پاکستان از احتمال خرید نفت از روسیه خبر داد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، وزیر دارایی پاکستان اعلام کرد که این کشور در حال بررسی خرید نفت روسیه با تخفیف است.

وزیر دارایی پاکستان دلیل خرید نفت با تخفیف از روسیه را نگرانی از افزایش بدهی این کشور پس از آخرین سیل ویرانگر اعلام کرد.

اسحاق دار، وزیر دارایی پاکستان در پاسخ به این سوال که آیا پاکستان ممکن است به نفت ارزان روسیه روی بیاورد، به خبرنگاران گفت: «ما قطعاً در حال بررسی آن هستیم. اگر هند از روسیه نفت بخرد، ما هم حق داریم.»

همزمان «شهباز شریف» نخست وزیر پاکستان خواستار کاهش بدهی این کشور به شرکای خارجی شد.

اقتصاد پاکستان که در حال حاضر از افزایش کسری حساب جاری، تورم بیش از 20 درصدی و کاهش ارزش روپیه در حال چرخش است، به دلیل سیل که تأثیر اقتصادی آن بیش از 30 میلیارد برآورد شده است، رو به وخامت گذاشته است. دلار

پیش از پاکستان، جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی اعلام کرد که این کشور به دلیل شدت فشار اجتماعی ناشی از افزایش قیمت انرژی، خرید نفت از روسیه را بررسی می کند. وی در گفت‌وگوی اختصاصی با مجله فایننشال تایمز درباره احتمال واردات نفت از روسیه گفت: در حال بررسی همه گزینه‌ها هستیم.

به گزارش فایننشال تایمز، اندونزی چند سالی است که میزان واردات نفت خود از روسیه را کاهش داده است و در عین حال خرید نفت از روسیه فراتر از محدودیت های تعیین شده توسط کشورهای G7 اندونزی را در معرض تحریم قرار می دهد.

تعیین قیمت نفت روسیه فرآیندی مشترک بین کشورهای اروپایی و آمریکاست که در تاریخ 2 سپتامبر (11 شهریور) با توجه به افزایش قیمت انرژی در بازارهای بین‌المللی، توافق کردند که قیمت نفت روسیه را تعیین کنند. وجود ندارد. یکی باید از قیمت فراتر رود.

وزارت خزانه داری آمریکا همچنین اعلام کرد که واشنگتن ممکن است افراد و شرکت هایی را که نفت روسیه را با قیمت های بالاتر از سقف تعیین شده خریداری می کنند، مجازات کند. از سوی دیگر، دولت روسیه تهدید کرده است که صادرات نفت به کشورهایی که در تعیین قیمت نفت روسیه مشارکت دارند، متوقف خواهد کرد.

دولت اندونزی برای «مقابله با فشار مالی» دو هفته پیش قیمت سوخت یارانه ای را 30 درصد افزایش داد و این اقدام با اعتراضات خیابانی در این کشور از سوی دولت آن کشور مواجه شد که همچنان ادامه دارد.