وعده رئیس جمهور فرانسه برای حل بحران کمبود سوخت در پمپ بنزین ها – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک؛ امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز چهارشنبه وعده حل بحران نفتی این کشور را داد و گفت که بحران عرضه نفت ناشی از اعتصابات در کارخانه ها هفته آینده حل خواهد شد. نفت توتال انرژی و ایزو اکسون موبیل..

مکرون در خصوص مشکل ناشی از اعتصاب کارگران شرکت های نظافتی در فرانسه گفت: این یک جنگ اجتماعی بین مدیریت و کارگران هر دو شرکت است، بنابراین من می خواهم هر دو مسئول باشند. توافق با Eso-ExxonMobil امضا شده است. نخست وزیر نیز گفت که اعتصاب لغو می شود و من از آن حمایت می کنم. این وضعیت غیرقابل قبول است».

مکرون در سخنرانی خود به ناتوانی دولت خود نیز اشاره کرد او جلوگیری از بدتر شدن وضعیت را رد کرد و گفت که دولت او هر کاری که می تواند انجام می دهد. وی گفت: ما همیشه فکر می کنیم که همه چیز به رئیس جمهور و دولت بستگی دارد. همه باید در جای خود باشند و مسئولیت پذیر باشند. شرکت‌ها، مدیران، مسئولان و کارگران هستند، پس همه باید پاسخگو باشند.»

اعتصاب کارگران انرژی در فرانسه از 21 سپتامبر، حدود چهار ماه پیش آغاز شد. این اعتصاب پس از اعتصاب کارگران اکسون موبیل آغاز شد و پس از آن کارگران توتال انرژی در 27 سپتامبر اعتصاب کردند. سه شنبه گذشته، این اتحادیه با اعلام اعتصاب سه روزه خواستار افزایش 10 درصدی دستمزدها و همچنین شاخص سازی دستمزدها در سال 2022 برای همگامی با تورم فعلی شد و بعداً از تمدید اعتصاب نامحدود اتحادیه خبر داد.. کارگران این پالایشگاه می گویند این با تورم موجود در کشور همخوانی ندارد و روی سطح زندگی آنها تاثیر می گذارد..

این اعتصاب به ویژه بزرگترین تصفیه خانه فرانسه در نزدیکی لو هاور در نرماندی و همچنین پالایشگاه ها و سایر کارخانه ها را تحت تأثیر قرار داد.

روز یکشنبه، وزارت انرژی فرانسه گزارش داد که سوخت نزدیک به 30 درصد از پمپ بنزین های این کشور تمام شده است..

روز دوشنبه، به دلیل اعتصاب، صف های طولانی در پمپ بنزین ها در بزرگراه اصلی نزدیک پاریس برقرار بود و مقداری گازوئیل رو به اتمام بود. رانندگان فرانسوی از این وضعیت شکایت دارند و می گویند باید ساعت ها در صف بمانند و مقامات فرانسوی را مقصر بحران انرژی کشور می دانند.

پیش از این نیز دولت فرانسه کارگران این پالایشگاه را تهدید کرده بود که در صورت عدم توقف اعتصاب، به زور جلوی اعتصاب را خواهند گرفت.

تا کنون وزرای دولت و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، خواستار راه حلی برای این بحران شده اند. با این حال، اولیویه وران، سخنگوی دولت، تهدید کرد که برای پایان دادن به اعتصابی که چندین کارخانه و میدان نفتی فرانسه را فلج کرده است، از زور استفاده خواهد کرد. او گفت اگر اعتصاب “فورا” متوقف نشود، “اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.” این بدان معناست که ما سخت تلاش خواهیم کرد تا از شر آن خلاص شویم.

می گویند کمبود سوخت در فرانسه باعث شد عده ای برای پر کردن سوخت به نروژ بروند. فرانسه اخیرا اعلام کرده است که به دلیل کمبود نفت ممکن است از نروژ نفت وارد کند یا از ذخایر خود خارج شود..