وزیر امور خارجه عربستان سعودی در کنفرانس الجزایر رئیس هیئت سعودی شد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری عربستان (واس)، دادگاه عالی عربستان شامگاه یکشنبه در خصوص دلایل بهداشتی که شاهزاده محمد بن سلمان را از حضور در اجلاس سران اتحادیه عرب در الجزایر منع کرده است، بیانیه ای صادر کرد.

بر اساس این گزارش، دادگاه عالی عربستان سعودی اعلام کرد که ملک سلمان بن عبدالعزیز، شاهزاده سعودی، محمد بن سلمان را به عنوان رئیس هیئت عربستانی در کنفرانس اتحادیه عرب در الجزایر منصوب کرد، اما این تیم به او پزشک را توصیه کردند تا او نداشته باشد. برای سفر دور و در هواپیما نمانید

این بیانیه می افزاید: در پی این موضوع، پادشاه عربستان سعودی فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان را به عنوان سرپرست هیئت این کشور در اجلاس سران الجزایر منصوب کرد.

ریاست جمهوری الجزایر در بیانیه قبلی خود اعلام کرد که «محمد بن سلمان» شاهزاده عربستان سعودی در نشست سران کشورهای عربی که اول نوامبر در الجزایر برگزار می شود، شرکت نخواهد کرد.

در بیانیه ریاست جمهوری الجزایر آمده است: «شاهزاده محمد در تماس تلفنی با عبدالمجید تابو رئیس جمهور الجزایر از عدم شرکت در نشست کشورهای عربی ابراز تأسف کرد.

دیگر به جزئیات غیبت بن سلمان در نشست الجزایر اشاره ای نشد.

وزارت امور خارجه عربستان سعودی نیز با صدور بیانیه ای مکالمه تلفنی شاهزاده سعودی و رئیس جمهور الجزایر را تایید کرد اما نگفته که بن سلمان در کنفرانس الجزایر شرکت نکرده است.

قرار است سران کشورهای عربی در سی و یکمین نشست بعدی خود که 1 تا 2 نوامبر در الجزایر برگزار می شود، دیدار کنند. از سوی دیگر الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان و عبدالمجید تبون رئیس جمهوری الجزایر نیز به عنوان مهمان افتخاری در نشست سران کشورهای عربی شرکت کنند. این دعوت طبق روال معمول برگزار می شود که از شرکای خارجی به عنوان مهمان افتخاری دعوت می شود.