واکنش سازمان ملل به آزادی دو محکوم امنیتی و به رسمیت شناختن «رئیسی» – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آه تو سازمان ملل به بی‌سی‌نیوز گفت، یک ایرانی آمریکایی ۸۵ ساله که برای آژانس کودکان سازمان ملل کار می‌کرد و در سال ۲۰۱۶ در ایران بازداشت شد، اجازه خروج از کشور را برای مداوا در خارج از کشور دریافت کرد.

این خبر توسط استفانا گزارش شده است دوجاریکسخنگوی سازمان ملل متحد با اعلام خبر آزادی باقر نمازی افزود که آنتونیو گوترشدبیرکل سازمان ملل متحد از اینکه این درخواست پس از درخواست «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور ایران محقق شد، قدردانی می کند.

دوجاریک وی گفت: دبیرکل از آزادی سیامک نمازی فرزند باقر نمازی خوشحال است.

هم”گرد توپچی“، وکیل بین بین المللی حقوق بشر که به پرونده نمازی رسیدگی می کند، در توییتی نوشت: «خوشحالم که برای اولین بار در هفت سال گذشته اعلام کنم که سیامک نمازی شب را در خانه با پدر و مادرش در تهران گذراند. ممنوعیت سفر باقر نمازی لغو شد البته تا زمانی که آنها به آمریکا برنگردند و آرزوی دیرینه آنها به پایان نرسد، آرام نخواهیم گرفت.»

باقر نمازی، نماینده سابق یونیسف، در سال 2016 با اتهامات امنیتی و زیرا همکاری با آمریکا در ایران دستگیر شد. اگرچه هر دو نمازی به اتهام جاسوسی به 10 سال زندان محکوم شدند، اما باقر نمازی در سال 2018 به دلایل بشردوستانه به مرخصی پزشکی اعطا شد و سپس محکومیت وی به دوران محکومیت کاهش یافت، اگرچه باقر نمازی همچنان اجازه خروج از قلمرو خود را داشت. . ایران نداشت. با این حال سیامک نمازی همچنان دوران محکومیت خود را در زندان می گذراند.

سخنگوی سازمان ملل همچنین با قدردانی از همکاری مقامات ایرانی گفت: سازمان ملل به تعامل با مقامات ایرانی در موضوعات مختلف مهم از جمله وضعیت منطقه، توسعه پایدار و ارتقا و حمایت از حقوق بشر ادامه خواهد داد.