نهادهای پژوهشی باید رسالت خود را بپذیرند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی گل در مراسم تجلیل از رئیس سابق پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و معارفه سرپرست جدید این پژوهشکده، گفت: چشم انداز وزارت علوم، پژوهش پیشرو است. از هر مرکز تحقیقاتی انتظار داریم که از اختیارات علمی برخوردار باشد تا کار خود را اولویت بندی کند و اقداماتی را برای عالی ماندن اعمال کند.

مراکز تحقیقاتی باید پروژه ها را در قالب خرد به همتایان ارائه دهند

وی ادامه داد: در این راستا مراکز تحقیقاتی باید رسالت خود را بپذیرند، پروژه ها را بپذیرند و با شناخت این طرح ها، آن را به همکلاسی های خود در دانشگاه های دیگر ارائه کنند. از طرفی هر استاد در موسسه باید با 5 تا 10 استاد دانشگاه یا دانشجوی دکتری و فوق دکترا در ارتباط باشد.

وزیر علوم با بیان اینکه هم رئیس مرکز تحقیقات و هم دانشگاه از جمع‌آوری آن هدف دارند، گفت: مثلاً رئیس جدید دانشگاه خواجه نصیر می‌خواهد یک زمین از 19 گروه آموزشی را که در سراسر این حوزه است، واگذار کند. دانشگاه تهران برای گنجاندن این مهارت ها.» ما شروع به ادغام این دانشگاه کردیم.

ذوالفیگل در خصوص اهمیت مرکز تحقیقات لرزه نگاری تاکید کرد: امیدواریم این مرکز تحقیقاتی تا حد زیادی کارهای تحقیقاتی خود را انجام دهد تا مردم خدمات ارائه شده توسط این حوزه علمی و پژوهشی را به خوبی درک کنند.

وی با اشاره به اینکه یادگیری و فناوری یکی از مهم ترین جنبه های دانشمندان است، خاطرنشان کرد: نیازمند برنامه ریزی است.

تغییرات آب و هوایی در همه مناطق وجود داشته است

وزیر علوم تغییر اقلیم را یکی از معضلات بزرگ کشور خواند و یادآور شد: علاوه بر تغییرات اقلیمی در محیط زیست، تغییرات اقلیمی از نظر فرهنگی نیز وجود دارد که نشانه وجود فضای مجازی و نگاه مردم به زندگی است.

وی همچنین تغییر جو در دنیای آموزش را برجسته کرد و افزود: توزیع عادلانه استعدادها در نحوه تحصیل برای کسب مدال المپیاد ریاضی در رشته دیگر یا علاقه مندی به رشته دانش آموزی وجود ندارد. اما به دلیل آینده شغلی، در رشته ای تحصیل می کند که چندان در آن مهارت ندارد.

زلفی گل تصریح کرد: اما تا زمانی که افراد منتخب در المپیاد شیمی، ریاضی و فیزیک در این رشته علاوه بر کسب مدال نوبل به تحصیل خود ادامه دهند، می توانند مرزهای علم را تغییر دهند.

وزیر علوم تاکید کرد: برای همه شرکت کنندگان باید اشتغال کافی وجود داشته باشد اما اکنون به جای راهنمایی تحصیلی، ارشاد میدانی است.

هشدار درباره کمبود رزمندگان ریاضی

وی در خصوص توزیع داوطلبان آزمون سراسری 1401 نیز گفت: «در حالی که تعداد داوطلبان رشته امتحانی 500 هزار نفر است، اما در رشته ریاضی 150 هزار نفر وجود دارد و این زنگ خطر است. ما باید در مورد آن فکر کنیم.

زلفی گل از مرکز تحقیقات زلزله خواست تا برای دانش آموزان مستعد تور علمی برگزار کند تا در این زمینه با آنها آشنا شوند تا در آینده دانشمندان صاحب نامی در این زمینه داشته باشیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین از بخش‌های مختلف این نهاد بازدید کرد و از نزدیک با امور مختلف کشور آشنا شد.

پژوهشکده زلزله یکی از بهترین نمونه های برگزاری کرسی بین المللی در بحث دیپلماسی علمی است.

دکتر توهیننی پیمان صالحی; معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تشکر و قدردانی از زحمات رئیس سابق مرکز تحقیقات بر تقویت همبستگی و افزایش ثروت ملی در کشور تاکید کرد.

معاون پژوهشی وزارت آموزش و پرورش کشور؛ دو وظیفه اصلی موسسات دیپلماسی علم و فناوری و جستجوی مقام های علمی است که با نهادهای بین المللی ارتباط برقرار کرده و بودجه لازم را نیز جذب می کند. اضافه.

وی همچنین پذیرش پژوهشگر فوق دکتری در مراکز تحقیقاتی را از سیاست های در نظر گرفته شده در وزارت علوم اعلام کرد.

در پایان این مراسم دکتر محمدکاظم جعفری، رئیس سابق مرکز بین المللی زلزله شناسی و زلزله و دکتر محمدحسن بازیار به عنوان سرپرست جدید این موسسه منصوب شد.