ورزش بادی پامپ چیست

ورزش بادی پامپ

اگر علاقه‌ مند به ورزش هستید ، شاید تا به حال ” ورزش بادی پامپ ” به گوشتان خورده باشد. این ورزش گروهی پرهیجان که کالری خوبی هم با آن می‌ سوزانید این روزها حسابی پرطرفدار شده است. ورزش بادی پامپ ( Body Pump ) یک ورزش هوازی – قدرتی است که در آن از هالتر و دمبل برای انجام تمرینات قدرتی و استقامتی استفاده می‌ شود.

ورزش بادی پامپ توده عضلات باریک شما را به وسیله بهبود در روند قدرت و استقامت عضلانی افزایش می دهد. مشاهده بهبود عضلانی مهم ترین نتیجه قابل توجه در انجام بادی پامپ است. این بهبود به صورت افزایش در توده عضلات باریک ( بدون چربی ) و کاهش میزان چربی کلی بدن اتفاق می افتد. میزان پیشرفت به طور مستقیم و جدی بستگی به سطح آمادگی جسمانی اولیه افراد دارد.

هر جلسه ورزش بادی ‌پامپ حدود یک ساعت است و شما با هدایت مربی تمرینات را به کمک دمبل ، وزنه ، هالتر و استپ انجام می ‌دهید. در واقع ورزش بادی ‌پامپ ورزشی مابین پیلاتس و بدنسازی است. در ابتدای جلسه بدن را گرم می ‌کنید تا به تمرینات جدی برسید. هر سوالی دارید از مربی بپرسید تا حرکات را درست انجام دهید. برحسب میزان آمادگی بدنی وزنه ‌ها را انتخاب کنید. در بادی پامپ تمام قسمت های بدن از جمله عضلات ران ، سینه ، کمر ، شانه‌ ها ، شکم و غیره به مدت 60 دقیقه درگیر می ‌شوند. استراحت بین هر سری از حرکات بیش از 30 ثانیه طول نمی ‌کشد. نتایج این ورزش خیلی سریع خود را نشان می ‌دهد و تقریبا در عرض چند هفته شاهد تقویت عضلات و خوش فرم شدن ران ها ، باسن و پهلوهای خود خواهید بود.

ورزش بادی پامپ روشی جدید و هیجان‌ انگیز برای تناسب اندام است. امروزه کلاس‌ های آموزشی بادی پامپ همه‌ جا فراگیر شده‌ است. در آغاز این شیوه‌ تمرینی را شرکت Les Mills در سال 1991 در نیوزلند آغاز کرد ، که امروزه در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفته است و به‌ عنوان یکی از بهترین تمرینات ورزشی برای همه‌ افراد با سطوح مختلف تناسب اندام و قدرت بدنی ، در نظر گرفته می‌ شود.

ورزش بادی پامپ چه مزایایی دارد ؟

با انجام ورزش بادی پامپ هم‌ زمان که در بدن شما فرآیند عضله‌ سازی صورت می‌ گیرد ، قوی‌ تر و سالم‌ تر می‌ شوید و متوجه بهبود شرایط تناسب اندام خود خواهید شد. یکی از مزایای ورزش بادی پامپ این است که حرکات به طور منظم تغییر می ‌کنند. در این صورت از یک طرف عضلات مختلف به کار گرفته می ‌شوند و از طرف دیگر ورزشکاران دچار یکنواختی و دلزدگی از تکرار حرکات نمی ‌شوند. همچنین می ‌توانید با تغییر دادن وزنه‌ ها شدت ورزش را کم یا زیاد کنید. اما در شروع بهتر است به تدریج پیش بروید. برخی از رایج ترین فواید بالقوه ورزش بادی پامپ عبارتند از :

افزایش قدرت عضلات شکمی‌

در بدن انسان عضلات شکم به عنوان عضله مرکزی به شمار می‌ رود. عضلات شکم از ارگان‌ های درونی‌ محافظت می‌ کنند. بنابراین اگر فشار یا تروما به این ناحیه وارد شود ، ممکن است دچار آسیب های جدی شوید. از این رو هرگز نمی‌ خواهید مشابه افرادی باشید که عضلات ضعیف شکمشان باعث بروز مشکل در آن‌ ها می‌ شود. انجام ورزش بادی پامپ به افزایش قدرت عضلات شکمی کمک شایانی می کند.

استقامت قلبی و عروقی

انجام ورزش بادی پامپ همچنین می تواند برای سیستم قلبی و عروقی مفید باشد. نگه داشتن بدن در یک سطح بالایی از شدت برای مدت زمان معینی در دوره تمرین ، نیازمند یک سیستم قلبی و عروقی خوب می باشد. تکرار تمرینات باعث افزایش اثر بخشی و بهبود این سیستم و استقامت سیستم قلبی و عروقی می گردد.

می‌دانید که قلب عضله‌ ای بزرگ و مانند سایر عضلات بدن تمرین پذیر است. روشی که بتوان توسط آن قلب را تقویت کرد ، افزایش تعداد ” ضربان قلب ” می باشد. بنابراین مربیان ایروبیک توصیه می‌ کنند که ضربان قلبتان را با تمرینات هوازی افزایش دهید و برای مدت زمان ثابت و معینی این میزان ضربان را حفظ کنید.

افزایش تراکم استخوان ها

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که فعالیت های ورزشی از جمله فعالیت هایی که در کلاس های ورزش بادی پامپ انجام می دهید ، باعث افزایش توده استخوانی می گردد. جهت دستیابی به نتیجه مطلوب ، باید وزنه هایی را انتخاب کنیم که بیش از آنهایی باشد که در طول فعالیت های روزانه با آنها برخورد می کنیم. وزنه های پویا که باعث ایجاد فشردگی در تمریناتی مانند اسکات ، لانچ و … شده و نهایتا باعث تحریک در تولید استخوان های جدید و در نهایت باعث افزایش توده استخوانی می گردند. ورزش بادی پامپ استخوان های شما را قوی کرده و می تواند باعث کاهش احتمال پوکی استخوان شود.

بهبود حالت بدن

ورزش بادی پامپ قدرت هسته مرکزی بدن شما و همچنین پایداری آن را ارتقاء داده و با به کارگیری وزنه های آزاد در یک گستره وسیعی از حرکات ، دستیابی به افزایش قدرت عملی را ارایه می دهد. ورزش بادی پامپ تاکید زیادی بر استفاده و نگه داشتن حالت و راستای صحیح بدن در حرکات پویا و ایستا را دارد.

کاهش وزن

ورزش بادی پامپ روند کالری سوزی تمرینات را افزایش داده و در عین‌ حال به‌ تدریج به کاهش وزن کمک شایانی می کند. کلاس‌ های 45 الی 60 دقیقه‌ ای ورزش بادی پامپ ، برای سوزاندن مقدار زیادی کالری کافی است. همه‌ ما می‌ دانیم که هر چه مقدار کالری سوزانده‌ شده بیشتر باشد ، روند کاهش وزن با سرعت بیشتری طی می‌ شود. در یک کلاس 60 دقیقه‌ ای ورزش بادی‌ پامپ ، چیزی حدود 600 کالری می‌ سوزانید. البته این مقدار کالری سوزاند‌ه‌ شده ، به‌شدت حرکات اجرا شده در کلاس هم بستگی دارد.

در ورزش بادی پامپ نه تنها کالری های زیادی را در حین تمرین می سوزانید ، بلکه به همراه آن بدن خود را هم احیا کرده و می توانید با ایجاد عضله به طور دائمی متابولیسم را افزایش دهید. تمرینات ورزش بادی پامپ ، توانایی سوزاندن چربی را در شما بهبود می بخشد و کمک می کند تا عضلات پر قدرتی ایجاد کرده و تقریبا پس از هشت هفته ، افزایش قابل توجهی از قدرت عضلانی و یا کاهش چربی بدن به وضوح مشاهده شود.

ارتباط ورزش بادی پامپ و کاهش وزن :

تمرینات مداوم با وزنه یک کالر‌ی‌ سوز عالی و بهترین روش برای ساخت عضله است. همان‌ طور که عضلات خود را بعد از تمرینات بازیابی می‌ کنند ، متابولیسم یا سرعت سوخت‌ و ساز بدن شما افزایش می‌ یابد. در نتیجه ، تا مدت‌ ها بعد از انجام تمرینات بادی پامپ ، روند کالری سوزی ادامه پیدا می‌ کند. با افزایش حجم عضله ، بدن شما روز به‌ روز به انرژی بیشتری نیاز خواهد داشت. در نتیجه با در نظر گرفتن یک رژیم غذایی مبتنی‌ بر کالری‌ شماری می‌ توانید کاهش وزن چشمگیری را تجربه کنید.

ورزش بادی پامپ برای چه کسانی مفید است ؟

ورزش بادی پامپ برای همه افراد در هر سنی که از سلامت فیزیکی مطلوبی برخوردار باشند ، مناسب است. در ورزش بادی پامپ مبتدی ها و پیشرفته ها می ‌توانند در کنار هم تمرین کنند. مبتدی ها با وزنه‌ های سبک و پیشرفته‌ ها با وزنه‌ های سنگین ‌. البته اگر به دنبال حجیم کردن و افزایش حجم توده های عضلانی هستید ، این ورزش برای شما مناسب نیست. انجام حرکات بدون توقف و تکرارهای زیاد بیش از اینکه نیاز به قدرت عضلانی داشته باشد ، نیازمند استقامت بدنی است. تمرینات استقامتی بیشترین تاثیر را روی توده عضلات کم حجم می‌ گذارد.

