مکمل گلوکزامین چیست ؟

مکمل گلوکزامین چیست

گلوکزامین مولکولی است که به صورت طبیعی در بدن انسان یافت می شود ، البته امروزه انواع مکمل های گلوکزامین در بازار نیز وجود دارد. اغلب مواقع از گلوکزامین برای درمان بیماری های استخوانی و مفصلی و همچنین بیماری های التهابی مختلف استفاده می شود. در این مقاله سعی کرده ایم برای شما توضیح دهیم که گلوکزامین چیست ، چه مزایایی دارد و دوز مصرفی مناسب را برایتان مشخص کنیم.

گلوکزامین چیست ؟

گلوکزامین یک ترکیب طبیعی است که از لحاظ شیمیایی به عنوان یک قند آمینو طبقه بندی می شود. گلوکوزامین به عنوان یک بلوک ساختاری برای انواع مولکول های عملکردی در بدن شما عمل می کند و اساسا به عنوان عامل بهبود دهنده و حفظ غضروف داخل مفاصل شناخته شده است.

گلوکزامین همچنین در برخی منابع حیوانی و سایر بافت های غیر انسانی از جمله پوسته حلزون صدف دار ، استخوان حیوانات و قارچ یافت می شود. مکمل های گلوکزامین معمولا از این منابع تشکیل می شوند. گلوکزامین معمولا برای درمان و پیشگیری بیماری های مفصلی همچون ورم مفاصل – استخوان ها استفاده می شود که هم به صورت خوراکی و هم موضعی ( در کرم ) وجود دارد.

خلاصه :

گلوکزامین یک ترکیب شیمیایی است که به طور طبیعی در بافت های انسان و حیوان وجود دارد. در انسان ها ، به غضروف ها کمک کرده و معمولا به عنوان مکمل های گلوکزامین برای درمان اختلالات مفصلی نظیر استئو آرتریت استفاده می شود.

اکنون می دانیم گلوکزامین چیست و باید با مزایای آن آشنا شویم. برخی از رایج ترین فواید گلوکزامین عبارتند از :

کاهش التهابات بدن

گلوکزامین معمولا به عنوان مکمل برای درمان بیماری های مختلف التهابی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر چه مکانیزم های گلوکوزامین همچنان معلوم نیست ، اما به نظر می رسد که التهاب را کاهش می دهد. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان می دهد هنگامی که گلوکزامین با سلول های درگیر در شکل گیری استخوان ها ترکیب شود ، اثر ضد التهابی قابل توجهی خواهد داشت!

بسیاری از تحقیقات انجام شده درباره گلوکزامین نشان داده است که اگر با کندرویتین – ترکیبی همچون گلوکزامین که در تولید و نگهداری غضروف های سالم نقش دارد – ترکیب شود تاثیر بیشتری خواهد داشت. مطالعه انجام شده بر روی بیشتر از 200‌ شرکت کننده نشان داده است مصرف گلوکزامین منجر به کاهش 28 درصدی و 24 درصدی دو نشانگر التهابی خاص بیوشیمیایی می گردد : CRP و PGE.

شایان ذکر است که همان مطالعه کاهش 36 درصدی التهابات بدن با مصرف کندرویتین را نشان داده است. به یاد داشته باشید بسیاری از شرکت کنندگان که کندرویتین مصرف کرده بودند ، همان نتایجی را اعلام کردند که با مصرف مکمل گلوکزامین به دست آورده اند.

خلاصه :

تحقیقات انجام شده نشان می دهد مصرف گلوکزامین منجر به کاهش بیماری های التهابی بدن می گردد ، به ویژه اگر به همراه کندرویتین مصرف شود!

تاثیر گلوکزامین در سلامت مفاصل

گلوکزامین به طور طبیعی در بدن شما وجود دارد. یکی از نقش های اصلی آن ، حمایت از رشد سالم بافت بین مفاصل شما است. غضروف مفصلی نوعی بافت سفید نرم است که انتهای استخوان ، جایی که مفاصل در آنجا شکل می گیرد ، را پوشش می دهد. این نوع بافت همراه با یک مایع روانکاری به نام مایع سینوویال ( مایع مفصلی ) ، اجازه می دهد تا استخوان ها به صورت آزاد بین یکدیگر حرکت کنند و اصطکاک کاهش یافته و حرکات بدون درد در مفاصل انجام می شود.

گلوکزامین به تشکیل چند ترکیب شیمیایی مرتبط با شکل گیری غضروف های مفصلی و مایع سینوویال ( مایع مفصلی ) کمک شایانی می کند. مطالعات انجام شده نشان می دهد مصرف مکمل گلوکزامین از طریق جلوگیری از تجزیه غضروف ها از بافت مفاصل مراقبت می کند.

یک مطالعه انجام شده بر روی 41 دوچرخه سوار نشان داده است مصرف روزانه 3 گرم گلوکزامین منجر به کاهش تخریب کلاژن ها در زانو تا 27%‌ می گردد. مطالعه دیگری بر روی بازیکنان فوتبالی که روزانه 3 گرم گلوکزامین مصرف کردند ، صورت گرفت. آن ها شاهد کاهش قابل توجه نسبت تجزیه کلاژن به نشانگرهای سنتز کلاژن در مفاصل بودند. تمامی این تحقیقات نشان دهنده اثر محافظتی گلوکوزامین هستند.

خلاصه :

گلوکزامین در بهبود بافت های حیاتی برای عملکرد مناسب مفاصل دخیل است. اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است ، اما مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که مصرف مکمل گلوکزامین از مفاصل و غضروف های شما در برابر هر گونه آسیب دیدگی محافظت می کند.

درمان بیماری های استخوانی و مفاصل

نگاهی ساده به بیماری آرتروز

آرتروز یا استئوآریت بیماری شایعی است که در تمام مناطق جغرافیایی نیز دیده می شود. این بیماری بر خلاف نامی که دارد ، یک بیماری التهابی نیست و یک بیماری تخریب مفاصل است. این بیماری منجر به تخریب بافت های غضروفی در مناطق مفاصل دست ، ران ، زانو و ستون فقرات می گردد.

بیماری آرتروز چیست
بیماری آرتروز چیست

مکمل های گلوکزامین اغلب برای درمان بیماری های مختلف استخوانی و مفصلی مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل پتانسیل گلوکوزامین در درمان پیشرفت بیماری های آرتروزی و پوکی استخوان ، مطالعات زیادی بر روی این مکمل انجام شده است.

مطالعات متعدد نشان داده است که مصرف روزانه مکمل گلوکزامین سولفات در درمان موثر و طولانی مدت بیماری آرتروز از طریق کاهش درد ، حفظ فضای مفاصل و کاهش پیشرفت کلی بیماری ، کمک شایانی می کند. برخی مطالعات انجام شده بر روی موش های مبتلا به پوکی استخوان نشان داده است که با مصرف این مکمل استقامت و قدرت استخوان های آن ها افزایش یافته است.

سایر استفاده های گلوکوزامین

اگر چه مردم از گلوکزامین برای درمان انواع مختلف بیماری های التهابی مزمن استفاده می کنند ، اطلاعات علمی برای حمایت از چنین استفاده محدود است.

التهابات بینایی ( IC )

مکمل گلوکزامین جهت درمان التهابات بینایی مورد استفاده قرار می گیرد ، شرایطی که با کمبود گلیکوزامین گلیکان همراه است. از آنجایی که گلوکزامین ماده تشکیل دهنده این ترکیب است ، استدلالات نظری بر این پایه هستند که مصرف این مکمل به مدیریت IC‌ کمک شایانی می کند.

درمان بیماری التهاب روده ( IBD )

همانند التهاب بینایی ، بیماری التهاب روده ( IBD ) با کمبود گلیکوزامین گلیکان همراه است. تحقیقات انجام شده نشان می دهد مصرف این مکمل به درمان IBD کمک شایانی می کند. مطالعه انجام شده بر روی موش های مبتلا به IBD نشان داده است که مصرف مکمل گلوکزامین منجر به کاهش التهابات بدن می گردد.

