مکمل آرژنین

مکمل آرژنین

آرژنین یک آمینو اسید نیمه ضروری و ماده اولیه گاز نیتریک‌ اسید محسوب می شود که منجر به گشادی عروق شده و این امر خون‌ رسانی به اندام‌ هایی را که در جریان فعالیت ورزشی درگیر هستند را تسهیل می کند و در نتیجه کارایی ورزشکار را به ویژه در فعالیت‌ های هوازی افزایش می دهد. همچنین قرص آرژنین قادر به پاکسازی رادیکال‌ های آزاد از خون ، بهبود عملکرد سیگنال‌ های سلول‌ های عضلانی ، رها سازی هورمون رشد ، حفظ سطح کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و سطح نمک در بدن است. در ادامه با کیمیا مکمل همراه باشید تا اطلاعات جامعی درباره این مکمل به دست آورید!

حتما مطالعه کنید : با خواص مکمل آرژنین آشنا شوید!

مکمل آرژنین چیست ؟

ارژنین یک آمینو اسید لازم برای ایجاد پروتئین و آزادسازی نیتریک اسید است. بدن انسان از پروتئین برای عضله سازی و ترمیم بافت های آسیب دیده و از نیتریک اسید برای بهبود جریان خون استفاده می کند.  بدنسازان به دلیل خاصیت تعدیل نمک ارژنین علاقه زیادی به این مکمل دارند ، زیرا از دست ندادن آب زیر پوست که به دلیل احتباس آب و نمک در بدن اتفاق می‌ افتد باعث می‌ شود تا بدن ظاهری نرم و پف‌ آلود داشته باشد و عضلات صاف و فاقد برآمدگی به نظر برسند. قرص آرژنین برای به انجام رساندن بسیاری از پروسه‌ های مربوط به فیزیولوژی عضلات ضروری است. این پروسه‌ ها شامل ترشح هورمون‌ ها ، افزایش تولید هورمون رشد ، پاکسازی و دفع سموم تولید شده در بدن و تقویت سیستم دفاعی بدن در مقابل امراض می باشد. این مکمل قادر است از طریق تقویت اکسیژن مایع و پشتیبانی از فشار خون ، سطح هورمون رشد را در بدن افزایش دهد.

به همین دلیل مکمل آرژنین می‌ تواند برای اشخاصی که قصد کاهش وزن دارند نیز مفید واقع شود. از آنجایی که ارژنین ماده اولیه گاز نیتریک‌ اسید محسوب می شود ، به عنوان داروی تقویت کننده قوای جنسی هم مورد استفاده قرار می‌ گیرد. ارژنین همچنین تولید کلاژن را در بدن تقویت می‌ کند ، فرآیند التیام زخم‌ ها را تسریع کرده ، برای سوخت و ساز ماهیچه‌ ها حیاتی بوده و با کاهش چربی بدن به کاهش وزن کمک می‌ کند. همچنین از آن برای درمان ناباروری آقایان نیز استفاده شده است.

بنر مکمل آرژنین ترک نوتریشن

مصرف مکمل آرژنین برای چه افرادی مناسب است ؟

در افراد بزرگسال آرژنین یک آمینو اسید غیر ضروری و برای کودکان در مقایسه با بزرگسالان ، یک آمینو اسید ضروری برای تقویت و بهبود سیستم ایمنی در دوران بلوغ محسوب می‌ شود. به طور کلی مصرف قرص آرژنین برای افرادی زیر مناسب است :

 1. کودکان کمتر از هفت سال
 2. ورزشکاران حرفه ای
 3. اشخاصی که قصد کاهش وزن دارند
 4. افراد مسن
 5. افرادی که دچار آسیب‌ دیدگی شده‌ اند

اکنون می دانیم آرژنین چیست و باید اطلاعات جامعی درباره مزایای بالقوه این مکمل به دست آوریم. برخی از رایج ترین فواید این مکمل عبارتند از :

 1. درمان مسائل مربوط به گردش خون همچون بیماری های قلبی و دردهای موضعی شدید
 2. بهبود عملکرد نعوظ
 3. کاهش التهابات بدن
 4. کنترل سطح قند خون برای افراد دیابت
 5. کاهش فشار خون و فزون تنش ( هرگونه کشیدگی و فشار ناهنجار به ویژه فشار خون شدید )

رشد ماهیچه‌ ها

مصرف مکمل آرژنین به رشد عضلات کمک می‌ کند ، زیرا برای سنتز پروتئین‌ ها لازم است. زمانی که حجم توده های عضلانی افزایش می‌ یابد ، این ماده به سلول‌ های عضلانی سیگنال می‌ دهد که هورمون رشد را بیشتر تولید کند و متابولیسم چربی را افزایش دهد. نتیجه کلی رسیدن به توده عضلانی خوش فرم است که مورد علاقه بسیاری از بدنسازان می باشد.

افزایش استقامت

قرص آرژنین با ایجاد و ترشح نیتریک اسید ، استقامت و شرایط عضلات را تقویت می‌ کند. هنگامی‌ که نیتریک اسید آزاد می‌ شود ، رگ‌ های خونی را با آرام کردن دیواره ماهیچه‌ ها باز می‌ کند. این موضوع فشار خون را کاهش و جریان خون را ( به عضلات در طول تمرین ) افزایش می‌ دهد. افزایش جریان خون بدین معناست که اکسیژن و مواد مغذی به اندازه کافی برای ماهیچه‌ ها و برای مدت زمان بیشتری فراهم می‌ شود. این موضوع به کاهش آسیب های عضلانی ، تقویت و به حداکثر رساندن عملکرد عضلات کمک  شایانی می کند.

تقویت سیستم ایمنی

مکمل آرژنین به وسیله تقویت سیستم ایمنی بدن به حفظ سلامت کلی کمک می‌ کند. بدین صورت که رادیکال‌ های آزاد را از بین یرده و اثر بخشی سلول‌ های سیستم ایمنی را افزایش می‌ دهد. از آنجا که بدنسازی از طریق تنش‌ های فیزیکی مکرر حاصل می‌ شود ، امکان عفونت و آسیب عضلانی نیز افزایش می‌ یابد. لذا مهم است که اطمینان حاصل شود که سیستم ایمنی همیشه تقویت شده می‌ ماند.

مکمل آرژنین علاوه بر مزایای بالقوه در بدنسازی ، فواید دیگری در زمینه های مختلفی نیز دارد. برخی از متداول ترین این فواید عبارتند از :

تاثیر آرژنین در سلامتی پوست

این ماده برای سلامتی پوست مانند یک اکسیر است. این حقیقتی شناخته شده است که بزرگترین ارگان بدن ، یعنی پوست ، با افزایش سن خاصیت ارتجاعی و انعطاف‌ پذیری خود را از دست می‌ دهد. مصرف این آمینو اسید از طریق رژيم غذایی روزانه یا مکمل‌ ها باعث حفظ زیبایی و شادابی پوست می‌ شود. گفته می‌ شود آرژنین یک تقویت کننده‌ هورمون رشد است. این ماده بدنمان را تحریک می‌ کند تا هورمون رشد ضد پیری ترشح کرده به کاهش فرآیند سالخوردگی کمک می‌ کند.

تسریع فرآیند التیام زخم

داشنمندان معتقدند آرژنین زمان التیام زخم‌ ها را کاهش می‌ دهد. پروتئین برای فرآیند التیام زخم‌ ها حیاتی است و آرژنین به تولید این ترکیب کمک کرده و باعث تسریع فرآیند التیام می‌ شود. آرژنین به شکل‌ گیری ال-پرولین ( ترکیبی ضروری برای تشکیل کلاژن ) کمک کرده که در نتیجه موجب بهبود سریع زخم‌ ها می‌ شود. همچنین به لطف جریان خون بی‌ وقفه در سیستم بدن ، درد و ورم را تسکین می‌ دهد.

