همه چیز در مورد سی ال اِی و بررسی سافت ژل CLA اپتیمم

CLA یا اسید لینولئیک کونژوگه، یک اسید چرب امگا 6 است. افراد اغلب اوقات آن را سی ال اِی  (CLA)  می نامند و از مکمل های CLA جهت کاهش وزن، بدنسازی و دیابت استفاده می کنند. بنابراین، آیا  CLA واقعا کار می کند؟ خطرات آن چیست؟

اگرچه رژیم های لاغری به طور سنتی پیشنهاد می کند که از خوردن غذاهای دارای چربی زیاد اجتناب کنید، اما همانگونه که می دانید چربی دارای انواع خوب و بد می باشد. تقریبا تمامی راهنماهای مدرن رژیم غذایی، خوردن مقادیر متوسط چربی خوب را، هم برای کاهش وزن و هم برای سلامت عمومی بدن، پیشنهاد می کنند.

بصورت کلی محققان، CLA را چربی سالم می دانند.

منابع اصلی رژیم غذایی CLA شامل لبنیات و گوشت گاو است. مردم بر این باورند که اسید چرب خاص دارای مزایای سلامتی می باشد. با این حال اگرچه به نظر می رسد CLA بدون خطر باشد، اما محققان در خصوص فواید سلامتی آن بر روی بدن اختلاف نظر دارند.

این مقاله، نگاهی دقیق به موارد استفاده، فواید و خطرات CLA در رژیم غذایی و مکمل ها داشته و در انتهای مقاله مکمل سافت ژل CLA اپتیمم (ON) مورد بررسی قرار گرفته است. (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

 

مکمل های ورزشی را می توانید از داروخانه ها و سایت های معتبر تهیه نمایید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل ابتدا از نیازهای بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با پزشک متخصص، کارشناس ورزشی یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این مکمل می باشد.

اویرو در خصوص انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد. 

 

CLA

CLA چیست؟

CLA ها (یا اسید لینولئیک کونژوگه)، خانواده ای از اسیدهای چرب هستند که از محصولات حیوانی از جمله گوشت و لبنیات سرچشمه می گیرند.

CLA حاوی اسید چرب امگا 6 است. آنها اسیدهای چرب اشباع نشده می باشند که به گفته انجمن قلب امریکا (American Heart Association: AHA) می تواند اثرات مطلوبی بر قلب داشته باشد.

CLA ها همچنین از نظر فنی، چربی های ترانس هستند که در بیشتر موارد چربی های ترانس در دسته چربی های ناسالم قرار می گیرند. با این حال که CLA یک نوع طبیعی اسید چرب ترانس می باشد، به نظر نمی رسد که همان تاثیرات منفی سلامتی که با چربی های ترانس صنعتی ایجاد می گردد را بوجود آورد.

در این خصوص انجمن قلب امریکا، اسیدهای چرب ترانس مصنوعی را با افزایش احتمال خطرات بیماری های قلبی مرتبط دانسته است.

در حالی که شواهد زیادی در خصوص مضرات چربی های ترانس وجود دارد، تحقیقات در مورد چربی های ترانس طبیعی و اثرات آنها محدود و ناتمام است.

مزایای ممکن سلامت:

بسیاری از افراد از مکمل های CLA استفاده می کنند و بر این باورند که مصرف آن دارای فوایدی جهت کاهش وزن و سلامت قلب می باشد. با این حال شواهد بدست آمده و بررسی های انجام شده متفاوت می باشد؛ ضمن اینکه بسیاری از مطالعات بر روی حیوانات به جای انسان انجام شده است. در نتیجه تحقیقات در رابطه با مزایای دقیق سلامتی CLA کامل و روشن نیست.

در ادامه، مزایای احتمالی و آنچه تحقیقات فعلی نشان می دهد، ذکر شده است:

کاهش وزن:

براساس اعلام اداره مکمل های غذایی (ODS ،(CLA می تواند در از دست دادن مقدار بسیار کمی از وزن و چربی بدن افراد کمک نماید.

براساس نتایج یک مطالعه منتشرشده در سال 2015، CLA در تجزیه چربی ها در بدن نقش عمده ای دارد.

در حالیکه بسیاری از مطالعات انجام شده بر روی حیوانات کاهش وزن قابل ملاحظه ای را نشان داده است، اما برخی مطالعات اذعان می دارد که این نتایج لزوما بر روی انسان ها صدق نمی کند.

مطالعات متعدد نشان می دهد که در مقایسه بین افراد مصرف کننده CLA و افرادی که از دارونما استفاده نموده اند، CLA باعث کاهش وزن جزئی شده، با این حال شواهد مختلف متغیر نیز وجود دارد.

بدنسازی

تا به امروز هیچ مطالعه ی خاص و ویژه ای در رابطه با اثرات CLA در بدنسازی وجود ندارد. در بررسی های انجام شده در سال 2015، نتایج تحقیقات در خصوص مزایای استفاده از مکمل های CLA در کنار ورزش متفاوت بوده است.

با این وجود، تحقیقات متعددی وجود دارد که نشان می دهد مکمل های CLA می توانند چربی بدن را کاهش داده و توده ماهیچه ای ضعیف را بهبود بخشند که در واقع نسبت چربی به وزن بدن می باشد.

براساس یک مطالعه تحقیقاتی انجام شده، شرکت کنندگان به مدت 12 هفته، 1.8 میلی گرم CLA بصورت روزانه مصرف و سه بار در هفته به مدت 90 دقیقه ورزش کردند، با مقایسه انجام شده بین این گروه و گروهی که از دارونما استفاده نمودند، مشخص گردید که میزان چربی بدن کاهش یافت اما در رابطه با وزن کاهشی مشاهده نگردید. محققان اذعان داشتند که CLA می تواند در کاهش رسوب چربی موثر باشد.

کاهش وزن با مزایای کمتر؟!

مطالعات اخیر این سوال را مطرح نموده اند که آیا کاهش وزن ناشی از CLA، دارای همان مزایاییست که روش هاس سنتی جهت کاهش وزن ( محدود نمودن کالری و ورزش) دارند؟

در مطالعه ای در سال 2017، دو گروه از موش های چاق با خصوصیات سندروم متابولیکی مقایسه شدند. در این تحقیق، محققان جهت آزمایش کاهش وزن، به گروه اول حیوانات مکمل CLA دادند درحالیکه در گروه دوم رژیم غذایی با کالری محدود را اعمال نمودند.

با بررسی تغییرات فیزیکی دو گروه توسط دانشمندان، مشاهده گردید که هر دو گروه به میزان مساوی وزن از دست دادند، اگرچه تغییرات جسمی دو گروه متفاوت بود:

موش هایی که مکمل CLA را مصرف کردند، چربی زیر پوستی خود که یک چربی محافظت کننده و سالم است، را از دست دادند؛ بدون از دست دادن چربی احشایی مضر.

در گروه محدود کننده کالری، نشانگرهای دیابت از قبیل کاهش قند خون ناشتا، بهبود یافت. این در حالیست که در گروه اول اینگونه نبود، علت این امر را می توان بدین دلیل دانست که چربی احشایی نقشی مهم در مقاومت به انسولین دارد.

براساس یافته های این مطالعه، این نتیجه حاصل گردید که محدودیت کالری جهت کاهش وزن، روشی سالم تر نسبت به مصرف مکمل های CLA است.

سلامت قلب:

آترواسکلروز یا تصلب شرائین، زمانیست که رسوبات چربی و سایر مواد دیگر در سرخرگ ها تجمع یافته که عاملی خطرناک برای بیماری های قلبی است.

براساس مطالعه ای در سال 2018 بر روی موش های چاق، نشان داد که مصرف CLA می تواند سبب محافظت در برابر آترواسکلروز در موش ها گردد. با این حال، در خصوص تاثیرات CLA بر روی تصلب شرائین در انسان ها، نیاز به مطالعات بیشتری می باشد.

منابع:

افراد می توانند با خوردن غذاهایی که بصورت طبیعی سرشار از CLA می باشند و یا مصرف مکمل های CLA، آن را دریافت نمایند.

