ناتو: باید برای جنگ طولانی در اوکراین آماده شویم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، پس از دیدار با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید در یک کنفرانس خبری گفت: بدیهی است که جنگ غیرقابل پیش بینی است، بنابراین ما باید برای مدت طولانی بجنگیم. بگذارید آماده باشیم.

وی افزود: جنگ روی میز مذاکره به پایان می رسد و باید به اوکراینی ها کمک کنیم تا وضعیت خود را در مذاکرات بهبود بخشند.

وی گفت: «ایالات متحده یک بازیگر کلیدی در تلاش‌های ما برای حمایت از اوکراین است و ما باید برای یک جنگ طولانی در اوکراین که به جنگ آزار و اذیت تبدیل شده است، آماده شویم.»

استولتنبرگ در عین حال گفت این تحریم های روسیه نبود که صادرات غلات از اوکراین را مختل کرد، بلکه جنگ روسیه علیه این کشور بود.

دبیرکل ناتو همچنین افزود که نمی خواهد درگیری بین ناتو و روسیه را تشدید کند.

شایان ذکر است که روسیه در 24 فوریه سال جاری (26 مارس سال گذشته) عملیات نظامی ویژه ای را در اوکراین با هدف نابودی این کشور برگزار کرد. این اقدام روسیه به این دلیل انجام شد که مقامات گفتند مسکو چاره‌ای جز مقابله با سیاست‌های خصمانه غرب و همبستگی نظامی ناتو ندارد.

مقامات روسی بار دیگر تاکید کرده اند که اگر اوکراین قصد خود برای بازگشت به میز مذاکره را اعلام کند، مسکو به صورت مسالمت آمیز پاسخ خواهد داد و عدم اراده اوکراین منجر به مذاکرات شده است.