کمک به ترمیم و جوان سازی پوست

محصولات مراقبت مو حاوی این ماده و ترکیب‌ های ضد باکتری نیز هستند. این ترکیب‌ ها به همراه عامل‌ های ضد اکسیداسیون ، هر آسیبی را که به خاطر عوامل زیست‌ محیطی یا پیری به پوست وارد شده باشد ترمیم و به بازیابی چهره‌ جوان و شاداب شما کمک می‌ کند.

نکات کلیدی :

 • تحقیقات انجام شده نشان می دهد مکمل آرژنین مزایای فراوانی برای بهبود سلامتی دارد.
 • قرص آرژنین در ایجاد و ترمیم بافت عضلات ، بهبود عملکرد نعوظ ، درمان بیماری های قلبی ، کاهش فشار خون ، کاهش التهابات بدن و کنترل سطح قند خون بسیار موثر است.
 • مکمل های آرژنین خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد پیری دارند.

تاثیر مکمل آرژنین برای مو

آرژنین همچنین به چندین طریق برای موهای ما مفید خواهد بود. یکی ار مهم ترین آن ها این است که ریزش مو را متوقف می‌ کند. این آمینو اسید تولید شده توسط بدن ما رگ‌ های خونی را شل کرده و جریان خون را به سمت پوست سر و پایه‌ فولیکول‌ های مو افزایش می‌ دهد. محصولات مراقبت موی دارای آرژنین ، از عواملی که باعث رشد ضعیف فولیکول‌ های مو یا تضعیف ساقه‌ مو می‌ شوند جلوگیری کرده و از این طریق رشد مو را تقویت می‌ کنند. مکمل آرژنین از آسیب به مو نیز جلوگیری کرده و به حفظ مو در برابر مواد شیمیایی مضر و گرمای شدید کمک می‌ کند. این یکی از دلایلی است که این ماده در اکثر محصولات رنگ مو یافت می‌ شود.

تاثیر مکمل آرژنین در سلامتی قلب

آرژنین در بدن به نیتریک اسید تبدیل می‌ شود. این ماده به عنوان یک انتقال دهنده‌ عصبی عمل کرده و به شل شدن رگ‌ های خونی کمک می‌ کند و از این طریق گردش خون را بهبود می‌ بخشد. در نتیجه ،‌ این آمینو اسید غیر ضروری جریان خون به سمت قلب را بهبود داده که به نوبه‌ خود به تسکین درد سینه ، شریان‌ های مسدود و سایر ناراحتی‌ های قلبی عروقی کمک می‌ کند. آرژنین نقش مهمی در تنظیم فشار خون نیز ایفا می‌ کند ، که از این طریق اثرات بد فشار خون بالا را کاهش می‌ دهد. افزایش فشار خون ممکن است باعث گرفتگی در پاها و خستگی مفرط ، حالت گیجی و افزایش سریع ضربان قلب گردد.

تقویت میل جنسی

یکی از آشکارترین فواید قرص آرژنین افزایش میل جنسی در مردان و زنان است. این اسید آمینه‌ غیر ضروری برای سلامتی جنسی مطلوب مردان حیاتی است. گفته می‌ شود مصرف مکمل‌ آرژنین توسط مردانی که از تعداد اسپرم پایین یا تحرک ضعیف اسپرم رنج می‌ برند ، باعث بهبود باروری شده است. مصرف آرژنین به گشاد کردن رگ‌ های خونی کمک کرده و از این رو جریان خون را به سمت آلت تناسلی افزایش می‌ دهد. تمام این عوامل به درمان اختلال نعوظ کمک می‌ کنند.

تاثیر مکمل آرژنین در کاهش وزن

مصرف مکمل‌ آرژنین چربی بدن را کاهش و حجم ماهیچه‌ های نازک را افزایش می‌ دهد. چندین مطالعه نشان داده‌ اند که مکمل آرژنین انسولین پلاسما را در سیستم گردش خون افزایش می‌ دهد که نهایتا منجر به عضله‌ سازی می شود ( حتی زمانی که در حال استراحت هستید ). این تغییرات هورمونی به ایجاد سوخت و ساز قوی‌ تر ، که بخش مهمی از کاهش وزن است ، کمک می‌ کنند.

سم زدایی سیستم ایمنی بدن

آرژنین به کاهش درصد آمونیاک موجود در خون که مستقیما بخشی از فرآیند سم‌ زدایی است ، کمک شایانی می کند. به همین خاطر است که مصرف این مکمل اغلب در درمان تعدادی از مشکلات متابولیکی توصیه می‌ شود. آمونیاک یک محصول فرعی حاصل از تجزیه‌ پروتئین در سیستم بدن است که باعث تخریب سلولی می‌ گردد.

پیشگیری از سرطان

کمبود آرژنین مشکل شناخته شده‌ ای در بین کسانی است که با بیماری سرطان مبارزه می کنند. تحقیقات انجام شده نشان داده است بعضی از سلول‌ های سرکوبگر سیستم ایمنی ( MSCs ) عاملان اصلی این مشکل هستند. این موضوع حائز اهمیت است ، زیرا سیستم ایمنی ما برای تولید و کار لمفوسیت‌ ها و سلول‌ های T به شدت به آرژنین وابسته است. این اصلی‌ ترین دلیل تجویز مکمل‌ های آرژنین برای کسانی است که شیمی‌ درمانی می‌ شوند.

از بین بردن میگرن

میگرن دردسر ساز است. این نوع از سردرد به تنهایی مشکل ساز نیست ، بلکه ناراحتی‌ هایی مانند حالت تهوع ، حساسیت به نور و صدا ( همان درد سنگین سفید ) را به همراه دارد. نگران نباشید! مصرف مکمل آرژنین می‌ تواند به خلاصی از این وضعیت کمک کند. آرژنین هنگامی که با ایبوپروفن خورده شود ، حتی بدترین میگرن‌ ها را هم تسکین می‌ دهد. اما فراموش نکنید که اگر شرایط بدتر شد باید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

دانشمندان در مورد این مکمل تحقیقات متعددی انجام داده اند و یافته های اثرات آرژنین بدین صورت بوده است :

در سال 2008 یک مطالعه توسط کنلی صورت گرفت که نشان می داد مصرف 9 گرم قرص آرژنین می تواند برای افزایش سطوح استراحتی هورمون رشد خوب باشد و احتمالا تولید هورمون رشد را 100% تحریک می کند. مطالعه ای در سال 2010 انجام شده که نشان می دهد مصرف 1.5 گرم تا 3 گرم آرژنین قبل از شروع تمرین منجر به جلوگیری از خستگی عصبی-عضلانی می گردد.در دنیای فیتنس و بدنسازی حتما نام مکمل های پری ورک اوت را شنیده اید. اگرچه اجزای تشکیل دهنده این مکمل ها متفاوت است ، اما بیشتر پری ورک اوت ها شامل ال-آرژنین و سایر آمینو اسیدهای ضروری ( در کنار سایر اجزای تشکیل دهنده ) هستند. با افزایش سطح آرژنین ، نیتریک اسید نیز افزایش یافته و در نتیجه جریان خون شما بهبود می یابد. همین امر باعث افزایش انتقال مواد مغذی به داخل بافت های عضلات شده که نهایتا منجر به افزایش سرعت روند ریکاوری می گردد. علاوه بر این ، انجام تمرینات ورزشی اساسا فرآیند پاره شدن فیبرهای عضلانی است تا آن ها قوی تر و مستحکم تر شوند. مکمل های آرژنین به ایجاد پروتئین در این پروسه نیز کمک شایانی می کنند.

نکات کلیدی :

 • مکمل آرژنین یکی از بی خطرترین مکمل هایی است که هیچ عارضه جانبی خاصی ندارد.
 • سه روش متداول افزایش سطح آرژنین بدن استفاده از مکمل های پری ورک اوت ، پودرهای سبز و مصرف غذاهای غنی از آرژنین است.
 • مکمل های پری ورک اوت اصولا غنی از آرژنین بوده که منجر به افزایش سطح نیتریک اسید ، بهبود جریان خون و گشاد شدن رگ های خونی می گردد.
 • مکمل های پودر سبز معمولا حاوی اسپیرولینا ( شامل کنسانتره آرژنین است ) به اندازه کافی هستند.
 • مواد غذایی همچون گوشت قرمز ، گوشت مرغ ، دانه کدو حلوایی ، حبوبات و محصولات لبنی غنی از آرژنین هستند.

طریقه مصرف مکمل آرژنین :

ال آرژنین آمینو اسیدی است که به ایجاد پروتئین کمک می‌ کند. بدن شما معمولا تمامی‌ ال آرژنین مورد نیاز را با مصرف مواد غذایی نظیر ماهی ، گوشت قرمز ، سویا و … تامین می کند. برخی از افراد به منظور تامین آرژنین مورد نیاز ، از قرص آرژنین استفاده می‌ کنند. مقدار استاندارد مورد نیاز برای افرادی که ورزش می‌ کنند ، قبل از شروع تمرین 3 الی 6 گرم است. برای بالا بردن سطح ال آرژنین در تمام روز باید در سه وعده روزانه قرص آرژنین مصرف کرد که در مجموع به 15 الی 18 گرم افزایش می‌ یابد. مصرف بیش از 10 گرم قرص آرژنین در یک وعده منجر به اختلالات دستگاه گوارش و اسهال می شود.

معمولا برای ورزشکاران مقدار مشخصی از ال آرژنین توصیه نشده و بهتر است ابتدا با دوز‌های پایین مثل 3 الی 5 گرم روزانه قبل و بعد از تمرین شروع کنند و بعد از یک هفته برای حداکثر کردن بازده ، دوز مصرف را افزایش دهند. معمولا چرخه مصرف مکمل آرژنین دو ماه است. پس از مصرف 2 ماه ال آرژنین ، باید دو ماه مصرف را قطع نموده و سپس مجددا مصرف را شروع کنیم. در حالی که آرژنین یک اسید آمینه‌ غیر ضروری است ، زمان‌ ها و موقعیت‌ هایی وجود دارد که بدن قادر نیست مقدار آرژنین کافی را تولید کند مثلا وقتی که بیمار هستید.

همچنین مقدار تولید شده تا حدود بسیار زیادی به سن ، جنسیت ، سبک زندگی ، عادات مصرف دخانیات و نوشیدنی‌ ها ، سطح التهابات بدن ، شرایط بدن و قلب ، رژیم غذایی و همچنین ژنتیک بستگی دارد. کودکان و نوزادان قادر نیستند به اندازه‌ کافی این اسید آمینه را تولید کنند و تولید آن نیز با افزایش سن کاهش پیدا می‌ کند. به همین خاطر است که اغلب مصرف مکمل آرژنین به افراد بزرگسال پیشنهاد می‌ شود.

سن مصرف قرص آرژنین :

آرژنین یکی از موثرترین آزادکننده های هورمون رشد در افراد 25 تا 45 سال است. مصرف دوز بالای آرژنین در این سنین ، 10 تا 30 گرم ، بسیار ضروری بوده که البته این موضوع به فاکتورهای زیادی همچون سن و وزن بدن بستگی دارد. 

مواد غذایی حاوی ارژنین

استفاده از برخی مواد مغذی مانند بادام و یا آجیل و همینطور استفاده از کشمش و شکلاتی که درصد قند آن کم باشد می تواند در جذب آرژنین مورد نیاز بدن موثر باشد. اما با این حال استفاده از مکمل این اسید آمینه نیز بسیار موثر خواهد بود.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید