پایان مرگ مزارع نسوخته نظرآباد و کاه – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر- استان: هر ساله آتش زدن محصولات زراعی مردم نظرآباد را با مشکلات عدیده ای مواجه می کند و دود ناشی از آتش زدن کاه و یونجه باعث اعتراض ساکنان منطقه، آلودگی هوا می شود. و همچنین کاهش دید افقی به ویژه در خیابان ها، اطراف این مزارع و علاوه بر آسیب های زیست محیطی، باعث دود دست دوم و افزایش خطر تصادفات در روستاها شده است.

آتش زدن بقایای زمین های کشاورزی یکی از بزرگترین مشکلات شهرستان نظرآباد است که مدت هاست کشاورزان به دلیل نبود وسایل دیگر با آن دست به گریبان بوده و مالکان در جلوگیری از آن کوتاهی کرده اند مسئولیت جهاد کشاورزی. .

پایان مرگ تدریجی مزرعه نظرآباد/ یونجه ای که نسوخت

کشاورزانی که در گذشته این کار را انجام می دادند معتقد بودند که سوزاندن بقایای شالیزارها باعث از بین رفتن آفات، بیماری ها و علف های هرز می شود و این کار باعث سهولت در کشت مزارع و آماده سازی زمین برای کشت بدون آنها می شود. . اما امسال کشاورزان نظرآباد این عمل شیطانی را کنار گذاشته اند.

وقتی راه هوایی بسته است

یکی از اهالی شهرستان نظرآباد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سال گذشته شاهد آتش زدن زمین های کشاورزی پس از برداشت محصول بودیم که دود زیادی ایجاد کرد که نفس ما را مسدود کرد و خانه ما همیشه بوی دود می داد، زیرا این کار در تابستان، تهویه مطبوع روشن نمی شد و مجبور بودیم گرما را تحمل کنیم، زیرا کولر دود را به داخل خانه می مکید.

وی بیان کرد: اگرچه امسال دود ناشی از آتش زدن شالیزارها کاهش یافته است، اما مسئولان باید نسبت به برچیدن کامل این کار اقدام کنند چراکه همین کار است که باعث ناراحتی مردم و آلودگی منطقه نیز می شود.

یکی از کشاورزان نظرآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با فرض اینکه کارشناسان محیط زیست می گویند وجود کاه برای خاک مفید است، دیگر آن را نمی سوزانیم تا میوه زمین از بین نرود.

وی گفت: تاکنون برای آماده سازی سریع خاک، کاه و کاه باقیمانده را سوزانده و حشرات را بدون هزینه از بین برده ایم، اما امسال این کار را نکردیم و با مشاوره جهاد کشاورزی شروع کردیم. امیدواریم تاثیر مثبتی داشته باشد.» در زمین و محصولات ما

پایان مرگ تدریجی مزرعه نظرآباد/ یونجه ای که نسوخت

سوزاندن بقایای گیاهی در دراز مدت هزینه کشت را افزایش می دهد

مریم اخلی کارشناس کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر، کاه را پسماند ضروری دانست که برای حاصلخیزی زمین های کشاورزی بسیار مهم است.

وی بیان کرد: اکثر کشاورزان از مزایای داشتن بقایای گیاهی برای زمین بی خبرند و این کار را به این دلیل انجام می دهند که فکر می کنند سوزاندن این بقایا راحت ترین و راحت ترین راه است.

این کارشناس کشاورزی تصریح کرد: این کار در درازمدت علاوه بر تاثیر منفی بر کیفیت خاک، گاز اشک آور را افزایش می دهد و بر محیط زیست منطقه نیز تاثیر می گذارد.

پایان مرگ تدریجی مزرعه نظرآباد/ یونجه ای که نسوخت

وی افزود: از آنجایی که سوزاندن محصولات رها شده در زمین های زراعی بهره وری زمین های کشاورزی را کاهش می دهد، کشاورزان مجبور به استفاده بیشتر از کودهای شیمیایی برای رفع این مشکل می شوند که هزینه های تولید را افزایش می دهد.

وی با بیان اینکه در این کار قابلیت حفظ رطوبت در خاک بسیار کم است، گفت: برای کشت بعدی به آب بیشتری نیاز داریم.

این کارشناس کشاورزی می گوید: یک سری موجودات در زمین هستند که اگر این نی ها و کاه ها روی زمین بماند برای خود زمین مفید است، یعنی موجودات مفید زمین در آنجا زندگی می کنند. و به رد مواد ارگانیک کمک می کند. مورد.

وی خاطرنشان کرد: با سوزاندن بقایای گیاهی در زمین های کشاورزی که باعث کاهش مواد آلی می شود، تحمل به آفات، بیماری ها، خشکسالی، گرما و یخ زدگی محصولات کشاورزی از بین می رود.

آتش جنایتکاران را می بلعد

مرتضی زینلی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نظرآباد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سوزاندن بقایای کشاورزی موجب آلودگی هوا و ممنوعیت قانونی آن می شود: بر اساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، سوزاندن بقایای بقایای بقایای بقایای یک امر محسوب می شود. جرم بوده و فرد مجرم به محاکمه کشیده شده است.

وی بیان کرد: امسال با اقدام انجام شده و آگاهی کشاورزان به ندرت این اتفاق افتاده و سوزاندن یونجه و کاه در زمین های کشاورزی بسیار کم بوده است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان نظرآباد نیز در این زمینه همکاری خوبی از سوی کشاورزان صورت گرفته است و با کار مشکل آفرینی باقی مانده های کشاورزی را حل کرده اند.

پایان مرگ تدریجی مزرعه نظرآباد/ یونجه ای که نسوخت

وی خاطرنشان کرد: در این راستا از تمامی کشاورزان شهرستان نظرآباد تقاضا دارم این بقایا را با کودهای نیتروژنی همراه با مواد کاشت مناسب در خاک بگنجانند و علاوه بر سوزاندن بقایای زمین های کشاورزی، آلودگی را نیز کاهش دهند. در نتیجه سوختن، به حاصلخیزی خاک نیز کمک می کند.

کشاورزان باید بیشتر سر کار بیایند

امسال 10 هزار هکتار از اراضی زراعی نظرآباد برای کشت غلات در نظر گرفته شد که برای کشت این محصول به کودهای شیمیایی زیادی نیاز بود. کشاورزان می توانند استفاده کنند.

همچنین سوزاندن بقایای چنین حجم وسیعی از زمین های کشاورزی منجر به آلودگی شدید منطقه می شود، اکنون کشاورزان باید بیشتر تلاش کنند و این مشکل را برای همیشه حل کنند.