هشدار وزیر خارجه انگلیس به روسیه در مورد استفاده از سلاح هسته ای – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «جیمز کلورلی» وزیر خارجه جدید انگلیس روز دوشنبه هشدار داد که استفاده از سلاح هسته ای در اوکراین ماهیت درگیری را تغییر می دهد و عواقب شدیدی برای مسکو در پی خواهد داشت.

وزیر خارجه انگلیس همچنین در مجلس عوام افزود: هیچ کشور دیگری درباره استفاده از سلاح هسته ای صحبت نمی کند. هیچ کشور، روسیه، یا رئیس جمهور [روسیه] پوتین را تهدید نمی کند. باید برای او روشن باشد که برای لندن و متحدان ما، هرگونه استفاده از تسلیحات هسته‌ای ماهیت درگیری را تغییر داده و تأثیر جدی بر روسیه خواهد داشت.»

پیش از این، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفته بود که رهبران غربی هر روز از لفاظی های هسته ای استفاده می کنند، اما روسیه نمی خواهد بخشی از این لفاظی ها باشد. پسکوف همچنین گفت که مسکو در صورت عدم رعایت دکترین هسته ای خود می تواند از سلاح های هسته ای استفاده کند.

سخنان وزیر امور خارجه انگلیس در مورد روسیه پیش از این مطرح شده بود، «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا گفته بود که به دلیل درگیری کنونی، آمریکا باید تسلیحات را به کشورش بازگرداند. قرار دادن خارج از کشور

آنتونوف گفت: در شرایط پرتنش امروز و خطرات فزاینده، کشورهای هسته ای مسئولیت ویژه ای برای جلوگیری از تشدید تنش ها دارند. علاوه بر این، من مجدداً از واشنگتن می‌خواهم که تمام سلاح‌های هسته‌ای را که در خارج از کشور قرار داده است، بازگرداند، تأسیسات ذخیره‌سازی و نگهداری در خارج از کشور را نابود کند، و استفاده از این سلاح‌ها را با مداخله، شبیه‌سازی کند. در “تمرینات مشترک هسته ای ناتو”؛ تمرینی علیه اصول اساسی معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای.

وی افزود: مقامات دولتی اغلب از این سلاح ها به عنوان سلاح های تاکتیکی یاد می کنند و استدلال می کنند که زرادخانه هسته ای روسیه چند برابر آمریکا است. اما این واقعیت را آشکار نمی کند که تمام سلاح های هسته ای استراتژیک در مقر مرکزی روسیه ذخیره شده است و هیچ تهدیدی برای آمریکا نیست.

سفیر روسیه در آمریکا افزود: در مورد بمب های هوایی آمریکا نیز باید بگویم که در کشورهای اروپایی که فاصله کمی با مرز روسیه دارند قرار می گیرد. به همین دلیل است که بمب B61-12 با وجود توانایی های محدودش بسیار مهم است.

وی تاکید کرد: علاوه بر این ارتش روسیه به همراه شرکای خود در ناتو به طور منظم استفاده از این سلاح ها را تمرین می کنند. این گونه تمرینات به عنوان بخشی از تمرین «نیمروز پایدار» انجام می شود. رهبر ائتلاف آتلانتیک شمالی می گوید که این اقدامات علیه روسیه نیست. سوال این است که اگر ما کشوری نباشیم که ناتو در تفکر استراتژیک خود آن را “بزرگترین تهدید مستقیم” برای امنیت خود توصیف می کند، این اتحاد استفاده از سلاح هسته ای را علیه کدام کشور آزمایش خواهد کرد؟