منطقه لوهانسک به طور کامل توسط ارتش روسیه اشغال شده است – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، ارتش اوکراین یکشنبه گذشته در حالی از شهر استراتژیک لیسیچانسک در منطقه لوهانسک در شرق اوکراین عقب نشینی کرد که روسیه تمام منطقه لوهانسک در شرق اوکراین را تحت کنترل داشت.

خبرگزاری فرانسه نیز در این رابطه گفت: خروج اوکراین به دنبال یک جنگ شدید چند هفته ای بود و چهار ماه پس از تهاجم ارتش مسکو، اکنون تصرف لوهانسک نقطه عطفی بزرگ برای ارتش مسکو است.

لیسیچانسک آخرین شهر بزرگ در منطقه لوهانسک در شرق منطقه دونباس بود که هنوز در دست اوکراین بود و به دلیل تصرف آن توسط ارتش مسکو، پیشروی در کراماتورسک و اسلویانسک در دونتسک آسان‌تر می‌شد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، پیش از اعلام عقب نشینی ارتش اوکراین در شامگاه یکشنبه، ادعای روسیه درباره سقوط لیسیچانسک را رد کرد.

گفته می شود که خروج ارتش اوکراین برای نجات جان انسان ها انجام شده است.

هفته گذشته، نیروهای روسی شهر لیسیچانسک، سیویرودنوتسک، پایتخت لیسیچانسک را پس از هفته ها درگیری شدید تصرف کردند.

درگیری در اوکراین همچنان ادامه دارد که «جان کربی» قبلاً گفته بود که این وظیفه آمریکا نیست که اوکراین را به موضوع حل مناقشه با روسیه سوق دهد.

این مقام ارشد امنیتی ایالات متحده که دولتش علاقه مند به ادامه جنگ در اوکراین است، گفت که دولت “جو بایدن” ضمن پذیرش مذاکرات بین روسیه و اوکراین، گامی در مسیر درست است. خوب، ما موظف هستیم که اوکراین را بیاوریم. به آن میز. هیچ مذاکره ای وجود ندارد.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: زمان آن فرا رسیده که ایالات متحده به حمایت از اوکراین ادامه دهد و این کاری است که ما انجام می دهیم.