نخست وزیر عراق و دبیرکل اتحادیه عرب گفتگو کردند – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العالم، محمد شیعه السودانی نخست وزیر عراق و احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب روز یکشنبه تلفنی رایزنی کردند.

بر اساس این گزارش، دفتر اطلاع رسانی نخست وزیر عراق در بیانیه ای اعلام کرد که محمد شیعه السودانی روز یکشنبه با احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب تلفنی تماس گرفت.

این بیانیه می افزاید در این گفتگوی تلفنی آخرین تحولات حوزه کشورهای عربی و نتایج آخرین کنفرانس سران عرب در الجزایر مورد بررسی قرار گرفت.

در این بیانیه آمده است که در گفت و گوی تلفنی السودانی و ابوالغیط بر نقش مهم و مهم عراق در حمایت از ثبات در منطقه تاکید شده است.

این در حالی است که پیش از این منابع خبری عراقی اعلام کرده بودند که دفتر رئیس جمهور عراق درباره دیدار وی در نشست شرم الشیخ و نشست سران اتحادیه عرب در الجزایر بر تعهد عراق به حمایت از منطقه تاکید کرده است. . و مسئله فلسطین در راس آنها قرار داشت

در بیانیه دفتر رئیس جمهور عراق آمده است: پس از بازگشت «عبداللطیف رشید» از نشست سران کشورهای عربی در الجزایر و نشست شرم الشیخ در مصر، «برخی از طرف ها خیر نمی خواهند. و صلح برای عراق جنجال به پا کرده است تا موفقیت این دو را بد کند.تمام دیدارهای رئیس جمهور با سران بسیاری از کشورهای جهان بلافاصله از وقایع جلسات قبلی اطلاع رسانی شده بود و هیچ خبری نبود. جلسه اعلام نشده

تاکید در این بیانیه: محمود عباس، رئیس‌جمهور فلسطین به صراحت موضع عراق را در بیان سیاست مبتنی بر احترام به منافع مشترک و پیگیری اصول اساسی و در راس آن مسئله فلسطین بیان کرد و از آن قدردانی کرد. همه سران کشورهای دوست در دیدار با رئیس جمهور عراق بر نگرانی خود نسبت به موقعیت عراق و نفوذ آن در منطقه و جهان تاکید کردند و از اینکه این مکان ها رئیس جمهور عراق نیز هستند قدردانی کردند. انتشار این بیانیه به دلیل احترام به افکار عمومی و اطلاع از حقیقت است نه اینکه به شایعات و مطالب بیهوده دست بزنیم.