گوشت و لبنیات:

محصولات حیوانی برگرفته از نشخوارکنندگان، همانند گوشت گاو، بز، گوسفند و محصولات لبنی آنها حاوی CLA است.

میزان CLA در محصولات دامی، به تکنیک های کشاورزی و تغذیه دام بستگی دارد. دام هایی که از علف تغذیه می کنند نسبت به دام هایی که از غلات دانه ای تغذیه می کنند، حاوی مقادیر بالاتری CLA در فرآورده های دامی خود می باشند.

طی دهه های اخیر، مطالعات بیشمار نشان داده است که رژیم های غذایی مبتنی بر علف در دام ها، سبب بهبود میزان نسبت اسیدهای چرب موجود در فرآورده های لبنی و غذایی شده؛ و بطور ویژه میزان CLA و امگا 3 افزایش یافته است. این عامل همچنین سبب افزایش محتوای آنتی اکسیدان سالم در گوشت گاو می گردد.

مکمل های CLA:

انواع مکمل های CLA، با فرم های طبیعی موجود در محصولات حیوانی متفاوت می باشند. CLA مورد استفاده در مکمل ها برگرفته از تغییر شیمیایی منابع گیاهی اسید لینولئیک می باشد.

مطالعات متعددی، دریافت CLA از منابع طبیعی را نسبت به استفاده از مکمل ها توصیه نموده اند.

میزان مصرف:

در این خصوص دستورالعمل مشخصی وجود ندارد، اما براساس مطالعات انجام شده اثربخشی آن با میزان مصرف حداقل 3 گرم روزانه می باشد. مطالعات انجام شده جهت کاهش چربی، میزان 3.4 گرم تا 6.8 گرم استفاده از CLA در روز را نشان می دهد.

براساس اعلام ODS، میزان مصرف CLA تا 6 گرم در روز به مدت یکسال، بی خطر می باشد.

فراتر از آن، مطالعات انجام شده تا به امروز در خصوص میزان مصرف  CLA بی نتیجه بوده است و نیازمند بررسی و مطالعات بیشتری می باشد. همچنین در خصوص اثرات مصرف CLA در طولانی مدت، مطالعات محدودی وجود دارد.

خطرات و عوارض جانبی:

براساس گزارشات ODS، مصرف CLA می تواند عوارض جانبی از جمله موارد زیر را ایجاد نماید:

معده درد

یبوست

اسهال

سوء هاضمه

برخی مطالعات حاکی از ارتباط بین دوزهای مصرفی افراد جهت کاهش وزن و ایجاد اثرات منفی همانند التهابات سیستمیک و مقاومت به انسولین می باشد. همچنین براساس یک مطالعه انجام شده، CLA ممکن است بیماری کبد چرب را بدتر کند.

در نتیجه نگرانی هایی در خصوص مصرف آن لحاظ شده است که نیازمند انجام تحقیقات بیشتر در خصوص عوارض جانبی احتمالی CLA در انسان می باشد.

 

 

بررسی مکمل سافت ژل  CLA اپتیمم:

با توجه به توضیحات کامل ارائه شده در خصوص مصرف CLA، فواید و مضرات آن، در صورتیکه همچنان براساس نیاز بدنی و یا تشخیص پزشک، کارشناس تغذیه و یا ورزشی، نیازمند مصرف CLA می باشید، در این مقاله سافت ژل سی ال ای برند اپتیمم مورد بررسی قرار می گیرد.

برند اپتیمم (ON)، برند امریکایی بسیار قدرتمند جهانی در زمینه تغذیه ورزشی می باشد که از سال ۱۹۸۶ شروع به فعالیت نمود.

این برند از طریق تعهد بالای خود در راستای کیفیت بالای محصولات و نوآوری آنها، به تعریف صنعت مدرن تغذیه ورزشی کمکی شایان نموده است.

این شرکت همچنین با توجه به نیازهای روزافزون مشتریان و برآورده نمودن خواسته های بازار پویا، بواسطه محصولات نوآورانه خود شناخته شده است.

