مکمل گینر

مکمل گینر ( Weight Gainers ) ، مکملی مخصوص افزایش وزن است و کاملا مناسب افراد لاغری که به دنبال افزایش وزن و بدنی حجیم هستند ، می باشد. مکمل گینر به مکمل هایی گفته می شود که از ذخایر پروتئین ، کربوهیدرات ، اسید آمینه‌ های ضروری و غیر ضروری ، مواد معدنی و ویتامین‌ ها برخوردار است. گینر خوب ، مکملی است که از پروتئین های باکیفیت تر مثل پروتئین وی تشکیل شده باشد. همچنین کربوهیدرات به کار رفته در آن سریع هضم شود و تنوع آمینو اسیدها و ویتامین ها در آن زیاد باشد.

کاربرد مکمل های گینر :

همواره افزایش وزن برای بدنسازان لاغر یکی از سخت ترین مشکلات بوده و برخی از بدنساز ها شاید ده ها دوره و رژیم را برای افزایش وزن تست کرده باشند ، اما جواب دلخواهی نگرفته اند. البته باید نکات پزشکی را هم در نظر بگیریم. مکمل گینر شاید پاسخی برای این پرسش ها باشد. مکمل های گینر در واقع همان کربوهیدرات ها هستند که با چربی و پروتئین مخلوط شده اند.

گینری که دارای پروتئین با کیفیت بالا ، کربوهیدرات و چربی قابل قبولی باشد انتخاب مناسبی است. بهتر است در طول دوره های افزایش وزن از مکمل های گینر با وزن بالا استفاده کنید و یا حداقل دو مکمل گینر سبک وزن برای خود تهیه کنید. هر چه مقدار نسبت کربوهیدرات به پروتئین در یک گینر بیشتر باشد ، کیفیت عضله سازی آن کمتر می شود. اگر خیلی کمبود وزن دارید از محصولات با کربوهیدرات بالا استفاده کنید ( کربوهیدرات عنصری مهم در عضله سازی و بازسازی عضلات می باشد.

اگر میزان کربوهیدرات مذکور در بدن تامین نشود ، مشکلاتی همانند دردهای عضلانی ، خستگی ، عملکرد ضعیف مغزی ، پایین آمدن سطح ایمنی و مقاومت بدن در مقابل بیماری ها حاصل می شود ). اما اگر می‌خواهید کمی بر وزن خود اضافه کرده و بیشتر به بهبود کیفیت عضلات خود بپردازید ، از مکملی با درصد پروتئین بالاتر استفاده کنید. امروزه پرفروش ترین افزایش دهنده های وزن آن هایی هستند که هنگام ترکیب شدن با نیم لیتر آب 600 تا 900 کالری در هر وعده فراهم می کنند و مقدار کالری مورد نیاز روزانه شما را تامین می کنند.

اگر شما به پروتئین بیشتری نیاز دارید ، باید گینری را انتخاب کنید که مقدار پروتئین آن نسبت به دیگر افزایش دهنده ها بیشتر باشد ( 70% پروتئین و 30% کربوهیدرات ). اگر مقدار پروتئین مورد نیازتان را بدون این محصول تامین کرده اید ، ولی برای تامین کالری مورد نیاز روزانه با مشکل مواجه هستید ، محصولی با پروتئین کمتر و کربوهیدرات بیشتر برای شما مناسب تر است ( 30% پروتئین و 70% کربوهیدرات ). اگر شما می خواهید افزایش وزن مناسبی داشته باشید ، سعی کنید همان ابتدا گینر سنگین وزن تری انتخاب کنید تا صرفه اقتصادی داشته باشد. معمولا بسته بندی گینرهای بدنسازی در پک های یک ، دو و چهار کیلو و نیم و گاهی شش کیلویی است.

بهترین زمان استفاده از مکمل گینر :

صبح پس از بیدار شدن

بدن در طول شب به میزان 6 الی 9 ساعت استراحت کرده و فاقد مواد مغذی است.

قبل از تمرین

مصرف مکمل گینر قبل از تمرین ، علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز برای فعالیت های ورزشی ، موجب جلوگیری از حس گرسنگی در حین فعالیت جسمانی می شود.

در حین تمرین

مصرف مواد قندی در هنگام فعالیت منجر به افزایش کمتر سطح گلوکز خون و انسولین شده و واکنشی را که سبب سقوط ناگهانی گلوکز خون می گردد را کاهش می دهد.

بعد از تمرین 

مصرف مکمل گینر بعد از تمرین ، موجب ذخیره مجدد گلیکوژن عضلانی شده و در نتیجه از ایجاد حس خستگی ناشی از فعالیت‌ های شدید و سنگین ورزشی به طور قابل توجهی خواهد کاست. باید توجه داشته باشید که تا 1.5 ساعت بعد تمرین حتما کربوهیدرات مصرف کنید.

نکته مهم :

برای چربی سوزی ، توصیه می شه که از مصرف کربوهیدرات ها توی ساعات پایانی روز اجتناب کنید.

چه کسانی از مکمل گینر بیشتر استفاده می کنند :

  1. معمولا مصرف گینر در بین ورزشکاران به خصوص برای افزایش وزن بین بدنسازها بیشترین استفاده را دارد.
  2. برای تقویت برخی از بیماران
  3. برای افرادی که از کمبود وزن رنج می‌برند.

مطالب پیشنهادی :

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید