مکمل های عضله ساز برای بانوان

مکمل های عضله ساز برای بانوان

در این مقاله سعی کرده ایم مکمل های عضله ساز برای بانوان را ذکر کنیم. گرچه بدون تمرینات مداوم ، دستیابی به نتیجه مطلوب دشوار است اما مصرف این مکمل ها کمک شایانی به ورزشکاران می کند.

مکمل پروتئین

پروتئین یکی از مهم ترین مکمل های عضله ساز برای بانوان محسوب می شود ، زیرا به راحتی به صورت اسیدهای آمینه هضم شده و به فیبر عضلات تبدیل می شود. انواع مختلفی پروتئین همچون وی ، کازئین ، سویا و حتی پروتئین نخود وجود دارد. پودرهای پروتئین وی ، سویا ، کازئین و تخم مرغ همگی شامل طیف وسیعی از آمینو اسیدها می باشند ، در حالی که پروتئین های نخود و برنج قهوه ای آمینو اسیدهای کمتری دارند.

به همین دلیل ، باید ترکیبی را انتخاب کنید که شامل همه آمینو اسیدها باشد. با این حال اگر رژیم غذایی شما متنوع است ، انتخاب یک نوع پروتئین خاص زیاد اهمیت ندارد. محققان دریافته اند که 0.82 گرم پروتئین در هر پوند وزن بدن برای عضله سازی کافی است.

مکمل های کربوهیدارت با GI بالا

شاخص گلیسمی بالای ( GI ) کربوهیدرات ها میزان قند خون و سطح انسولین را افزایش می دهد ، که نهایتا منجر به بهبود جریان خون و تاثیرات اکسید نیترات ( NO ) می گردد. خیلی از ورزشکاران از مصرف این دسته کربوهیدرات هایی که سریع هضم می شوند ، خودداری می کنند. اما اگر تمرینات ورزشی سنگینی انجام می دهید ، این دسته از کربوهیدرات ها منجر به بهبود عملکرد شما در حین تمرین می گردد.

البته به یاد داشته باشید که مصرف کربوهیدرات با GI بالا بدون وجود تمرینات مداوم ، هیچ تاثیر مثبتی نخواهد داشت. میزان مصرف کربوهیدرات نه تنها به عواملی همچون سن و وزن بدن ، بلکه به نوع و مدت زمان تمرین نیز بستگی دارد. بهترین زمان مصرف کربوهیدرات با GI بالا ، مابین تمرینات است.

مکمل کراتین مونوهیدرات

یکی دیگر از مکمل های عضله ساز برای بانوان کراتین می باشد. از آنجایی که کراتین مونوهیدرات قدرت خروجی و استقامت بی هوازی را افزایش می دهد ، یکی از بهترین مکمل ها برای ورزشکاران استقامتی محسوب می شود. کراتین مونوهیدرات میکرونیزه یک نوع کراتین ریزی است که به راحتی حل می شود ، از این رو هضم آن بسیار آسان تر می باشد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد مصرف 3 گرم تا 30 گرم کراتین در طول روز ( بسته به وزن بدن ) ، کمک شایانی به روند عضله سازی بانوان می کند.

مکمل بتا آلانین

بتا آلانین یک اسید آمینه غیر ضروری بوده که غلظت کارنوزین عضلات را افزایش می دهد و به عنوان یک بافر ( ماده‌ای که با خنثی کردن اسید و قلیای موجود در محلول موجب تثبیت یون هیدروژن متمرکز در آن می‌شود ) PH درون سلولی عمل می کند ، بدین معنا که از طریق بافر کردن لاکتیک اسید مانع خستگی عضلات می شود. دوز مناسب روزانه 4 الی 6 گرم است.

نیترات و تقویت کننده اکسید نیترات

نیترات منجر به افزایش جریان خون ، خروجی کار و استقامت می گردد و حتی ریکاوری بعد از اتمام تمرین را بهبود می بخشد. زمانی که سطح اکسیژن پایین است ، نیترات به اکسید نیترات ( NO ) تبدیل می شود. آرژنین و سیترولین با افزایش سطح NO اثرات مشابهی خواهند داشت و اگر روزانه 6 گرم مصرف شوند ، اثرات مثبتی دارند. سیترولین یک گزینه مناسب تری است ، زیرا به راحتی جذب می شود و در داخل بدن انسان به آرژنین تبدیل می گردد. علاوه بر این ، تحقیقات انجام شده نشان می دهد که سیترولین مالات دردهای عضلانی را کاهش می دهد.

کافئین

کافئین یکی دیگر از مکمل های عضله ساز برای بانوان می باشد. کافئین میزان قدرت را افزایش می دهد و تمرکز آن بر روی افزایش میزان دوپامین و آدرنالین مغز است. دوز مناسب 50 الی 300 میلی گرم است. مکمل های پری ورک اوت معمولا شامل 100 الی 400 میلی گرم کافئین هستند. ال-تیانین یک نوع آمینو اسیدی است که به مقابله با عوارض جانبی کافئین کمک شایانی می کند.

منیزیم

منیزیم یک نوع ماده معدنی می باشد که نه تنها منجر به کاهش حساسیت به انسولین و فشار خون می گردد ، بلکه میزان اکسیژن عضلات در حین انجام تمرینات سنگین را افزایش می دهد. می توانید با مصرف منیزیم قبل ، در حین و یا حتی بعد از اتمام تمرین از مزایای بالقوه آن در عضله سازی بهره مند شوید. منزیم سیترات معمولا بهترین نوع منیزیم محسوب می شود که می توانید روزانه 200 تا 400 میلی گرم مصرف کنید.

ادپتوژن

آسوواگنداه ، رودیولا رزا ، کوردیپس و سایر ادپتوژن ها به کاهش خستگی و بهبود عملکرد شناختی کمک شایانی می کنند. از این رو ادپتوژن ها یکی از بهترین پری ورک اوت ها محسوب می شوند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که رودیولا رزا منجر به کاهش تولید لاکتات ، آسیب های عضلانی و زوال عقل می گردد. مصرف روزانه 100 میلی گرم ادپتوژن به عضله سازی کمک می کند.

نکته نهایی :

مکمل های ذکر شده در این مقاله ، جز بهترین مکمل های عضله ساز برای بانوان محسوب می شوند که به کاهش خستگی ، بهبود انرژی ، تمرکز و عملکرد در حین تمرینات کمک کرده و نهایتا منجر به عضله سازی سریع می گردند. اما باید به یاد داشته باشید که بدون وجود رژیم غذایی و تمرینات مداوم عملا مصرف این مکمل ها بی فایده خواهد بود. باید اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی غذا می خورید ، تمرین می کنید و خواب و استراحت کافی دارید. اگر تمامی این نکات را رعایت می کنید ، مصرف مکمل های عضله ساز به دستیابی سریع به نتیجه مطلوب کمک به سزایی می کنند.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه بدنسازی بانوان و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید