مغز استخوان یک خودروساز به روش خاص و باقی مانده تولید – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، مجموع کارکنان قراردادی و رسمی و کارکنان شرکت های خدماتی شعب و شرکت های بزرگ ایران در خودرو و سایپا در پایان سال منتهی به اسفندماه ۹۳، ۹۹ هزار و ۵۰۸ نفر بوده که قابل مقایسه با مالی است. تا سال 1399 تعداد افراد به 415 نفر افزایش یافت.

گروه ایران خودرو در 1400 سال فعالیت، تعداد کل کارکنان قراردادی و رسمی و همچنین تعداد کارکنان بازرگانی در این شرکت و تعداد کل شرکت ها 55 نفر می باشد. این گروه در سال 1399 با افزایش 417 نفر نیروی جدید مواجه بوده است.

در تولید اما واقعیت متفاوت است. گروه ایران خودرو در سال 1400 تعداد 451112 دستگاه خودرو در گروه خود تولید کرد که نسبت به سال 1399 در سال 1399 با 29220 دستگاه کاهش کاهش داشت.

با این حساب هنگام مقایسه تعداد کل کارکنان و کارگران در پایان دهه 1400 با تعداد کل خودروهای تولید شده در گروه ایران خودرو، می توان به عدد زیادی دست یافت که از نظر حجم تولید و بهره قابل مقایسه است. وری قدرت انسانی در صحنه جهانی کاملا غیر منطقی و غیر منطقی است.

سرانه تولید گروه ایران خودرو در پایان 1400 سال برابر با 8 بوده است یعنی به ازای هر نفر شاغل در ایران خودرو با وجود هزینه و دستمزد بالا و همچنین پس انداز مالی و بانکی تنها 8 دستگاه خودرو تولید شده است. . در سال شمسی

در گروه خودروسازان ایرانی یا سایپا هم وضعیت بهتر از ایران خودرو نیست.

سال گذشته 43 هزار و 512 نفر در گروه سایپا مشغول به کار بودند که شامل کارگران حقوقی و قراردادی و کارکنان شرکت خدماتی می شد. کارکنان رسمی 1400 سال، مطابق با ویژه 129 پیمانکار جدید به کارکنان خود اضافه کرد.

تولید خودرو در این صنعت پر ریسک است اما در مقایسه با ادامه جذب نیرو در گروه سایپا، به نظر می رسد کاهش قابل توجهی داشته باشد.

گروه سایپا در پایان سال کاری 1400، 304 هزار و 918 دستگاه خودرو تولید کرد که این رقم در سال 1399، 317 هزار و 377 دستگاه بود که حجم تولید سایپا 12 هزار و 459 دستگاه در سال بود.

با مقایسه میزان تولید به تعداد شاغلان در این دوره مالی در سایپا، می توان گفت که در کل سال گذشته برای هر کارمند 7 خودرو در سایپا تولید شده است.

اما در این دنیای نرخ بهره وری استخدام کارمندان برای برندهای معروف خودرو چطور؟

درحال حاضر امروزه حدود 5 تا 20 درصد هزینه های خودرو مربوط به کار است. همچنین بر اساس آمار منتشر شده در گزارش نظرسنجی مجلس دهم از صنعت خودرو، بیش از 12 درصد قیمت خودرو مربوط به هزینه های دستمزدی است. این رقم سه برابر بیشتر از استاندارد جهانی تخمین زده می شود.این گزارش نشان می دهد که حدود 15 درصد هزینه تولید خودرو مربوط به دستمزد کارگران است که سه برابر میانگین جهانی است.

تا زمانیکه در صنعت خودروسازی کشور بین ۷ تا ۸ خودرو به ازای هر کارمند تولید می‌شود که در حال حاضر در شرق آسیا ۴۷ تا ۶۶ دستگاه و در سراسر جهان حدود ۳۰ دستگاه است. اگرچه برای کاهش قیمت تمام شده تولید در نگاه اول باید تعداد کارگران و کارگران دو خودروساز را کاهش داد و بین آنها تعادل ایجاد کرد، اما با مخالفت شدید آنجا در نهادهای مختلف از جمله مجلس این امکان وجود ندارد. و دولت و حتی. اتحاد. اتصال.

از یک سو، افزایش تولید خودروسازان همواره به عنوان راهکاری برای صرفه جویی در تولید و کاهش هزینه های سربار مطرح بوده است که در شرایط فعلی عرضه، لوازم جانبی و از بین رفتن هزینه های مالی، کمتر مورد توجه خودروسازان قرار گرفته است.

بخشی از علت افزایش هزینه های تولید در این شرکت ها به گفته برخی کارشناسان وجود مازاد صنعت خودروسازی کشور بوده و همچنان رو به رشد است. یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس نیز در پاسخ به این سوال گفت: صنعت خودرو در کشور بیش از 25 هزار کارمند دارد که در استخدام دولت، مجلس و مردم هستند و هویت خاص خود را دارد.

او پرسید چرا خودروساز؟ تحت بار برق رفته؟ وی گفت: سالانه بیش از 25 هزار کارگر در صنعت خودروسازی کشور هزینه‌های هنگفتی را به دو خودروساز بزرگ کشور تحمیل می‌کنند و تأثیر مستقیمی بر قیمت‌ها بر تولید دارند.

مسلم است که افزایش قیمت و دستمزد ناشی از تورم، علاوه بر ضرر خودروسازان، قیمت خودرو را برای مصرف کنندگان بالا خواهد برد. با فرض اینکه دستمزد هر کارگر خودرویی در کشور حداقل پنج میلیون اشک باشد، 25 هزار نیروی کار، حداقل 125 میلیارد اشک در ماه و 1500 میلیارد اشک در سال، درآمد اضافی برای صنعت ایجاد می کند.

بنابراین، بخشی از زیان‌های هنگفت خودروسازان در سال جاری ریشه در وجود نیروی مازاد و اعمال سیاست‌های قیمت‌گذاری اجباری دارد، قدرتی که اغلب رانندگان به دلیل مالکیت دولت مخالف دسترسی به آن نیستند.

این بررسی نشان می دهد که در اکثر شرکت های خودروسازی در سراسر جهان، کاهش تولید با کاهش پرسنل همراه است. مثلا تا زمانیکه نیروی کار در ایران، خودرو و سایپا، دو شرکت، هر سال در حال افزایش است ژله SY ریتوال موتورها در دو سال گذشته، آنها با کاهش تقاضای جهانی خودرو و همچنین اپیدمی کرونا، تعداد کارمندان را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند. بنابراین، تعداد کارکنان ژله (GEELY) در 43 هزار نفر در سال 2019 38 بود هزار نفر به سال 2020 و تعداد کارکنان شرکت رسیده است ریتوال موتورها همچنین از 71617 نفر در سال 2016 به 59760 نفر در سال 2020 افزایش یافته است.

بر اساس آمارهای کل سازمان بین‌المللی سازندگان وسایل نقلیه موتوری (OICA) از میانگین تولید شرکت قبل از کرونا از سال 2017 تا 2019 و همچنین صورت‌های مالی گردآوری شده برای صنعت خودرو؛ گروه خودروسازی سایپا در سال 1396 قبل از تحریم‌های جدید آمریکا 666 هزار دستگاه خودرو تولید کرده است که از این تعداد 43 هزار و 516 کارگر به ازای هر کارمند سایپا تولید شده و 15 دستگاه در آن سال تولید شده است.

در گروه خودروسازی ایران خودرو اما در سال 1396 مجموع تولید این خودروساز اعم از خودروهای سبک و سنگین در تمامی شرکت های شعب حدود 713047 بوده است. در آن سال 55577 کارمند وجود داشت که برای هر کارمند این خودروساز 13 خودرو تولید شد.

بررسی گزارش های کارشناسی تولید و عملکرد خودروسازان جهانی نشان می دهد که هیوندای با تولید 66 خودرو به ازای هر کارمند بهترین را در بین خودروسازان جهانی دارد. این شماره در گروه است با یکی (BAIC) 58 دستگاه برای هر کارمند، 49 دستگاه در گروه سوزوکی، 48 دستگاه در گروه هوندا، در گروه ژله 45 گروه، در گروه نیسان 44 گروه، در گروه جنرال موتورز 42 گروه، در گروه چانگان 40 گروه، در گروه ری 36 گروه، در گروه فورد 34 گروه، در گروه مزدا 32 گروه، گروه سوبارو و گروه ماهیندرا 30، 29 در گروه تویوتا، 24 در فیات، 23 در گروه رنو، در گروه. بی ام و 21 دستگاه در گروه پژو سیتروئن، ریتوالموتورز و ایسوزو 17، 16 در گروه فولکس واگن و 15 در گروه میتسوبیشی دارد.

در گروه دانگ‌فنگ، تاتاموتورها و گروه دایملر همچنین این عدد به ترتیب دستگاه 12 و 9 می باشد. با این اوصاف، تعداد شاغلان ایران، خودرو و گروه سایپا از نظر سرانه تولید خودرو طی یک سال گذشته، حدود 6 برابر خودروسازان شرق آسیا و حدود 4 برابر میانگین جهانی است. ; در سال گذشته به ازای هر خودروساز، 47 خودرو در شرق آسیا و 30 خودرو در سراسر جهان تولید شده است.

وجود دارد چند وظیفه ای تولید پرهزینه در ایران، خودرو و سایپا مشابه برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان است، اما قابل تامل در گروه است. دایملر تا زمانیکه 9 ابزار برای هر کارمند، در هر گروه تاتاموتورها 12 ماده، به صورت گروهی دانگ‌فنگ 12 ماده، به صورت گروهی روانی حرکتی 14، 15 دستگاه در میتسوبیشی و 16 دستگاه در گروه فولکس واگن، تعداد خودروهای تولیدی این شرکت ها 2.5 میلیون دستگاه در سال است. دایملر933 هزار دستگاه در گروه تاتاموتورهایک میلیون و 450 هزار دستگاه در دونگ فنگ2.9 میلیون دستگاه در این گروه پیشبینی آینده این موتور در گروه میتسوبیشی 1.2 میلیون و در گروه فولکس واگن 10.3 میلیون است.

واضح است که یکی از راه‌های کاهش هزینه‌ها در صنعت خودروسازی ایران، ایجاد تعادل و بهبود نیروی کار در کنار افزایش تولید است.