نگاه وزارت اقتصاد به بودجه درآمدی نیست – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شادا«سید احسان خانوادهوی در دیدار با فعالان صنعت پتروشیمی گفت: رویکرد ما برای تعیین متغیرهای بازگشتی به صنعت و فعالیت اقتصادی روش شناسی نیست. درآمد اشتباه است، درست مثل خصوصی سازی و اعتماد.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: متاسفانه نگاه به درآمد یک نگاه رایج است که تبعات بلندمدت را نادیده می گیرد و از منظر کوتاه مدت چند ماه دنبال پول است.

وی ادامه داد: این نوع برداشت پیامدهای منفی از جمله عدم اعتماد سرمایه گذاران به همراه دارد و انگیزه سرمایه گذاری در این صنعت را در بلندمدت کاهش می دهد.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: وقتی درهای خارجی به روی ما بسته می شود باید از سرمایه گذاری داخلی حمایت شود و سرمایه گذاران سرمایه خود را در پروژه های اقتصادی به کار برند نه در مکان های پرخطر و مخاطره آمیز مانع رشد اقتصادی می شوند.

خانواده وی یادآور شد: به دلیل اینکه رویکرد ما درآمدی نیست، با وجود اینکه سال گذشته وزارت نفت و سازمان برنامه پیشنهادات دیگری داشتند، اصرار داشتند که برای نرخ عرضه پتروشیمی ما سقف تعیین کنند.

وی فرض درآمد در لایحه بودجه را اشتباه دانست و افزود: امسال نیز از این موضوع حمایت خواهیم کرد.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه پتروشیمی ها پیشتاز کارنامه صنعتی در جمهوری اسلامی ایران هستند، ادامه داد: اگر به دهه گذشته برگردیم و بخواهیم پروژه های بزرگ اقتصادی را در کشور معرفی کنیم، قطعا یکی از آنها توسعه سریع صنعت پتروشیمی آنچه در 20 و 30 سال گذشته در صنعت پتروشیمی رخ داده است قابل مقایسه با تاریخ گذشته ما و وضعیت رقبا نیست.

خانواده وی خاطرنشان کرد: ما معتقدیم سود حق فعالیت اقتصادی و حق بخش خصوصی و همچنین حق دولت در رعایت قانون و پرداخت مالیات و سایر موارد است.

او گفت: بر اساس اینباید کمک کنیم تا در مورد مسائلی که از آذرماه پیش آمده بین دولت و مجلس به توافق برسیم و لایحه بودجه را پیش ببریم.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: قبل از طرح لایحه بودجه باید بین وزارتخانه های مرتبط با دولت و کمیسیون های ذیربط در مجلس از جمله کمیسیون اقتصاد و نیرو، در مورد نرخ عرضه و غیره توافق صورت گیرد. متغیرهای پولی

خانواده وی با بیان اینکه شایعات به سرعت در بخش های مختلف از جمله بورس منتشر شده و عوارضی را به همراه دارد، خاطرنشان کرد: بر اساس ایناگر بتوان لایحه بودجه 1402 را با قوه قضاییه موافقت کرد، قبل از لایحه در کمیسیون تلفیق، کار امیدوارکننده ای است تا پیش بینی های اقتصادی برای صنعت مالک و فعالان اقتصادی انجام شود.

وی در خصوص برخی از مشکلات مطرح شده از سوی فعالان صنعت پتروشیمی، گفت: در طول تصویب قانون کنترل بودجه برای آنها راهکارهایی اندیشیده شود تا اصلاح و بررسی صورت نگیرد.

وزیر اقتصاد درباره مشکل بدهی تولیدکنندگان اوره به شرکت گاز و مطالبات آنها از جهاد کاشورزی گفت: به تسویه بدهی و مطالبات آنها کمک می کنیم.

خانواده وی ادامه داد: در خصوص بحث مالیاتی به وجود آمده، رئیس سازمان مالیاتی با حضور فعالان صنعت نفت جلسه ای برگزار می کند تا موضوع حل شود.

وی بیان کرد: معاونت وزارت اقتصاد به عنوان نماینده وزارتخانه در رسیدگی به طرح و لایحه در کمیسیون اقتصادی دولت، دریافت و نظارت دارد پیشنهاد کتبی تعریف نرخ خوراک و ماده را مشاهده کنید. برای لایحه بودجه 1402 پیشنهاد شد تا بعد از تصویب قانون بودجه مشکل را حل نکنیم.

صنعت پتروشیمی هر هفته 300 میلیون دلار وارد سامانه نیما می کند

احمد مهدوی ابهری دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت نفت ایران در این نشست با بیان جایگاه صنعت پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی هر هفته بین 300 تا 350 میلیون دلار در سامانه نیما پول می آورد.

وی خاطرنشان کرد: برای رسیدن به هدف مستندسازی و درآمد بالا باید تقویت حوزه تولید مورد توجه قرار گیرد.

صنعت پتروشیمی 54 میلیارد دلار برای کشور درآمد داشته است

“فریبرها.” کریمهنایب رئیس انجمن مصرف کنندگان صنعت نفت نیز در این جلسه ظرفیت تولید صنعت نفت را 90.2 میلیون تن و تولید واقعی را 63.3 میلیون تن اعلام کرد.

وی افزود: صنعت پتروشیمی در اوج تحریم یعنی از سال 97 تا 1401 بیش از 54 میلیارد دلار برای کشور درآمد داشته است.

نشست فعالان صنعت پتروشیمی با حضور سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، داوود منظور رئیس سازمان مالیاتی و محمدهادی سبانیان معاون سیاست گذاری اقتصادی در وزارت اقتصاد و دارایی برگزار شد.

در این جلسه فعالان صنعت پتروشیمی به ارائه مشکلات و چالش های پیش روی این شرکت از نظر تامین مالی، نرخ تولید، مالیات، مطالبات و … پرداختند.

به گفته فعالان این صنعت، شرکت تولید اوره برای تحویل کود اوره در صورت پرداخت مالیات و مطالبات از شرکت گاز بابت درآمدهایی که هنوز واریز نشده است، حدود 33 میلیارد از نهادهای مرتبط نیاز دارد. در حساب او

از جمله مشکلاتی که فعالان این صنعت با آن مواجه هستند، بحث مالیات، مالیات بر ارزش افزوده بر صادرات است، بنابراین وزیر اقتصاد گفت: این مسائل و مشکلات باید در جلسه ای با سازمان امور مالیاتی بررسی شود.