واکسن استنشاقی بهترین انتخاب برای فراخوان واکسن کووید – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسین نت، از ابتدای همه گیری کووید، برخی از محققان حدس می زدند که موثرترین راه مبارزه با کووید از طریق واکسن هایی است که پاسخ ایمنی را در خون تحریک نمی کنند، بلکه در غشای مخاطی نیز تحریک می شوند. بینی و بقیه سیستم.

این نوع پاسخ ایمنی که ایمنی مخاطی نامیده می شود، در نقطه ورود به بدن با ویروس در تعامل است.

جی سان، محقق ارشد دانشگاه ویرجینیا می‌گوید: در تئوری، واکسن بینی می‌تواند به بدن کمک کند اولین دفاع قوی‌تری در برابر ویروس کرونا داشته باشد و از ورود آن به بدن جلوگیری کند.

سان افزود: “چنین واکسنی که به عنوان دوز تقویت کننده پس از واکسیناسیون تزریقی تجویز می شود، می تواند از بیماری سریع و انتقال ویروس جلوگیری کند.”

وی گفت: «واکسن‌های کنونی برای محافظت در برابر کووید شدید، از جمله بستری شدن در بیمارستان و مرگ، بسیار خوب هستند.

اما با جهش کرونا و شیوع سویه‌های جدید، واکسن‌های موجود در پیشگیری از عفونت‌ها و انتقال خفیف‌تر مؤثر نیستند.

در این مطالعه، محققان از 19 نفر که در هشت ماه گذشته واکسینه شده علیه کووید و 10 نفر که به دلیل کووید شدید در دو تا سه ماه گذشته در بیمارستان بستری شده بودند، استفاده کردند. از هر شرکت کننده نمونه خون و مایع ریه گرفته شد تا پاسخ آنها به انواع مختلف کروناویروس تجزیه و تحلیل شود.

خبر خوب: افراد واکسینه شده دارای سیستم ایمنی قوی در برابر ویروس در خون خود هستند، از جمله سطوح بالای آنتی بادی، سلول های B (که آنتی بادی تولید می کنند) و سلول های T (که به تنظیم پاسخ ایمنی و کشتن مستقیم ویروس کمک می کنند).

خبر بد: مایع ریه او فقط همان سطوح آنتی بادی های خنثی کننده دلتا و اومیکرون را نشان داد که تیم Sun آزمایش کردند. در مقابل، مایع ریه بیماران بستری شده در بیمارستان با کووید شدید حاوی آنتی‌بادی‌ها، سلول‌های B و سلول‌های T خاص برای ویروس کرونا بود، اگرچه پاسخ ایمنی کاهش یافته بود. Omicron.

به گزارش سان، “همه اینها به یک چیز اشاره دارد: واکسن های معمولی پاسخ قوی در سیستم ایمنی مخاطی ایجاد نمی کنند.”

وی افزود: این همان چیزی است که بسیاری از محققان پیش بینی کرده اند و اکنون واکسن استنشاق بینی برای مبارزه با کووید ساخته شده است.

تیم سان نشانه‌های اولیه‌ای پیدا کردند که نشان می‌دهد واکسن بینی می‌تواند دوز خوبی برای واکسن کووید باشد.

محققان نشان داده‌اند که موش‌هایی که پس از واکسینه شدن با کووید، دوز بینی از واکسن را دریافت کرده‌اند، پاسخ‌های ایمنی قوی در برابر همه سویه‌های آزمایش‌شده کروناویروس در خون و ریه‌هایشان داشتند.