وقتی همسر اکبر عبدی جواب نداد / قسم خوردم دیگر شوخی نکنم! خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانخبرگزاری مهر – گروه هنر – زهرا منصوری: هر فصل از سینما، یک خبر، محجوب، در انتهای جدول فروش وجود دارد، و انگار به تنهایی می‌روند تا همدیگر را ببینند. «بخشی از احتمال. در سینماها در اندازه فیلم تسخیر هر سال منتشر می شود!

این نوع آثار که شاید نسبت به یک دهه قبل از تعدادشان کاسته شده باشد، اما همچنان در چرخه تولید فیلم بازنمایی دارند.

«نقره داغ» عنوان یکی از جدیدترین نمونه های این آثار است. فیلمی به کارگردانی محسن آقاخانی با بازی بازیگران مشهوری چون اکبر عبدی که با وجود زبان طنز، تقریباً دو هفته بعد از اکران عمومی تنها ۱۱۵۰۰ بیننده داشت و در مجموع به ۳۵۰ میلیون تومان رسید.

آنچه در ادامه می خوانید گفت و گوی صادقانه و انتقادی با محسن آقاخانی کارگردان این فیلم است تا پاسخی برای این سوال پیدا کنیم؛ این فعالیت ها برای چه طراحی و آزمایش شده اند؟

* فیلم سینمایی «نقره داغ» از 18 خردادماه در سینماها اکران شده است، آیا از شرایط اکران و فروش این فیلم راضی هستید؟

واقعیت این است که جامعه امروزی مناسب سینما نیست. اینطور نیست مردم خوشحال می شوند و به سینما می روند. در مواجهه با افزایش قیمت ها و بحران اقتصادی اخیر، مردم نیز از سینما ناامید شده اند. به خصوص بلیت های 45 هزار تومانی فیلم که فقط اوضاع را بدتر می کرد. این فیلم وضعیتی مشابه بسیاری از فیلم‌های بی‌فروش دیگر در این زمینه دارد. در واقع از بین فیلم هایی که همزمان با ما اکران می شوند، فکر می کنم شرایط بهتری داریم.

* با این شرایط از اکران فیلمتان راضی هستید؟

نه ما زیاد راضی نیستیم.

* فیلم شما برای گروه آزاد و بدون سرپرست ارسال شد، آن را انتخاب کردید یا مجبور شدید آن را بپذیرید؟

ما باید این شرایط را می پذیرفتیم. سینما اکنون در دست افرادی است که «خودی» محسوب می شوند! یک فیلمساز نزدیک به افراد داخل فیلم بعدی خود را منتشر می کند! سینما به دست ناآشناها افتاد تا کنترل اکران را در دست بگیرند.

* اما در حالی که «نقره داغ» نیز در گروه حضور داشت، باز هم نمی توانست در باکس آفیس بهتر از این باشد!

بد نیست بدانید 10 دقیقه از ویدیوی من سانسور شد و در پاسخ به این که چرا آن قسمت ها را «ابتذال» اعلام کرد! حتی اسم فیلمم را هم عوض کردند. نام فیلم من “سکس” است که آن را تغییر دادند.

* صرف نظر از این اتفاقات، قبول دارید که زمان ساخت این نوع فیلم کمدی به پایان رسیده است؟

بله، فیلم سه سال پیش بود.

البته منظورم بیشتر از اینهاست. این نوع کمدی چند دهه پیش بود و طبیعی است که بینندگان اکنون شانسی ندارند! آیا واقعا قبول ندارید که این فیلم یک فیلم استاندارد نیست و حتی مضمون آن قدیمی است؟

نه، این فیلم داستان خوبی دارد و به نظر من یک داستان صلح است. برخی سوء تفاهم ها در روند سانسور باعث شده تا فیلم من از هم بپاشد. این فیلم داستانی استاندارد دارد و بارها نمونه آن ساخته شده است. هندی‌ها و مردم هالیوود بارها و بارها با تمرکز بر رفتار مردم و چنین فریبکاری، یک داستان مشابه را انجام داده و می‌کنند.

* تماشاگران ایرانی حداقل سی سال پیش این نوع فیلم کمدی را در سینماها دیده بودند!

بله این نمونه قبلا دیده شده و بهترینش فیلم شاپور است.

* چرا باید بعد از سی سال این گونه فیلم ها احیا شود و مخاطب آن را دیده باشد؟

ما داستانی داشتیم که ارشاد تایید کرد و انجام دادیم.

* به عنوان کارگردان، چرا داستان و سیستمی را مرور کردید که می دانید بارها آن را تجربه کرده اید؟

چه می توانم بگویم !؟ ما احساس می کردیم که تماشاگران هنوز آن را دوست دارند. در واقع، من معتقدم که ما یک داستان خوب داشتیم که توسط خانم ها خراب شد.

س: یعنی مثل نمک و امثال اینها، درسته؟

چرا من بخشی داشتم و شک ندارم. حقیقت این است که من واقعاً از این فیلم ناامید هستم.

* برخی از این سختی ها تو گفتی?

در نهایت علاوه بر مشکلاتی که گفتم، در آن دو سال به کرونا ضربه زدیم و تولید فیلم برای مدت طولانی متوقف شد. آن زمان آنقدر عصبانی بودم که با خودم قسم خوردم تا زمانی که در سینما هستم دیگر فیلم کمدی نخواهم ساخت.

* آیا احساس می کنید می توانید در زمینه های دیگر مانند سینمای اجتماعی موفق تر باشید؟

بله، من تاکنون 18 برنامه تلویزیونی ساخته ام که همگی موضوعی اجتماعی دارند. در سینما می خواهم یک فیلم اجتماعی و فیلمی بسازم به نام «سس پستودر دستان من است

* تدوین فیلم را در حدود 10 دقیقه توضیح دهید.

بعد از ساخت فیلم به مدت 10 دقیقه آن را حذف کردند. از رقص اکبر عبدی گرفته تا مناطق دیگری که فحاشی محسوب می شوند و باید از فیلم حذف شوند.

* قبول ندارید که این قسمت ها حذف می شد؟

واقعیت این است که از 11 اصلاحی که انجام دادند، 4 مورد را قبول کردم.

* در باره زنوشی اکبر عبدی را هم توضیح می دهید. فکر نمی کنید این ایده قبلاً در سینما امتحان خود را پس داده است؟

اکبر عبدی در سه فیلم نقش یک زن را بازی کرده است و فیلم ما چهارمین فیلم است. اما داستان فیلم با فیلم های «آدم برفی»، «خواب می بینم» و «خواب آلود» تفاوت زیادی داشت.

* آخرین ایده تکراری

بله، تکراری بود، اما ما احساس کردیم که در این فیلم یک گیم پلی متفاوت داریم. می خواهیم از فرصت آقای عبدی به شکل دیگری استفاده کنیم.

* با توجه به نگرش مخاطبان زنوشی آیا اکبر عبدی این گزینه برای فیلم خطرناک نبود؟

درست است، این ممکن است، اما من امروز خوشحالم. البته فیلم نقشی دارد که نباید می افتاد. ما در حال حاضر یک نسخه محدود بدون تبلیغات داریم.

* اما اعتراف کنید که قیمت این فیلم با وجود پخش گسترده همچنان ثابت است!

نمی دونم ممکنه اینطوری باشه فضای جامعه امروز فضای خوبی برای سینما نیست.

* در یک مورد مشابه اما فیلم های دیگری هم هستند که قابل فروش هستند.

به غیر از «سگ» و «انفرادی»، بقیه فیلم خیلی گران نیست.

* فیلم های جدی تری مثل «روز صفر»، «چمنزار» و «مغز استخوان» فروش به مراتب بهتری نسبت به فیلم های کمدی شما دارند!

مردم آنقدر مشکلات اقتصادی دارند که دیگر هیچکس به سینما رفتن اهمیت نمی دهد!

* چرا در این شرایط می خواهید فیلم دیگری بسازید؟

چه می توانم بگویم؟ کار من ساختن فیلم است. کارم را از سینمای جوان شروع کردم و سال ها به عنوان دستیار کارگردان کار کردم تا اینکه به اینجا آمدم. بالاخره کارم را بگیر و بگیر انشاالله یکیشون موفق شد!