واکسن ویژه سرطان وارد شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانآزمایشات اولیه نشان داده است که یک واکسن خاص بدن انسان را برای جلوگیری از عود بیماری آماده می کند.

در حال حاضر، تنها یک چهارم بیماران سرطان پانکراس حدود یک سال پس از تشخیص زنده می مانند، زیرا سیستم ایمنی از سلول های تومور و تهدید آن آگاه نیست.

اما تعداد کمی از بیماران این فرصت ها را از دست می دهند و پس از برداشتن تومور زنده می مانند. گروهی از محققان به سرپرستی وینود بالاچاندران در مرکز سرطان یادبود اسلون کترینگ در نیویورک دریافتند که تومورها حاوی پاتوژن های متعددی هستند که سلول های T را از بین می برند.

آنها یک کارآزمایی بالینی را با 16 بیمار مبتلا به سرطان لوزالمعده انجام دادند و واکسنی را که پس از جراحی ساخته شده بود به آنها تزریق کردند.

این واکسن از یک کد ژنتیکی در تومور استفاده کرد تا به سلول‌ها بیاموزد پروتئین‌هایی تولید کنند که سیستم ایمنی را تحریک می‌کنند.

این فرآیند باعث می شود بدن انسان سرطان را به عنوان یک تهدید تشخیص دهد و در صورت بازگشت، سلول های T موجود در آن را از بین می برد. این واکسن سلول های T را در هشت بیمار برای تشخیص بیماری تحریک کرد. 18 ماه پس از جراحی، سرطان در بدن او ظاهر نشد.

بالاچاندران گفت: «در حال حاضر، تقریباً تمام درمان‌ها تأثیری بر سرطان پانکراس ندارند. اما نتایج تحقیقات اولیه نشان می دهد که اگر بتوان پاسخی ایجاد کرد، ممکن است نتایج بهتری حاصل شود.

اکثر بیمارانی که این واکسن را دریافت کرده بودند، عود سرطان را مشاهده کردند و برخی فوت کردند.

این واکسن با همکاری شرکت داروسازی BioNTech ساخته شده است.