مکمل HMB چیست ؟

مکمل HMB یکی از مکمل‌ های قوی و تایید شده‌ ای است که به‌ خاطر محتویاتی که دارد عملکرد بدنسازان را بهبود بخشیده و با رقابت کمی ، همچون مکمل کراتین عمل می کند. بدون شک اچ ام بی یکی از مکمل‌ های شگفت‌ انگیزی است که مرز دست یافتنی‌ ها را جا به‌ جا کرده است. در این مطلب می‌ خواهیم از صفر تا صد مکمل HMB را بررسی کنیم و ببینیم چرا ورزشکاران علاقه زیادی به این مکمل دارند و دقیقا چه کاربردها و فوایدی دارد ؟

اچ ام بی چیست ؟

اول بهتر است ببینیم اسم عجیب و غریب این مکمل از کجا آمده است ! اسم این مکمل مخفف بتا-هیدروکسی بتا-متیل بوتیریک بوده و متابولیت آمینو اسید لوسین است. بنابراین ساده‌ ترین تعریفی که می‌ توانیم داشته باشیم این است که مولکول اچ ام بی حاصل از تحقیقات دانشمندان و متخصصان بر روی لوسین می باشد.

محققان دریافتند که لوسین تاثیر مثبتی روی سنتز پروتئین ، سطح گلوکز خون و ریکاوری عضلات دارد اما دقیقا علت این همه اثر مثبت برایشان مشخص نبود.

چرا ورزشکاران و بدنسازان از مکمل HMB استفاده می‌ کنند ؟

علاقه اصلی ورزشکاران به این مکمل توانایی آن در افزایش رشد عضلانی ، استقامت ، بهبود سرعت ریکاوری ، افزایش قدرت و کاهش زوال عضلات است. مکمل‌ های HMB فرآیند پروتولیز را که فرآیند طبیعی تجزیه بافت ماهیچه می‌ باشد و بعد از فعالیت‌ های شدید فیزیکی نظیر تمرین رخ می‌ دهد را کاهش می دهد. استفاده از HMB به بدن کمک می‌ کند تا فرآیند بازسازی را با کاهش تجزیه ماهیچه و کاهش پروتئین بعد از ورزش تسریع بخشند.

این بدین معناست که بدن شما مدت بیشتری در حالت آنابولیک قرار می‌ گیرد و منجر به افزایش رشد ماهیچه می‌ گردد. این زمینه در استفاده از محصولات جدید نظیر نوشیدنی‌ های بین تمرین محبوب می باشند. با این حال من تاکنون HMB را در هیچ یک از این محصولات مشاهده نکردم و به عنوان یکی از سردمداران این رده محسوب می شود.

عملکرد اچ ام بی در داخل بدن انسان

تمام فواید اچ ام بی به خاطر این است که می تواند از پروتئولیزعضلات یعنی تجزیه بافت عضلات پیشگیری کند. وقتی شما به طور فشرده تمرین و ورزش می کنید ، کم کم احساس خستگی و کوفتگی به شما دست می دهد. در پایان روز و حتی در روز بعد شما به شدت احساس کوفتگی و خشکی می کنید. دلیل این مساله این است که شما بافت عضلانی خود را از بین برده اید.

اگر در تلاش برای حفظ و ساخت عضله هستید اصلا دلتان نمی خواهد بافت های عضلاتتان تجزیه و نابود شود و اچ ام بی به همین درد می خورد. مکمل HMB به بدن مقداری پروتئین اضافه می دهد تا از آن استفاده کند و بافت های ماهیچه ای را ساخته و حفظ کند. این یعنی شما می توانید در باشگاه به طور فشرده روی حجم بدنتان کار کنید و سخت تر از همیشه تمرین کنید و با این حال سریعتر از گذشته بازیابی کنید و در این فرآیند موفقیت زیادی بدست بیاورید.

به بیان ساده اچ ام بی کمک می کند تا اثرات زیان بار تمرینات سخت روی عضله کاهش یابد و بازیابی پس از تمرین نیز بهبود پیدا کند. با ترکیب این دو مولفه شما در بهترین حالت برای رشد و نگهداری قرار خواهید گرفت. استفاده از اچ ام بی سبب بهبود تناسب اندام ، قدرت ، سرعت بازیابی ، حجم عضله ، قدرت بدنی و استقامت می شود.

مزایای مکمل اچ ام بی

در این بخش می‌ خواهیم با فواید مصرف مکمل اچ ام بی آشنا شویم و ببینیم که آیا همه این ادعا‌ها حقیقی بوده و اچ ام بی می‌ تواند همه آن‌ها را برآورده کند ؟ برخی از رایج ترین فواید مکمل HMB عبارتند از :

  • افزایش ترمیم ماهیچه و بازسازی عضلات
  • افزایش VO2 و استقامت
  • افزایش سنتز پروتئين
  • افزایش حجم عضلات
  • جلوگیری از کاتابولیسم ماهیچه ها
  • افزایش سرعت بازیابی در افراد فعال و غیرفعال

تاثیر اچ ام بی در تسریع عضله سازی :

عضلات از پروتئین ساخته شده‌ اند و به همین خاطر است که از نظر فیزیولوژی سنتز پروتئین ( تولید پروتئین ) یکی از پیش‌ نیازهای عضله‌ سازی به حساب می‌ آید. مکمل HMB هم همان‌ طورکه در بالا گفتیم مدعی افزایش سنتز پروتئین در بدن شده و در نتیجه باعث می‌ شود تا عضله‌ سازی‌ سرعت بگیرد.

تاثیر مکمل اچ ام بی در استقامت تمرینات بی هوازی :

به‌طور کلی دو دسته استقامت داریم :

  • استقامت هوازی
  • استقامت بی هوازی

تنها تفاوت این دو دسته در وجود و عدم وجود اکسیژن است. در اینجا بهتر است که تعریف کوتاهی از تمرینات هوازی و بی‌ هوازی داشته باشیم. وقتی‌‌ که فعالیت هایی با شدت پایین انجام می‌ دهید – مثلا راه می‌ روید و قدم می‌ زنید – بدن شما از پس اکسیژن مورد نیاز عضلاتتان برآمده و به همین خاطر به این ورزش هوازی می‌ گویند.

اما زمانی‌ که شدت ورزش را بالا برده و با سرعت می‌ دوید یا با سرعت زیاد وزنه‌ های سنگین بلند می کنید ، دیگر بدن شما از پس اکسیژن مورد نیاز عضلاتتان برنیامده و در نتیجه آن تمرین جز حرکات بی‌ هوازی خواهد بود. اما مطالعات انجام گرفته در مورد استقامت بی هوازی این موضوع را رد کرده و نشان می دهد که تاثیر مکمل HMB آنچنان هم خاص نبوده و اثرش برای یک دونده با اثر یک دارونما برابری می کند.

تاثیر مکمل HMB در بهبود ریکاوری عضلات

هر چه ریکاوری بهتری بعد از اتمام تمرین داشته باشید ، دفعات بیشتری می‌ توانید گروه‌های عضلانی‌ تان را تمرین داده و در نتیجه به مرور زمان عضله‌ سازی بیشتری خواهید داشت. اصل عضله‌ سازی شما در بیرون از باشگاه اتفاق می‌ افتد. به همین خاطر ریکاوری و تغذیه‌ تان بعد از تمرین اهمیت بسیار زیادی دارد. همین که پروتئین زیادی مصرف کنید و در طول روز خواب کافی داشته باشید ، روند عضله سازی تسریع می گردد.

آیا مکمل HMB سرعت تحلیل عضلانی را کاهش می دهد ؟

مطالعات علمی انجام شده نشان می دهد که مکمل HMB ( اچ ام بی ) سرعت و مقدار تحلیل عضلانی را کاهش می دهد که باعث می شود این مکمل برای استفاده در تمرینات بدنسازی در حالت ناشتا یا گرسنه بسیار مفید و موثر باشد. به طور خلاصه اچ ام بی سرعتی را که بدن شما پروتئین ها را تجزیه می کند را کاهش می دهد.

بهترین زمان مصرف مکمل HMB

بهتر است این مکمل را بعد از وعده‌ های غذایی یا قبل از تمرین میل کنید ، زیرا جذب آن بعد از وعده‌ های غذایی کندتر شده و مدت زمان بیشتری در دسترس عضلاتتان خواهد بود. حالا که قدرت حفاظت از عضلات توسط اچ ام بی تایید شد ، برای این‌ که بتوانید عضلات خود را حفظ کنید و عضله‌ سوزی را تا حد قابل توجهی کاهش دهید ، باید روزانه 1 الی 3 گرم مکمل اچ ام بی مصرف کنید.

اگر مکمل شما به شکل کپسول یا قرص است مصرف روزانه برای هر ورزشکار 4 الی 5 کپسول است که در روزهای تمرین 3 عدد کپسول 60 دقیقه قبل از تمرین و در ادامه 2 عدد بلافاصله بعد از تمرین میل کنید. در روزهای دیگر نیز 3 عدد کپسول 30 دقیقه قبل از صبحانه و 2 عدد 30 دقیقه قبل از نهار میل کنید.

آنچه که به خوبی در مورد مکمل HMB تا به حال مشخص و نتیجه گیری شده است ، این است که این مکمل این قابلیت را دارد که سرعت آسیب به بافت های عضلانی و تحلیل عضلانی را تا حد زیادی کاهش دهد. این خاصیت اچ ام بی باعث می شود که این مکمل برای تمرین در حالت روزه به شدت متناسب باشد و چنانچه به درستی و به طور مناسب از آن استفاده کنید ، این مکمل می تواند میزان چربی سوزی را در بدن شما تسریع بخشد.

 مطالب پیشنهادی :

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید