نقشه خراسان جنوبی برای مبارزه با مواد مخدر تدوین شود – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، سردار محمد مسعود زاهدیان امشب در شورای مبارزه با مواد مخدر استان اظهار داشت: زندگی روزمره در استان باعث شده است که مشکل اساسی در این زمینه را نادیده بگیرید و برای جلوگیری از این مشکل نقشه قلمرو و اهداف. نصب باید دوباره اعمال شود.

وی افزود: با توجه به آغاز بودجه 1402 و برنامه هفتم توسعه باید در حوزه نزاع استان پیش فرض های لازم صورت گیرد و یکی دیگر از مشکلات خراسان جنوبی نبود آمار دقیق از تعداد داروها است. معتادان و میزان مواد کشف شده از خراسان جنوبی عبور کردند.

وی با بیان اینکه باید شرایط برای درمان معتادان متجاهر در استان مشخص باشد، ادامه داد: طرح کنترل بیابان در تهران تدوین می شود و سهم هر یک از ادارات تعیین می شود تا با تامین اعتبار در سال 1402 اجرایی شود.

زهدیان گفت: یکی از مشکلات اساسی در این زمینه حفاظت از مناطق آسیب دیده خراسان جنوبی است تا مردم دچار مشکلات مواد مخدر نشوند، در این راستا جلسه ای با هم در جهاد کشاورزی و زیرساخت های بین المللی برگزار شد. برای اعتبار دادن در این زمینه استفاده می شود.

وی ادامه داد: باید برای بهبود وضعیت کلانتری ها و گشت های کلانتری ها در استان ها طرح جامعی تدوین شود تا از غفلت در این زمینه جلوگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به کمبود منابع در حوزه پزشکی باید با اقدامات حداکثری، پیشگیری بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

معاون مرکز مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: خراسان جنوبی به دلیل همجواری با افغانستان از ویژگی های خاصی در این زمینه برخوردار است.

زهدیان اضافه کرد: افزایش آلودگی در استان باعث اتخاذ تدابیر جدی تری شده است و باید با استفاده از ظرفیت تامین کننده، مرکز ماده 16 خراسان جنوبی ایجاد شود. ارز، ارز استان و کشور، و مکان مناسب برای این منظور ایجاد شده است.

به گفته وی، اگر سامانه خاصی در استان برای کشت حشیش با تی اچ C ملایم تهیه شود با توجه به اینکه مصارف زیادی دارد کشت و فرآوری آن را برای سود می پذیرد.

وی بیان کرد: با آمادگی برای آموزش شناسایی دارایی های قاچاقچیان در استان همکاری لازم را برای این امر فراهم خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: باید از تعداد مراکز مورد نیاز برای درمان معتادان متجاهر در استان و میزان داروهای مورد نیاز برای آن مطلع شویم.

وی افزود: مقام معظم رهبری در تجمعات سوانح اجتماعی آثار سوء اعتیاد را مورد توجه ویژه قرار دادند و خواستار توجه ویژه به این بخش به ویژه در مناطق روستایی شدند.

وی بیان کرد: با وجود کاهش 16 درصدی سطح زیر کشت افغانستان، امسال شاهد افزایش 21 درصدی تولید مواد مخدر در افغانستان هستیم که کشف یک ماده مخدر بی سابقه در خراسان جنوبی گواه آن است.

زاهدیان در پایان از زحمات همه مسئولان استانی در این زمینه تشکر کرد.