نقش میکروبیوم روده ایران در بیماری ام اس – خبرگزاری مهر و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از دارو به گفته محققان، مکانیسم جدیدی کشف شده است که از طریق آن این باکتری ها می توانند بر گسترش بیماری و پاسخ به درمان تأثیر بگذارند.

سرجیو بارانزینی، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، گفت: «این مطالعه معیاری است که این رشته برای سال‌های آینده از آن استفاده خواهد کرد».

پیشرفت در توالی یابی DNA در اوایل دهه 2010 به دانشمندان اجازه داد تا باکتری های موجود در بافت ها، خون، بافت ها و پوست را شناسایی کنند.

برای این مطالعه، دانشمندان 576 بیمار ام اس را از ایالات متحده، بریتانیا، اسپانیا و آرژانتین انتخاب کردند و سپس افراد ژنتیکی یکسان از یک خانواده را به عنوان گروه کنترل انتخاب کردند.

محققان ده ها نوع باکتری جدید مرتبط با ام اس را کشف کرده اند.

بارانزینی در بیانیه ای گفت: ما از تعداد گونه هایی که در بیماران ام اس در مقایسه با گروه شاهد متفاوت بودند شگفت زده شدیم.

با مطالعه مسیرهای احتمالی کنترل شده توسط این باکتری ها، محققان بینشی در مورد نحوه عملکرد باکتری ها به دست آورده اند، اما برای درک هر باکتری به مطالعات متفاوتی نیاز است.

بر اساس این مطالعه، به نظر می رسد برخی از باکتری های مرتبط با ام اس در کمک به مردم در هضم فیبر نقش دارند. محصول حاصل اغلب در غلظت های بالا در بیماران ام اس یافت می شود. به نظر می رسد انواع دیگر باکتری ها بر التهاب و تولید انرژی سلولی تأثیر می گذارند.

بیماران تحت درمان با اینترفرون بتا-1a، قدیمی ترین درمان ام اس، اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه بیشتری در مدفوع خود دارند. آنها همچنین غلظت بیشتری از این اسیدها در خون خود داشتند.

محققان بر این باورند که اینترفرون با افزایش انتقال این مولکول ها از روده به جریان خون عمل می کند.