منبع اولیه گرد و غبار در ایران عربستان سعودی است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، علی سلاجقه، روز دوشنبه در نشست محیط زیست، دیپلماسی منطقه ای، مدیریت تغییرات اقلیمی، کنترل آب و گرد و غبار که با حضور سفارتخانه های کشورهای همسایه برگزار شد، در خصوص منابع اصلی گرد و غبار در جهان صحبت شد. کشور. کشور: بر اساس برنامه ریزی های ما، 270 میلیون هکتار در کشورهای همسایه ایران پوشیده از ریزگردها است که یک سوم آن 90 میلیون هکتار مربوط به عربستان سعودی، سپس 24 میلیون هکتار مربوط به عراق و 4 میلیون هکتار مربوط به سوریه است و با روش شناسی بین المللی هومنا

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر همکاری عربستان در مقابله با ریزگردها، تصریح کرد: مذاکراتی با کشورهای ثالث در حال انجام است تا عربستان با هم همکاری کند و رویکرد و گرایش به سمت همکاری است.

رئیس سازمان محیط زیست همچنان نسبت به همکاری ترکیه در رعایت این امر ابراز امیدواری می کند اههه مارینا وی گفت: سفارت ترکیه در این نشست حضور داشت و امیدواریم با دید کامل همه کشورهای منطقه به سمت حق حفاظت از حقوق آب در شرایط جوی حرکت کنند.

سلاجقه در بخشی دیگر از سخنان خود درباره نقشه های تهیه شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست برای شناسایی مناطق آسیب دیده ریزگردها در شمال شرق، شرق، جنوب غرب و غرب کشور به ادارات کشورهای اطراف گفت: تعریف و اولویت بندی شده است. . ” نقشه از قبل تنظیم و آماده شده است و می توانید با استفاده از داده های خود نقشه را تأیید کنید.

معاون رئیس جمهور افزود: ما اعلام می کنیم که چون داده های ما 15 سال است و از آن داده ها برای تهیه نقشه استفاده کرده ایم، نقشه های به دست آمده تقریباً قابل اعتماد است.

سلاجقه در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه مداخله انسان در فرآیندهای طبیعی زمین بسیار ملموس است، ادامه داد: اکنون مداخله انسان در تغییرات اقلیمی و تغییرات اقلیمی و این دخالت ها محدودیت های تحمل زمین را کاهش داده است. با مشکلات آب به مرز می‌رسد و خاک را با کود آبیاری می‌کنیم و گیاهان را چنان ضعیف می‌کنیم که هیچ حیاتی روی زمین نمی‌تواند زنده بماند و حتی انسان‌ها در معرض خطر هستند.

به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، بر اساس اصل صرفه جویی انرژی استوار است، اگرچه میزان آب در جهان کاهش نمی یابد و به شکلی به شکل دیگر تغییر می کند، در عین حال این روند مختل شده و بارش دگرگون می شود. و محل تاثیر

وی افزود: مسائل زیست‌محیطی مربوط به مرزهای فیزیکی خاصی نیست، بلکه کل کره زمین را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بنابراین اتحاد کشورها برای حل مسائل زیست‌محیطی ضروری است.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر لزوم ائتلاف کشورهای منطقه برای حل مشکلات زیست محیطی، گفت: در حال حاضر باید به این مسائل اساسی نگاه کنیم و در کنار هم باشیم. در این راستا، در حالی که می توان گفت ایران بیشترین آسیب را از گرد و غبار متحمل شده است، به این فکر افتادیم که تحقیقاتی را بر اساس داده های پایدار و در سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری سایر دستگاه ها انجام دهیم. باید نقشه ای ترسیم شود تا مراکزی که به عنوان راهرو یا راه هوایی فعالیت می کنند شناسایی شود.

وی افزود: برنامه ریزی ها و اولویت ها انجام شده و شدت آن مشخص شده است. پس از آن می خواهید با جامعه ملاقات کنید و به فکر راه حل باشید. از وزارت امور خارجه ایران و انجمن محیط زیست خواسته شده است که چنین توافقی را در غرب آسیا و خاورمیانه ایجاد کنند.

سلجوقی در پایان گفت که جلسه امروز یک روند بود همگرا وی گفت: امیدواریم این نشست آغاز خوبی برای نشست آتی 21 تیرماه باشد که در خدمت وزرای محیط زیست 15 کشور همسایه خواهد بود. ما اطمینان داریم که این جلسات می تواند برای ساکنان منطقه اطراف محور محیطی تعامل ایجاد کند تا با استفاده از مهارت های مردمی منطقه مشکل را حل کنند.