وزیر امور خارجه دولت بایدن برای اولین بار به کانادا سفر کرد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، «آنتونی یک بار دیگروزیر خارجه آمریکا این هفته در اولین سفر رسمی خود به کانادا سفر خواهد کرد.

دولت های کانادا و ایالات متحده روز چهارشنبه این موضوع را اعلام کردند یک بار دیگر طی سفری به اتاوا و مونترال در روزهای پنجشنبه و جمعه با شریک خود ملانی جولی و نخست وزیر جاستین ترودوبرای ملاقات

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: این نشست همکاری‌های مهم با کانادا را برای رسیدگی به اهداف مشترک، از جمله ادامه حمایت از اوکراین، مقابله با بحران انسانی در هائیتی، تقویت همکاری‌ها با اقیانوس هند و اقیانوس آرام تقویت می‌کند. قطب شمال، و تقویت همکاری در زمینه مهاجرت و اسکان پناهندگان در اینجا این کشور.

دولت کانادا نیز این اظهارات را تکرار کرد و گفت یک بار دیگر و جولی در مورد “بحران هائیتی، وضعیت ایران، قطب شمال، منطقه هند و اقیانوس آرام، و ادامه همکاری در پاسخگویی روسیه به خاطر تجاوزات غیرخشونت آمیزش.” این قانون اوست. خاکستر به اوکراین» مورد بحث قرار خواهد گرفت.

یک بار دیگر در حالی که کانادا از ایالات متحده و مکزیک بازدید خواهد کرد تا از بین آنها حمایت شود بین المللی از پیشنهاد شورای امنیت ملی سازمان ملل متحد برای اعزام نیروهای مسلح بین بین المللی به هائیتی برای برقراری نظم و فعال کردن جریان کمک های بشردوستانه به این کشور.

کانادا و ایالات متحده اخیرا تانک های تاکتیکی را برای تقویت نیروهای امنیتی در برابر خشونت باندها به هائیتی فرستادند. است.

در عین حال به نظر می رسد جامعه مدنی این کشور با پیشنهاد آمریکا و مکزیک برای اعزام نیروهای خارجی به هائیتی مخالفت کرده و این طرح زودتر متوقف شده است.

هائیتی سال‌ها از بی‌ثباتی سیاسی رنج می‌برد و در ماه‌های اخیر پس از اینکه گروه‌های قدرتمند کنترل قطب اصلی انرژی کشور – پایتخت پورتو پرنس – را به دست گرفتند، در یک بحران عمیق فرو رفت. سازمان ملل متحد نسبت به خطر قحطی در این کشور آمریکای مرکزی در صورت ادامه محاصره توسط گروه های مسلح هشدار داده است. این کشور همچنین با شیوع وبا دست و پنجه نرم می کند که به دلیل ناآرامی های سیاسی و اقتصادی تشدید شده است.

فراتر از هائیتی، کانادا و ایالات متحده در حال ایجاد همبستگی در بحران های مختلف در این زمینه هستند بین المللی این شامل تبعیت از تحریم های اعمال شده علیه روسیه پس از حمله روسیه به اوکراین است.