تصلب بافت چندگانه ( MS )

برخی منابع ادعا می کنند که گلوکوزامین تاثیر به سزایی در درمان سفت شدگی بافت های چندگانه دارد.

کوری تدریجی

تحقیقات زیادی صورت گرفته و نشان می دهند گلوکزامین تاثیر به سزایی در درمان کوری تدریجی دارد. برخی از مطالعات اولیه نشان می دهد که گلوکوزامین سولفات ممکن است به سلامتی دید از طریق کاهش التهابات و اثرات آنتی اکسیدانی در شبکیه کمک شایانی کند.

کاهش درد استخوان شقیقه ( TMJ )

برخی منابع ادعا می کنند که گلوکوزامین یک درمان موثر برای بیماری TMJ می باشد. مطالعه ای انجام شده بر روی شرکت کنندگانی که گلوکزامین را به همراه کندرویتین مصرف کردند نشان داده است که این مکمل منجر به کاهش درد و نشانه های تورم و همچنین افزایش جا به جایی فک می گردد.

آیا مکمل گلوکزامین موثر است ؟

اگر چه ادعاهای گسترده ای در مورد اثرات مثبت گلوکزامین بر روی بسیاری از بیماری ها ایجاد شده است ، تحقیقات در دسترس تاثیر آن در یک سری شرایط خاص را نشان داده اند. در حال حاضر قوی ترین شواهد استفاده از مکمل گلوکزامین سولفات برای درمان طولانی مدت علائم استئوآرتریت را پشتیبانی می کند.

اگر قصد استفاده از این مکمل را دارید ، همیشه باید با کیفیت ترین نوع گلوکزامین را انتخاب نمایید زیرا بر نحوه اثرگذاری آن بسیار موثر خواهد بود.

دوز مصرفی گلوکزامین

معمولا توصیه می شود روزانه 1500‌میلی گرم گلوکزامین مصرف کنید. این مقدار را هم می توانید یک باره و هم در وعده های مختلف در طول روز مصرف کنید. مکمل های گلوکزامین هم از منابع طبیعی همچون پوسته حلزون صدف دار و یا قارچ تهیه شده و هم به صورت مصنوعی در آزمایشگاه ها ساخته می شود. به طور کلی این مکمل ها در دو حالت کلی وجود دارند :

  1. گلوکزامین سولفات
  2. گلوکزامین هیدروکلراید

معمولا گلوکزامین سولفات در ترکیب با کندرویتین سولفات وجود دارد. بیشترین اطلاعات علمی نشان دهنده بیشترین اثربخشی گلوکوزامین سولفات یا گلوکوزامین سولفات همراه با کندروتین است.

نکاتی که در رابطه با مصرف قرص گلوکزامین باید بدانید :

  1. در افراد سالم این مکمل غذایی عارضه خاصی به دنبال ندارد.
  2. بهترین زمان مصرف این مکمل همراه با یک وعده غذایی است.
  3. در صورت مصرف صحیح این مکمل ، در رفع درد مفاصل اثر گذار خواهد بود.
  4. مکمل گلوکزامین جایگزین مناسبی برای داروهایی است که مصرف آن‌ ها مشکلات گوارشی ایجاد می‌ کنند.
  5. در اکثر موارد مکمل‌ های گلوکوزامین همراه با دیگر مکمل‌ های تجویز شده از سوی پزشک مصرف می‌ شود.
  6. مکمل‌ های گلوکوزامین معمولا از کربوهیدرات گوشت خرچنگ و میگو ساخته می‌ شوند.
  7. درمان با این دارو معمولا به 4 الی 8 هفته زمان نیاز دارد.
  8. گلوکزامین با معده سازگارتر بوده و عوارض جانبی ندارد.

مطالب پیشنهادی :

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگمراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید