پاسخ دانشگاه آزاد به اعتراض کارگران به وضعیت حقوق – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانداریوش جاوید در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت افزایش حقوق معلمان و کارکنان این دانشگاه گفت: شیوه اسلامی کار دانشگاه آزاد برای رفع مشکلات همه کارکنان و معلمان است. در جلسه اخیر هیئت مدیره، به گفته دکتر. طهرانچی و سایر اعضای هیات مدیره امسال روند افزایش حقوق لذت بخش تری نسبت به سایر ارگان ها و سازمان ها داشتند.

افزایش حقوق کارکنان دانشگاه آزاد در بند 4

معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در بحث هیات علمی برای اولین بار است که اصلاحات اساسی صورت می گیرد و در گروه های اصلی هر سال یکپارچگی قانونی انجام می شود. وی ادامه داد: در مورد کارگران 4-5 تغییر کرده است، اولاً 15 درصد به کل دستمزدها اضافه شده است، ثانیاً پنج درصد به حقوق استخدامی و حقوق شخصی اضافه شده است؛ در قسمت سوم عناصر بررسی شده است. ارزیابی عملکرد گروهی نامیده می شود.

افزایش دستمزد برای کارمندان از حداقل 21 تا 57 درصد / 30 درصد میانگین متغیر است.

مسئولان دانشگاه آزاد چهارمین عامل را حق مسکن و حق غذا دانستند که بر اساس مصوبه اجرایی شد، افزودند: به عنوان مثال اگر فردی در سال گذشته 10 میلیون تومان خالص حقوق دریافت می کرد، اکنون می شود. حداقل 12 میلیون و صد هزار تومان دریافت کنید. آخرین برآورد ما از تمام استان ها و دانشگاه ها افزایش 30 درصدی حقوق ماست.

میزان افزایش حقوق معلمان تابعی از رتبه علمی و مبنای حقوق است

جاوید خاطرنشان کرد: در حوزه هیات علمی نمی توان به طور قطع گفت که چقدر رشد کرده ایم. زیرا افزایش حقوق معلمان تابعی از رتبه های علمی و مبنای حقوق آنهاست.

حقوق معلمان 30 درصد افزایش یافت

معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه آزاد اسلامی افزود: پنج دسته هیئت علمی داریم. ما معلمان کمکی، مربیان، معلمان کمکی، معلمان همکار و مربیان داریم. پایه این افراد می تواند از کلاس اول تا کلاس 30 باشد پس با نگاهی به این موارد مشخص نیست که چند درصد افزایش حقوق می گیریم. اما تاثیر افزایش حقوق اعضای علمی در سراسر کشور حدود 30 درصد است.

وی افزود: البته در دانشکده ممکن است 18 تا 19 درصد افزایش داشته باشد، مثلاً 45 درصد افزایش داشته باشد.

دلیل اعتراض کارکنان دانشگاه آزاد

جاوید درباره جذب برخی کارگران و اعتراض به اجرا نشدن تعدیل دستمزد توضیح داد و گفت: این کارگران دستمزد خود را با هزینه خانوار مقایسه کردند. آنها اغلب موضوع اجاره را با چیزی شبیه به قیمت کالا مقایسه می کردند. اما من به شما می گویم که افزایش حقوق ما در 2-3 سال اخیر به مراتب بیشتر از افزایش شهریه است.

وی ادامه داد: بیشتر درآمدهای دانشگاه آزاد بابت شهریه ها تامین می شود و برای همین شهریه نیز بودجه تامین می کنیم. با این حال می خواهم بگویم که به هر حال از نظر مثبتی که اعضای هیات مدیره داشتند، افزایش حقوق به مراتب بیشتر از افزایش شهریه بود.

معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: نکته مهم دیگر این است که تعداد معترضان دیروز به 200 نفر نرسید. خاطرنشان می شود که ما 29000 کارمند و تقریبا 23000 معلم داریم. به عبارت دیگر در جامعه هدف 52 یا 53 هزار نفری اعتراضات 150 یا 200 نفری نباید زیاد مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: یکی از آنها مثلا به رانندگان بی آر تی که در کمون حقوق 17 میلیون تومانی دریافت می کنند اعتراض کرد، به عزیزانم گفتم کار غیرقابل مقایسه است، کار سخت است، برخی راننده بی آر تی. ممکن است، برای مثال، از ساعت 6 صبح تا 12 بعد از ظهر کار کند.

به گزارش مهر، روز 17 خرداد، تعدادی از کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی در اعتراض به عدم رعایت حقوق برابر مقابل سازمان مرکزی دانشگاه تجمع کردند.