همکاری فائو و ایران برای افزایش تولیدات کشاورزی – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد.فائو) دولت ایران و کشاورزان بومی منطقه آذربایجان غربی در حال همکاری برای اجرای طرحی هستند که از اواخر تیرماه با هدف مدیریت آب و امنیت درآمد کشاورزان آغاز شده است.

این طرح اخیراً فاز جدیدی از مداخله را در سایت پایلوت آغاز کرده است که هدف آن صرفه جویی در مصرف آب در منطقه دریاچه ارومیه و در عین حال بهبود معیشت کشاورزان است. در همین حال، رویداد فائو تمرکز آن بر استفاده از روش های نوآورانه است که منجر به مشارکت مستقیم کشاورزان محلی می شود.

فائو وی معتقد است برای اجرای بهتر مداخله مدیریت آب، لازم است نقشه راه با کشاورزان داوطلب در محل پروژه به اشتراک گذاشته شود.

به منظور اجرای رویکرد GAIN (رفتار، خودمختاری، ادغام و بر اساس نیازها) جلسه ای با کشاورزان در محل آزمایش برگزار می شود. این رویکرد به منظور قرار دادن کشاورزان در مرکز است و با برگزاری این کارگاه ها، کشاورزان می توانند درباره جزئیات این طرح بحث و گفتگو کنند.

در این همکاری همه گروه‌ها از کشاورزان گرفته تا دولت، محققین و بخش خصوصی مشارکت دارند و در سطح تجربی، کشاورزان بر اساس تجربه، راهکارها و سایر اقدامات برای مدیریت بهتر تصمیم‌گیری می‌کنند.

هدف از این فعالیت بهبود مدیریت مصرف آب و در نهایت نشان دادن نتایج تولید آب به صورت ملموس در منطقه و مناطق پایین است.

در مرحله نهایی تدوین سناریو، مقامات محلی، کارشناسان، وزارتخانه ها و حتی بخش خصوصی مطلع شده و برنامه عملیاتی با آنها در میان گذاشته می شود و برای تصویب و حمایت دولت ارائه می شود. علاوه بر این، کارگاه GAIN در شهرستان پالنگ به عنوان مکانی مناسب برای بهبود شیوه های کشاورزی طراحی شده است تکان نخورد در برابر تغییرات آب و هوایی

سلام البحریاقتصاددان ارشد فائو در دفتر منطقه ای آسیا و اقیانوسیه، مسئول مدیریت فنی پروژه فائو وی درباره این فعالیت گفت: در این طرح باید مزایای تعامل با کشاورزان و تعریف مزایای مشترک بهبود مدیریت آب و محصول در معیشت آنها و همچنین بازگرداندن تعادل آبی با دریاچه ارومیه آشکار شود.

البحری وی تاکید کرد: این برنامه‌ریزی مشارکتی فعالیت‌های محلی با کشاورزان باعث می‌شود که راهکارهای مزرعه به خوبی توسط کشاورزان اطراف دریاچه ارومیه درک، پذیرفته و اتخاذ شود. کشاورزان باید به عنوان بخشی از راه حل بلندمدت برای سلامت بلندمدت و حیات دریاچه ارومیه مشارکت داشته باشند.

کامران زینل زاده رئیس مرکز تحقیقات دریاچه ارومیه نیز خاطرنشان کرد: با توجه به اجرای طرح همکاری اقدامات محلی با کشاورزان برای استفاده بهینه از آب و صرفه جویی در معیشت کشاورزان در برنامه احیای دریاچه ارومیه، این پژوهشکده مجموعه ای است. کارشناسان دانشگاه مهندسی آب در زمینه آبیاری و منابع آب – هیدرولوژی، کشاورزی، باغبانی، کشاورزی ترویجی و کشاورزی اقتصادی تشکیل شدند.

فعالیت اصلی این پژوهشکده مرتبط با طرح مذکور، ایده یابی برای بهبود مصرف آب در کشاورزی در پایلوت با توجه به نظرات کشاورزان و کارشناسان می باشد.

سینا بشارت، استاد دانشگاه و برگزارکننده ارشد این مراسم گفت: یکی از مشکلات عمده در بخش کشاورزی نبود سیستم جامع و یکپارچه برای مدیریت جوامع کشاورزی است. برای ارائه این سیستم و موفقیت آمیز بودن، جلب مشارکت کشاورزان بومی ضروری است.

در این پروژه در دست اجرا، هدف اصلی گرد هم آوردن کشاورزان برای تدوین مشکلات و ارائه راه حل برای کار است که در نهایت به تصویب سیستم دولتی می رسد و نتایج حاصله را در مدیریت مصرف آب در منطقه شاهد خواهیم بود. بخش کشاورزی در نهایت، به نظر من، این پروژه با وجود بسیار واقعی است فائودانشگاه ها، سازمان ها و کشاورزان می توانند یکی از موفق ترین پروژه ها در کار کشور باشند.

فائو به عنوان اولین سازمان ملل متحد برای ترویج رویکرد هوشمند آب و هوا در کشاورزی و مدیریت منابع طبیعی، از تلاش کشورهای عضو در زمینه طراحی و اجرای کشاورزی. تکان نخورد امین I حمایت از تغییرات آب و هوایی