انواع مختلف کلاس‌ های ورزش بادی پامپ عبارتند از :

  • بادی اتک ( Body Attack ) : این تمرینات ورزشی ترکیبی از تمرینات اینتروال و چابکی است که سطح تناسب اندام‌ شما را بهبود داده و بدنتان را قوی تر می کند.
  • بادی کامبت ( Body Combat ) : این تمرینات ترکیبی از حرکات کاراته ، بوکس ، تکواندو ، تای چی و موی تای است که حس جنگجویی درونی‌ بدن شما را آزاد می‌ کند.
  • بادی بالانس ( Body Balance ) : در این تمرینات از حرکات تای چی ، یوگا و پیلاتس برای افزایش تعادل بدن استفاده می‌ شود.
  • بادی استپ ( Body Step ) : در این تمرینات از استپر برای سوزاندن بیشترین مقدار کالری استفاده شده و بیشتر بر روی بخش‌ های پایین‌ تنه تمرکز می شود.
  • بادی جم ( Body Jam ) : این تمرینات هوازی موزون همراه با رقص است.
  • بادی وایو ( Body Vive ) : این تمرینات با شدت کم و با استفاده از وسایلی چون کش و توپ مخصوص انجام می‌ شود و به بهبود شرایط تناسب اندام کمک می‌ کند و اندام‌ ها را با کمترین فشار به مفاصل تقویت می‌ کند.

در هنگام انجام  ورزش بادی پامپ چه مقدار وزنه باید استفاده کرد ؟

در کلاس های ورزش بادی پامپ هیچ اصراری بر بلند کردن وزنه های سنگین نیست. در واقع تمام این ورزش بر روی تکرار بیشتر با استفاده از وزنه های سبک تر بنا شده است. بنابراین باید همگام با قوی تر شدن ، وزنه های سنگین تری را بلند کرد. در صورتی که در حین ورزش بادی پامپ بدن شما گرم نشده و عرق نکرده اید ، پس احتمال دارد که مقاومت شما بسیار پایین باشد. در ورزش بادی پامپ گزینه هایی وجود دارند که برای هر میزان توانایی مناسب می باشند. در صورتی که تازه شروع به انجام این ورزش کرده اید ، با وزنه های بسیار کوچک و یا میله خالی شروع کنید.

یک توضیح پایه‌ ای و مختصر درباره برنامه‌ های ورزش بادی پامپ :

  • 60 دقیقه تمرین با دمبل اما به شیوه‌ ای متفاوت. بیشتر از آن که بر تمرینات سنگین مقاومتی تمرکز کنید ، بر تمرینات بر پایه تعداد تکرارهای بیشتر و استفاده از وزنه‌ های سبک‌ تر کار خواهید کرد. با این فلسفه که در اثر تکرارهای زیاد انقدر عضلات شما خسته شود تا رشد نکند ، اما تقویت شود.
  • شما 5 یا 6 حرکت را در هر جلسه تمرین می‌ کنید ، اما با تکرارهای بسیار زیاد. در کل جلسه تمرینی با 800 تکرار در 60 دقیقه به اتمام می‌ رسد. این تمرینات اصلا شدید نیستند ، زیرا وزنه‌ های مورد استفاده بسیار سبک بوده و در نتیجه به تمرینات عادت می‌ کنید!
  • موسیقی عنصر اصلی در ورزش بادی پامپ است. تمام تمرینات همراه با موسیقی بر پایه ضرب‌ های آهنگ است. برنامه اصلی به تدریج پیشرفت می‌ کند و معمولا برای هر مرحله موسیقی خاصی را اختصاص می‌ دهند.
  • معمولا این رشته ورزشی به صورت گروهی انجام می‌ شود. اجرای 6 حرکت در هر جلسه تمرینی ایده‌ آل است. 2 بار در هفته انجام ورزش بادی پامپ توصیه می‌ شود. این 6 حرکت شامل اسکات ، پرس سینه ، ددلیفت ، بردن وزنه به بالای سر ، لانچ و جلو بازو همراه با چرخش است. برای رسیدن به 800 تکرار ، هر حرکت باید 123 بار تکرار شود. مسلما افراد مبتدی کمتر از این تعداد را اجرا خواهند کرد

جهت مشاهده سایر مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه ورزش و تغذیه و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید