نوزادان و کودکان از عوارض دراز مدت کووید 19 در امان نیستند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر مدیسون خالص “کشور ما.” کیکنبورگ برگ، نویسنده این مطالعه از دانشگاه کپنهاگ در دانمارک گفت: علائم مزمن در کودکان باید جدی گرفته شود. کودکان در هر سنی در افراد مبتلا به کووید بیشتر از کودکان بدون علائم مزمن دارند.

اگرچه معلوم نیست چرا قید دوام دارد، کیکنبورگ خیلی چیزها را مطرح می کند.

او گفت: «لخته های سلول های خونی کوچک پس از ویروسی می توانند در مغز تشکیل شوند و باعث خستگی و مشکل در تمرکز شوند. این ویروس در سایر قسمت‌های بدن مدت طولانی‌تری باقی می‌ماند و می‌تواند بر اعصاب و سلول‌ها تأثیر بگذارد یا باعث فشار بیش از حد بر سیستم ایمنی شود که علائم خاصی را ایجاد می‌کند.»

این مطالعه شامل بیش از 44000 کودک 14 ساله و کمتر در دانمارک بود که از این تعداد حدود 11000 مورد آزمایش قرار گرفتند. ویدشان خوب بود.

بر اساس یک نظرسنجی والدین، 40 درصد از کودکان 3 ساله کمتر مبتلا به کووید 19 بودند در مقایسه با 27 درصد از سایر کودکانی که به مدت دو ماه علائم داشتند.

در کودکان 4 تا 11 ساله، 38 درصد از کسانی که آزمایش خوبی انجام دادند، علائم طولانی مدت داشتند، در حالی که این میزان 34 درصد بود. در بین کودکان 12 تا 14 ساله، 46 درصد از بیماران تشخیص داده شده علائم کووید مزمن داشتند.

مدت‌هاست که اثر کامل کووید مشخص نشده است و تحقیقات بیشتری برای درک بهتر علل و درمان آن مورد نیاز است.

کیکنبورگ برگ گفت: “هنوز چیزهای زیادی در مورد کووید وجود دارد که ما نمی دانیم و نباید برای بهبودی از عفونت عجله کنیم.” اگر خسته، تنگی نفس، تب و علائم دیگر هستید، آرام باشید و به بدن خود فشار نیاورید. گاهی اوقات درمان یک عفونت ویروسی بیشتر طول می کشد.

به گفته محققان، خستگی، مشکل در تمرکز، نوسانات خلقی و دشواری در تنفس برخی از علائم کووید مزمن است. اگر کودک شما پس از ایجاد کوید 19 هر یک از این علائم را داشت، با پزشک اطفال خود صحبت کنید.