هشدار اوکراین نسبت به وقوع فاجعه هسته ای در نیروگاه زاپروژیا – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز، پس از وقوع آتش سوزی و تبادل آتش در نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا، یک مقام اوکراینی نسبت به خطر وقوع فاجعه در این نیروگاه هشدار داد و گفت: اروپا در خطر است.

«میخایلو پودولیاک»، رئیس دفتر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین با انتشار ویدئویی که به نظر می‌رسد در نزدیکی نیروگاه زاپروژیا پس از حمله نیروهای روسی ضبط شده است، نسبت به اوضاع این نیروگاه هسته‌ای ابراز نگرانی کرد.

پودولیاک در این ارتباط گفت: «زاپوریژژیا زیر آتش است! کل اروپا در خطر تکرار فاجعه هسته‌ای است. روس‌ها باید تبادل آتش در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را متوقف کنند.»

پیشتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) گفته بود از گزارشهای گلوله باران و تبادل آتش در نیروگاه‌های زاپروژیا مطلع و با مقامات محلی در تماس است.

مقامات اوکراینی گفته‌اند که تعداد زیادی تانک و نیروی پیاده روسی «از پست بلوک» به سمت شهر «انرودار» در چند کیلومتری نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا عبور کرده‌اند.

«رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس نیز خواستار توقف فوری تبادل آتش در اطرف نیروگاه هسته‌ای شد و از نیروهای نظامی فعال در آنجا خواست تا از حمله در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای خودداری کنند. وی افزود: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ارتباط با برخی مقامات برای ارائه «حداکثر کمک به اوکراین» ادامه می‌دهد زیرا به دنبال حفظ ایمنی و امنیت اطلاعات است.»