ON با دارا بودن پنج مرکز پیشرفته در ایالات متحده و انگلستان، تنها شرکت تغذیه ورزشیست که در دسته های گوناگون از جمله مواد مغذی، پودرهای پروتئین، پروتئین بار، نوشیدنی ها و … از سلامت و سبک زندگی سالم مدرن پشتیبانی می کند.

در حال حاضر محصولات ON در بیش از ۱۳۰ کشور جهان به فروش می رسد.

 

مکمل سافت ژل CLA اپتیمم (ON)  (جهت مشاهده و خرید کلیک کنید)

* هر سافت ژل حاوی 750 میلی گرم اسیدلینولئیک کونژوگه می باشد.

* شامل فرم کلارینول (CLARINOL CLA)- یک فرم ثبت شده از سی ال ای با کیفیت بالا

* انرژی 10 کالری

* دارای قابلیت بلع آسان بواسطه سافت ژل بودن

* سافت ژل CLA اپتیمم در بسته بندی های 90 و 180 عددی عرضه شده است.

ترکیبات:

CLA (اسید لینولئیک کونژوگه) ، ژلاتین، گلیسرین، رنگ کارامل، توتوکوفرول های طبیعی.

میزان مصرف توصیه شده:

1 عدد سافت ژل همراه وعده غذایی مصرف شود.

و یا براساس دستور پزشک و یا متخصص تغذیه خود استفاده نمایید.

هشدار ایمنی:

این محصول در دمای اتاق نگهداری گردد.

دور از دسترس کودکان نگه داشته شود.

مصارف:

استفاده شده بعنوان مکمل رژیم های غذایی، ورزش های روزانه، وزنه برداری، دوچرخه سواری، دویدن، تمرینات قدرتی، فوتبال، تمرینات هوازی، راگبی، تنیس و … جهت افزایش استحکام و استقامت در تمرینات، برنامه های ورزشی و یا هرگونه فعالیت مرتبط با آن.

سلب مسئولیت حقوقی:

اظهارات ارائه شده توسط سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) ارزیابی نشده است. این محصول جهت تشخیص، معالجه، درمان و یا جلوگیری از بیماری نیست.

 

جمع بندی:

CLA در محصولات غذایی نشخوارکنندگان از جمله گاو، بز و گوسفند وجود دارد.

محصولات غذایی و لبنیاتی برگرفته از دام های تغذیه کننده با علف حاوی CLA بیشتری نسبت به محصولات حیوانات تغذیه کننده با غلات می باشند.

 CLA مورد استفاده در مکمل ها برگرفته از تغییر شیمیایی منابع گیاهی اسید لینولئیک می باشد که از نظر فرم و ساختار کاملا متفاوت با فرم طبیعی آن می باشد.

براساس اعلام منابع رسمی، به نظر می رسد مصرف دوز مجاز اعلام شده CLA بدون خطر باشد، هرچند در برخی افراد عوارض جانبی خفیفی از جمله مشکلات گوارشی ایجاد شده است.

در خصوص فواید و مضرات CLA تحقیقات و بررسی های کنونی کامل نیست و نیازمند بررسی و تحقیقات بیشتر و گسترده تر می باشد.

در حالی که برخی مطالعات نشان می دهد استفاده از CLA می تواند در کاهش وزن و افزایش توده عضلانی موثر باشد، اما در این خصوص مطالعات جامع تری لازم است.

بسیاری از تحقیقات مصرف CLA طبیعی را به جای استفاده از مکمل ها توصیه نموده اند. همچنان که روش سنتی جهت کاهش وزن (محدودیت کالری و ورزش) پیشنهاد می گردد.

اگر همچنان براساس نیاز و تشخیص پزشک، کارشناس و مشاور تغذیه و ورزشی نیازمند استفاده از مکمل CLA می باشید، یکی از انتخاب ها سافت ژل CLA اپتیمم می باشد.

 

 

مکمل های ورزشی را می توانید از داروخانه ها و سایت های معتبر تهیه نمایید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل ابتدا از نیاز های بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با پزشک متخصص، کارشناس ورزشی یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این مکمل می باشد.

اویرو در خصوص انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد. 

 

 

 

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !

[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید