معرفی برخی روشهای قطعی برای درمان سریع سرفه

راه های درمان سرفه

سرفه های مداوم و یا به یک باره عموما بسیار آزار دهنده هستند گاها افراد به خاطر این موضوع آرامش و خواب خود را از دست می دهند به همین منظور در این مقاله سعی کردیم شما را با تعدادی از روش های موثر در درمان سرفه در خانه آشنا کنیم. برای درمان سرفه های خود تا انتها با ما باشید.

معرفی برخی روشهای قطعی برای درمان سریع سرفه

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای هر فرد بارها در طول زندگی به وجود بیاید، سرفه کردن است. حتما تا به امروز سرفه های پی در پی را تجربه کرده اید. سرفه کردن به صورت مداوم بسیار دردناک است و فرد را دچار دردسر می‌کند. این مشکل معمولا زمانی اتفاق می افتد که یک میکرب و آلودگی خارجی وارد ریه و گلو شما شود و بدن به دلیل حساسیت بالایی که اندام های تنفسی دارند باز خود واکنش نشان می‌دهد.

درمان سرفه

کفش اسپرت مردانه مدل رادین کفش اسپرت مردانه مدل رادین سبد فلزی چند منظوره والریا سبد فلزی چند منظوره والریا

یک انسداد موقتی در راه تنفسی، مثلا، ذرات غذا به طور تصادفی وارد راه تنفسی می شوند و  در حال  بلعیدن، ممکن است باعث شود به شدت سرفه کنید، اما معمولا خیلی سریع حل می شود. عفونت باکتریایی و ویروسی معده ممکن است موجب ایجاد سرفه خفیف اما دردناک شود. مقابله با عفونت بهترین راه برای حل این نوع سرفه است. راه های متنوع و زیادی برای درمان سرفه های مختلف تا به امروز تجویز شده از درمان های گیاهی و خانگی تا داروهای شیمیایی. در این مقاله سعی داریم شما را با بهترین راهکار های درمان سرفه آشنا کنیم که در کوتاه ترین زمان بهترین تاثیر ممکن را از خود نشان دهند. 

درمان سرفه با آب نمک

درمان سرفه با آب نمک
درمان سرفه با آب نمک

از زمان های دور تا به حال از نمک به عنوان یک پاک کننده و عاملی ضدالتهاب معرفی شده است. استفاده از محلول آب نمک به صورت معمول باعث جلوگیری از ایجاد و رشد باکتری می‌شود. معمولا برای داشتن دندان های سالم و پاکیزه افراد را به قرقره کردن آب نمک تشویق می کنند همچنین دندانپزشکان پس از جراحی بیمار خود را به قرقره کردن آب نمک ترقیب می‌ کنند. چرا که آب نمک مانع رشد باکتری در محل جراحت خواهد شد. این خاصیت آب نمک برای گلو و درمان سرفه های افراد نیز می‌تواند بسیار موثر باشد. اثر ضد التهابی قرقره آب نمک اغلب چند ساعت طول می کشد، اما هر چه محلول را در تماس با بافت های گلو داشته باشید، بهتر است. بنابراین سرتان را عقب بگیرید و تکانی خوب به آن بدهید و این روند را چند بار در روز تکرار کنید.
 

درمان سرفه با عسل

درمان سرفه با عسل
درمان سرفه با عسل

عسل نیز یک ماده موثر در درمان سرفه هاست. برای درمان سرفه می‌توانید در طول روز در وعده های مختلف سه مرتبه یک قاشق غذاخوری عسل میل کنید. دیگر راهکار استفاده از عسل ترکیب آن با آب ولرم و لیمو است. این ترکیب نیز بسیار در درمان سرفه های شما موثر است. در آب گرم یک لیمو و دو قاشق سوپ خوری عسل مخلوط کنید و آن را بنوشید. به کاهش خلط کمک می کند و بیرون آمدن آن را آسان می کند. چند تا لیوان از این نوشیدنی درست کنید و زمانی که به آن نیاز دارید بخورید. این نوشیدنی سبک درست قبل از وقت خواب درست می شود تا گلو درد را تسکین و دستگاه تنفسی را در طول شب مرطوب نگه می دارد. 

زنجبیل و دم نوش های طبیعی 

زنجبیل برای درمان سرفه
زنجبیل برای درمان سرفه

استفاده از زنجبیل یک راهکار قدیمی و سنتی برای درمان سرفه است. این گیاه اگرچه طعمی تند و زننده دارد اما تاثیر بسیار خوبی در درمان شما خواهد داشت. زنجبیل، پیازچه و عسل را به مدت 15 دقیقه بجوشانید و چندین بار در طول روز از آن میل کنید. این ترکیب در کاهش سرفه شدید موثر است. از راه های دیگر استفاده از زنجبیل استفاده از آن با آب ولرم است. دو سانتی متر از یک زنجبیل تازه را با یک فنجان آب مخلوط کنید و آن را 5 دقیقه حرارت دهید و بعد از خنک شدن کمی لیمو را به ان اضافه کنید و دو بار در روز میل کنید.

درمان سرفه با سیرخام

درمان سرفه با سیرخام
درمان سرفه با سیرخام

سیر نیز یکی از محصولاتی است که خاصیت ضد باکتریایی دارد. برای درمان سرفه نیز می‌توانید روزانه یک حبه سیر را بخورید. نگه داشتن یک تکه سیر در دهان و خرد کردن آن می تواند به کنترل درگیری های سرفه کمک کند. اضافه کردن سیر له شده به غذا ممکن است به جلوگیری از عفونت های ثانویه کمک کند که معمولا از آلرژی های سرماخوردگی و تنفسی پیروی می کنند. 

شربت خانگی 

تهیه شربت خانگی با کمک گیاهانی که خاصیت درمانی دارند گزینه بسیاری بهتری نسبت به استفاده شربت های شیمیایی است. برای تهیه شربت های خانگی می‌توانید از گیاهانی مانند آویشن، نعنا و شیرین بیان استفاده کنید. ترکیب این گیاهان باهم و یا دم کرده تکی هریک از آن ها می‌تواند به درمان هرچه زودتر سرفه های شما کمک کند. به عنوان مثال شما می‌توانید دو قاشق چای خوری از هر گیاه به مدت سی دقیقه در یک فنجان آب جوش بریزید از صافی عبور دهید وبا نصف فنجان عسل خام مخلوط کنید.  یک بطری شیشه ای را پر کنید و در یخچال قرار دهید. یک قاشق چای خوری از این شربت سرفه را هر وقت که احساس خارش در گلو دارید، بخورید. 
 

درمان سرفه با چای مارشمالو

درمان سرفه با چای مارشمالو
درمان سرفه با چای مارشمالو

از دیگر راه های درمان سرفه استفاده از مارشمالو است. این گیاه یکی از بهترین درمان های سرفه محسوب می شود. ریشه های گیاه مارشمالو یک مایع لزج ولیز تولید می کند که خوردن آن با آب ولرم می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر بهبود سرفه های شما داشته باشد. یک مشت پودر خشک مارشمالو را در طول شب در چهار فنجان آب گرم خیس کنید و مایع غلیظ را صاف کنید. آن را با عسل یا شکر بنوشید. این کار را تا بهبودی کامل سرفه های خود ادامه دهید. 
امیداست مطالب بیان شده بتواند کمکی  برای درمان سرفه های شما باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید