وضعیت بد بابلرود ناشی از آلودگی و پروژه های کثیف/اقتدار است – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان


گروه منطقه ای خبرگزاری مهر: تا زمانیکه شهروندان بابلسری از ورود فاضلاب و پسماندهای خانگی و صنعتی به رودخانه بابلرود آنها گلایه دارند که بنا به گفته مسئولان شهرستان مبلغ 100 میلیارد ریال برای این مجموعه در نظر گرفته شده است آن را بیاورید و آب های سطحی بابلسر را هدایت می کند و این پروژه به دلیل ساخت و ساز غیر مجاز مسدود شده است.

با این حال، در کل حدود 100 میلیارد آره و انحراف آب بالای بابلسر به پایان رسیده است اما این پروژه مگا میلیارد دلاری به دلیل ساخت و ساز در کناره مسدود شده و نتیجه آن تضمینی نیست و آلودگی به رودخانه و دریا می رود.

علیرغم اینکه پروژه سالم سازی فاضلاب شهری جهت هدایت و جمع آوری آن را بیاورید آب های سطحی و آب باران در برخی نقاط بابلسر اجرا شده اما همچنان فاضلاب منازل و ادارات وجود دارد. مانند من میفهمم به کف رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها و زباله‌های کارواش‌ها سرازیر می‌شود قالی شویی من میفهمم همچنین آلودگی را افزایش داد.

سرازیر شدن فاضلاب شهری به رودخانه ها و دریاهای بابلسر یکی از دغدغه های مردم بابلسر و مسئولان است. ابا شهرداری در این مورد مسئولیتی ندارد.

فاضلاب به رودخانه ها می ریزد

رضا احمدی رئیس محیط زیست بابلسر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در رودخانه بابلرود 19 شعبه در شهرستان و پنج شعبه در رودخانه شهزاد دارد. تا زمانیکه ولی آگوها برای هدایت آب های سطحی طراحی شده است، اما متاسفانه از سال گذشته بسیاری از خانه ها فاضلاب خود را به سمت آن هدایت کرده اند. آگوها رودخانه هایی را که به هیچ وجه مورد تایید سازمان های زیست محیطی نبوده و تهدیدی برای موجودات آبزی و محیط زیست محسوب می شوند و بر سلامت و اکوسیستم رودخانه ها تاثیر می گذارند متصل و وارد شوند.

شرایط بد بابلرود ناشی از آلودگی و کثیفی/اقتدار است

وی ادامه داد: محیط زیست با مذاکره با شهرداری بابلسر و بحث و گفتگو با فرماندار بابلسر برای تصمیم گیری مناسب خواستار تشکیل جلسه ویژه در این خصوص شد که در این خصوص با مسئولین و سازمان های مرتبط و با حضور نماینده مردم در این خصوص تصمیم گیری شود. دادستان

محیط زیست برای جلوگیری از حوادث

مجتبی باقرزاده نماینده بابلسر و فریدونکنار ایشان در مجلس نبودند که آلودگی و فاضلاب را به رودخانه ها و دریاها جرم می دانستند و می گفتند: من به عنوان یک پزشک می دانم که عامل اصلی مشکل سرطان، مسولین و مسئولین است. ز مسئولان باید آن را رعایت کنند و به وظیفه خود عمل کنند.

وی افزود: محیط زیست نباید صرفاً یک هشدار شفاهی باشد بلکه باید وارد عمل شود و به هر طریقی از این خطر جلوگیری کند.

وی همچنین گفت: از مسئولین تقاضای پیگیری جدی دارم و به سهم خود برای رفع این مشکل در اسرع وقت اقدام خواهم کرد.

هزینه کل این پروژه 100 میلیارد تومان است آن را بیاورید آب های سطحی جاده پاسداران بابلسر

محمدامین طاهریان معاون شهردار بابل وی با بیان اینکه انجام این پروژه هیچ منفعتی جز رفاه شهروندان برای شهرداری ندارد، افزود: آگو جاده پاسداران به گونه ای توسعه یافته که بخشی از مرز بابلسر و جاده بابلسر است فریدونکنار هنگام بارندگی آب روی زمین را می پوشاند و جمع می کند.

وی افزود: در این پروژه حتی فرض بر این است که دسترسی به شهرک ها و مراکز خرید و جاده حریم بابلسر از جاده پاسداران به فریدونکنار تمام آب های سطحی تا رودخانه را بپوشاند بابلرود جمع آوری پول و رهبری کرد

شرایط بد بابلرود ناشی از آلودگی و کثیفی/اقتدار است

وی با بیان اینکه پروژه انشعاب آب های سطحی به دلیل ساخت و ساز مسدود شده است، هزینه این پروژه را 100 میلیارد تومان دانست و گفت: آگو خیابان پاسداران بجز دسته بندی آن را بیاورید آب‌های سطحی در جریان بارندگی‌هایی که در دهه گذشته موجب آبگرفتگی معابر و خیابان‌های سمت پاسداران شده است. ممکن است او هیچ برنامه و هدف دیگری ندارد.

وی خاطرنشان کرد: به نام شهرداری بابلسر افرادی هستند که فاضلاب منازل یا ادارات یا مراکز دولتی و خصوصی را رها می کنند. که رفته محیط زیست حق شکایت به شهرداری را دارد و شهرداری مسئول است.

طاهریان همچنین گفت؛ سالانه میلیون ها دلار برای پاکسازی رودخانه و زهکشی بستر رودخانه هزینه می شود و شهرداری در سال جاری قراردادهای مختلفی را امضا کرده است.

طاهریان همچنین فاضلاب ده ها خانه، ساختمان و طبقه ساخته شده و در حال ساخت و نحوه اجرای این مجموعه را رهاسازی کرد. آن را بیاورید وی معتقد است که مشکل آب کثیف ناشی از بی احتیاطی سرایدار است، از این رو گفت: خانه باید از روش سنتی آلودگی خانه و خانه استفاده کند. فهمیدن و در غیر این صورت محیط زیست باید پایدار باشد.

آلودگی آب ناشی از ورود فاضلاب و پساب باعث گلایه و نارضایتی اهالی و ورزشکاران شده است به طوری که یکی از قایقرانان بابلسری در این باره گفت: کثیفی ورودی و آلودگی باعث رنگ آمیزی رودخانه شده است. آب تغییر می کند، بوی بد و بوی بد می دهد و می بینیم که فاضلاب ساختمان ها، لباسشویی ها و قالیشیوی من میفهمم به رودخانه منتهی می شود.

درخواست گری شهروندان بابلسری از مسئولان برای رفع مشکلات زیست محیطی و جلوگیری از ورود آلودگی و فاضلاب به رودخانه تولیدی نداشته اند و هر دستگاهی خرابی دستگاه دیگری را در نظر گرفته و به نوعی آن را رفع می کند.