موانع معرفی فنی ترین صنایع دستی در ایران – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان


عطا حسن پور در مصاحبه ای برو وی با بیان اینکه 60 رشته صنایع دستی در لرستان وجود دارد به خبرنگار مهر گفت: همچنین بیش از 6000 صنعتگر در استان داریم.

کمبود مواد اولیه برای کار صنعتگر

وی با بیان اینکه در این تعداد دو هزار نفر فعال هستند، گفت: دو هزار نفر غیرفعال و مابقی از این رشته ها خارج شده اند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: بزرگترین مشکل کشور ما در حوزه صنایع دستی کمبود مواد اولیه است.

اقلام رنگارنگ صنایع دستی لرستان/ اوج خلاقیت هنری مردم لرستان

حسن پور تائید کرد که فلز «ورشو» دیگر وارد خاک نمی‌شود، بر اساس این مطالب در این زمینه تعداد بسیار کمی وجود دارد. جب استه ادامه داد: زنان قلمکار که در بروجرد کار می کنند روی بشقاب های قدیمی می نویسند.

قاچاق یکی از معضلات صنایع دستی لرستان است

وی صادرات را نیز یکی دیگر از مشکلات صنایع دستی لرستان دانست و گفت: شرکت و تعاونی نداریم که صنایع دستی استان را به صورت حجمی در لرستان صادر کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با بیان اینکه این قدرت بزرگ تنها در «ورشو» نیست، در گلیم جاجیم نیز وجود دارد، گفت: ماشتهسنگ های قیمتی و… وجود دارد، ادامه داد: اگر صنایع دستی لرستان صادر و برند نشود شاهد موفقیت چندانی در این زمینه نخواهیم بود.

اقلام رنگارنگ صنایع دستی لرستان/ اوج خلاقیت هنری مردم لرستان

حسن پور با تاکید بر اینکه بروجرد تنها شهر ملی در حوزه صنایع دستی است، گفت: متاسفانه سایر صنایع دستی لرستان هنوز علامت گذاری نشده است.

بر اساس این گزارش، صنایع دستی در استان لرستان حاصل دستانی است که عشق را از دلشان جاری می کند و با انگشت روی فرش و قالیچه به کمک نخ یا کنده کاری با ضربه چکش می نویسد.

صنایع دستی در لرستان به سه نوع عشایری، روستایی و شهری تبدیل شد. بیشتر صنایع دستی عشایری مورد استفاده خانوارها قرار می گیرد و به ندرت در بازار به فروش می رسد.

اقلام رنگارنگ صنایع دستی لرستان/ اوج خلاقیت هنری مردم لرستان

موانع معرفی فنی ترین صنایع دستی در ایران

از انواع صنایع دستی عشایر استان لرستان می توان به سیاه چادر اشاره کرد. صحبت کردن، فرش و قالیچه. صنایع دستی روستایی فرش، حصیر، رنگرزی و بافندگی و عمده ترین صنایع دستی شهری ریسندگی، نمد بافی، قلمکار، بافندگی، حصیر، موج و حصیر است. بافی است.

اقلام رنگارنگ صنایع دستی لرستان/ اوج خلاقیت هنری مردم لرستان

صنایع دستی لرستان علیرغم پتانسیلی که دارد با چالش های زیادی مواجه است، از نبود بازارچه صنایع دستی گرفته تا بیمه نشدن صنعتگران، دست، کمبود مواد اولیه و …. نقش مهمی در ایجاد اشتغال و بهره وری دارد.