مکمل بدنسازی لوسین

مکمل بدنسازی لوسین

یکی از محبوب ترین مکمل های بدنسازی در میان بدنسازان و ورزشکاران ، مکمل بدنسازی لوسین است که به دلیل تاثیر قابل توجه آن در افزایش حجم توده های عضلانی و بهبود عملکرد شناخته شده است. مکمل بدنسازی لوسین همچنین سرعت تجزیه عضلات را کاهش می دهد و به کنترل سطح قند خون کمک می کند. لوسین را می توانید هم از طریق مکمل ها و هم مواد غذایی که روزانه مصرف می کنید ، تامین کنید.

مکمل بدنسازی لوسین چیست و چه نقشی در بدن انسان دارد ؟

لوسین یک اسید آمینه ضروری است که قسمتی از سنتز عضلات محسوب می شود. ساختار لوسین شامل گروه آمینوهای آلفا ، گروه آلفا کربوکسیلیک اسید و گروه زنجیره ای ایزوبوتیل جانبی است ، که باعث شده اند لوسین یک آمینو اسید زنجیره ای محسوب شود. آمینو اسیدهای زنجیره ای توسط بدن تولید نمی شوند ، از این رو باید از طریق منابع غذایی تامین شوند. این اسید آمینه به جای کبد در ماهیچه ها تجزیه می شود که به بهبود تولید انرژی و سنتز عضلات در حین تمرین کمک می کند.

از آنجایی که تجزیه و جذب مکمل بدنسازی لوسین بسیار سریع است ، مصرف آن نسبت به سایر آمینو اسیدها ترجیح داده می شود. آمینو اسید لوسین می تواند مستقیما به استیل-CoA تجزیه شود ، از این رو یکی از مهم ترین آمینو اسیدهای کتوژنیک در بدن انسان محسوب می شود. در حالی که اکثر آمینو اسیدها به گلوکز تبدیل می شوند ، استیل-CoA از لوسین تشکیل شده است و برای ایجاد جسم کتونی ( هریک از سه ترکیب به هم وابسته‌ای که در آبستنی یا گرسنگی مداوم یا مرض قند در خون و پیشاب پیدا می‌شود مثلا: acetone ) استفاده می شود.

مکمل بدنسازی لوسین به طور طبیعی در بسیاری از مواد مغذی یافت می شود. همچنین می توانید به عنوان مکمل به منظور تقویت عضلات خود استفاده نمایید.

مزایای مکمل بدنسازی لوسین :

 1. عضله سازی
 2. جلوگیری از نابودی عضلات
 3. بهبود عملکرد
 4. کمک به کاهش چربی
 5. بهبود روند ریکاوری عضلات
 6. تثبیت سطح قند خون

عضله سازی :

به علت تاثیر مکمل بدنسازی لوسین در رشد عضلات ، این مکمل در میان ورزشکاران و بدنسازان بسیار محبوب می باشد. به عنوان یک آمینو اسید کلیدی در سنتز عضلات ، لوسین باعث ایجاد عضلات به منظور بهبود عملکرد تمرینات شما می گردد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که ترکیب لوسین با سایر آمینو اسیدها منجر به بهبود رشد عضلات و عملکرد در حین تمرینات می گردد.

مصرف مواد مغذی حاوی پروتئین در رژیم غذایی ، به افزایش تاثیر لوسین از طریق فراهم کردن طیف گسترده ای از آمینو اسیدها و مواد مغذی ضروری برای رشد عضلات کمک شایانی می کند.

جلوگیری از نابودی عضلات :

با افزایش سن ، تغییرات زیادی در بدن شما رخ می دهد. سارکوپنیا ، نابودی تدریجی ساختار عضلات ، یکی از بارزترین عوارض افزایش سن است. این شرایط باعث ضعف و کاهش استقامت شده و نهایتا منجر به کاهش فعالیت های فیزیکی می گردد.

مکمل بدنسازی لوسین به کاهش نابودی عضلات کمک می کند. یک مطالعه انجام شده در بخش داخلی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تگزاس و منتشر شده در تغذیه بالینی نشان می دهد که لوسین منجر به سنتز عضلات در بزرگسالانی که روزانه به مقدار کافی پروتئین مصرف می کنند ، می گردد.

بهبود عملکرد :

بسیاری از بدنسازان و ورزشکاران از مکمل بدنسازی لوسین به منظور افزایش سطح عملکرد خود در حین تمرینات استفاده می کنند. یک مطالعه انجام شده در موسسه ورزش و علوم ورزش در دانشگاه جیمز کوک در استرالیا و منتشر شده در مجله فیزیولوژی کاربردی اروپا گزارش می دهد که مصرف مکمل های لوسین به مدت شش هفته به طور قابل توجهی باعث افزایش استقامت و قدرت قسمت فوقانی بدن می گردد.

به طور مشابه ، مطالعه دیگری که در مجله اروپایی تغذیه بالینی در سال 2016 منتشر شده نشان می دهد که مکمل لوسین در بدنسازی باعث افزایش حجم بافت ها و بهبود عملکردهای فیزیکی می گردد.

کمک به کاهش چربی :

اگر به دنبال ایجاد عضلات و به طور هم زمان از بین بردن چربی های بدنتان هستید ، لوسین بهترین گزینه برای شما محسوب می شود. در حقیقت تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مکمل بدنسازی لوسین تاثیر به سزایی در چربی سوزی دارد. تحقیقات انجام شده در سال 2015 نشان می دهد که مصرف لوسین به کاهش تجمع چربی و افزایش وزن ناشی از افزایش سن کمک می کند.

بهبود روند ریکاوری عضلات :

گرفتگی و درد عضلات از جمله مشکلاتی است که اکثر ورزشکاران بعد از اتمام تمرین با آن مواجه می شوند. پس از انجام تمرینات سنگین ، این دردهای عضلانی باعث می شوند که برای چند روز نتوانید ورزش کنید. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف لوسین بلافاصله پس از اتمام تمرین به تحریک ریکاوری عضلات و سنتز پروتئین عضلات کمک می کند.

تثبیت سطح قند خون : 

بالا بودن سطح قند خون بر سلامتی شما تاثیر می گذارد. در کوتاه مدت ، بالا بودن سطح قند خون علائمی همچون خستگی ، کاهش وزن غیر طبیعی و افزایش تشنگی دارد. در بلند مدت ، بالا بودن سطح قند خون عواقب جدی تری همچون آسیب های عصبی ، مشکلات کلیوی و خطر ابتلا به آسیب هاب پوستی دارد.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف لوسین به تثبیت سطح قند خون شما کمک می کند. یک مطالعه انجام شده نشان می دهد که مصرف لوسین به همراه گلوکز باعث تحریک ترشح انسولین و کاهش سطح قند خون می گردد.

منابع غذایی مکمل لوسین
منابع غذایی مکمل لوسین

منابع غذایی حاوی لوسین :

علاوه بر مصرف مکمل های بدنسازی می توانید از منابع غذایی غنی از لوسین استفاده کنید. لوسین در بسیاری از مواد پروتئینی همچون گوشت ، پنیر و مواد گیاهی یافت می شود. در اینجا چندین منبع غذایی برتر لوسین را برای شما ذکر کرده ایم :

 • تخم مرغ
 • اسپیرولینا
 • گوشت گوساله
 • مرغ
 • جو
 • ماهی تن
 • گوشت گاو
 • عدس
 • سینه بوقلمون
 • پنیر محلی
 • دانه کنجد
 • زرشک
 • بادام زمینی
 • جوانه گندم
 • تخم کتان

مکمل بدنسازی لوسین در مقابل لیزین :

از لحاظ ساختاری ، عملکرد و نحوه استفاده از این آمینو اسید های مهم توسط بدن بین لیزین و لوسین شباهت های زیادی وجود دارد. لیزین همانند لوسین یک آمینو اسید ضروری است ، بدین معنا که بدن انسان قادر به تولید آن نیست و باید از طریق رژیم های غذایی و مکمل ها تامین گردد. لیزین همچنین یک اسید آمینه کتوژنیک محسوب می شود و مستقیما به استیل-CoA ، مولکولی برای تولید جسم کتونی ، تجزیه می شود. لوسین برای ایجاد خواص ساختار عضلات مورد استفاده قرار می گیرد ، در حالی که لیزین طیف گسترده تری از منافع بالقوه را شامل می شود. لیزین اغلب برای جلوگیری از شیوع هرپیز ( انواع بیمارهای ویروسی و تاول‌ زای پوستی ) ، کاهش اضطراب ، سلامتی لثه و کاهش خطر ابتلا به دیابت و عوارض آن مورد استفاده قرار می گیرد. لیزین در بسیاری از منابع غذایی مشابه لوسین نیز یافت می شود. منابع غذایی همچون گوشت گاو ، بوقلمون ، مرغ ، دانه کدو حلوایی ، تخم مرغ و لوبیا سفید معمولا حاوی مقدار قابل توجهی کنسانتره لیزین می باشند. همچنین لیزین به شکل مکمل های پودری ، قرص و کپسول نیز موجود است.

دوز مصرف مکمل بدنسازی لوسین :

لوسین اغلب مورد استفاده ورزشکارانی قرار می گیرد که به دنبال افزایش قدرت ، استقامت ، حجم توده های عضلانی و بهبود عملکرد هستند. همچنین به کاهش سرعت روند تجزیه عضلات ناشی از افزایش سن نیز کمک می کند. لوسین به شکل پودر و کپسول موجود می باشد. به منظور دستیابی به نتیجه اثربخش روزانه 2000 الی 5000 میلی گرم لوسین ( به تنهایی و یا به همراه مواد غذایی با مقدار پروتئین کم ) مصرف کنید.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید