معترضان به اقدامات ضدامنیتی محکوم شدند/ «بابا» پاسخی نداد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانحجت عدالت پناه کارگردان فیلم مستند «دادا» در گفتگو با خبرنگار مهر به همراه انتشار آنلاین این مستند درباره این اثر توضیح داد: این فیلم در سال ۱۳۷۶ ساخته شد و در جشنواره «عمار» همان سال به نمایش درآمد. آهسته تر این مطالعه بستگی دارد به ظلم و ستم در همه جنبه های آن باعث نگرانی دائمی شده و همیشه یک امر امنیتی است. این فیلم از زمان ساخت تا سال بعد نمایش داده شد و هنوز هم می توان آن را دید.

وی افزود: فرقی نمی کند کدام دولتی را اداره کنید. این فیلم برخلاف ظاهرش یک فیلم سیاسی نیست، بلکه کاری از قوه قضائیه برای حمایت از مظلوم است. ما می خواهیم نشان دهیم کسانی که مورد ظلم و اعتراض قرار گرفته اند نباید تحت اجبار، عدالت و دستور قرار گیرند. معترضان ما از طبقه کارگر و معلم و پرستاران اقشار پایین هستند سرکوب آنها و ما با آنها روبرو شدیم. ایده ها ما این کار را کردیم و به سراغ گروه هایی رفتیم که اعتراضات صنفی توسط نیروهای امنیتی و قضایی سازماندهی شده بود و صدای آنها مسدود شده بود.

این مستندساز افزود: این درگیری ها را در مقاطع مختلف می بینیم. چه در رژیم گذشته و چه در رژیم کنونی، گاه شاهد بوده ایم که اقدامات اتحادیه ها در برخی مسائل نادیده گرفته می شود، اما در نهایت هر تصمیمی در آنجا گرفته می شود، احساس زیان و سختی زندگی اوست. فریاد زدن علیه این افراد طبیعی است و به همین دلیل نام متداول ما تحقیقات را “دادیم”.

وی افزود: ما می خواهیم نشان دهیم که سیاستمداران باید بیشتر در مورد صدای این گروه ها و تاثیر تصمیمات آنها بر زندگی مردم بشنوند. در نظر گرفتن مانانا. در این فیلم کارهای پنهان زیادی وجود دارد که امیدوارم امروز توسط مسئولان جدید در اینترنت شنیده شود تا به حل مشکل کمک کند.

عدالت پناه درباره روایت مستند «دادا» نیز توضیح داد: موضوع فیلم درباره چند راننده کامیون است که دست به اعتراض صنفی و اعتراض زدند، اما متاسفانه فعالان صنفی به جای حل مشکل، آنها را محکوم کردند. برای اقدام علیه امنیت ملی! ایشان طبق قانون اساسی و به قول بزرگان نظام معترض بودند جزوه حقوق کارگران و فقرا برای داشتن صدایی در میان حاکمان ضعیف است.

وی ادامه داد: بعد از روایت فیلم به سراغ پرستاران، مدیر معدن و معلمان رفتیم که همگی در آن زمان به مشکل صنفی اعتراض داشتند، اما به همه آنها رسیدگی و رسیدگی شد. اعتراض آنها را متوقف کنید efa ما تا آخرین رژیم موعظه کردیم تاریخ سوخت و کیفیت مقابله با اعتراضات فاجعه آبان 98 در ادامه مطلب تاریخ کارمندان هپکو ما اعتراض آنها را نادیده گرفتیم. حتی امروز نیز شاهد بی اعتنایی به برخی مخالفت ها با این تصمیم هستیم.

وی گفت: ما باید مشکلات را حل کنیم نه اینکه آنها را از بین ببریم. زندگی فقرا با تصمیماتی که گرفته می شود پیچیده است، بنابراین باید به عملکرد آنها نگاه کرد و به دنبال دلایل دیگری برای اعتراض نبود. این اعتراضات به این دلیل بود که مسئولان قبل از تصمیم خود، مردم را به درستی بررسی نکردند و سپس تصمیم معترضان به عدالت و امنیت محاکمه خواهند شد.

کارگردان فیلم مستند «دادا» نیز درباره تجربه شخصی خود در ساخت این فیلم مستند توضیح داد: این فیلم با استقبال خوب جامعه هنری به ویژه دانشگاهیان ما مواجه شده است. سلبریتی ها و فرهنگ ها تصور خوبی از این فیلم داشتند و همانطور که گفته شد جایزه اول بهترین فیلم خود جشنواره عمار را از آن خود کرد. این نشان می دهد که بسیاری از تصمیم گیران نیز آگاه هستند که باید به خواست مردم توجه شود. بیایید نگاهی دقیق‌تر به زندگی نادر طالب‌زاده بیندازیم که به‌عنوان معلم ما به‌ویژه این پژوهش را مدنظر قرار داده است. نظرات او درباره مستند «دادا» اکنون در اینترنت موجود است.

وی ادامه داد: استاد طالب زاده معتقد بود که به گفته شهید بهشتی، نظام باید به اعتراضات مردم فضا بدهد تا مسئولان صدای آنها را بشنوند و اگر بخواهیم همه اعتراضات سرکوب شود، اثر قطعی خواهد داشت و ناامیدی ایجاد می شود. در کنار آتش زیر خاکستر جامعه باقی خواهد ماند. به همین دلیل در فصل بعد مشکل برای ما بیشتر می شود. اگرچه این فیلم از تلویزیون پخش نشد، اما استاد طالب زاده ما را به برنامه عصر خود دعوت کردند و از توقیف این تحقیق جلوگیری کردند و به تفصیل به آن پرداختند.

تایید عدالت پناه: فرد ضبط شده عدالت و تحقیق کرده اند، اگر احساس نزدیکی به دولت جدید دارند، هرگز نباید وارد روند محافظه کارانه شوند. ما باید حرف مردم را همیشه از طریق هنر و رسانه به گوش مسئولان برسانیم. ما نباید فکر کنیم که اگر دید کلی ما از رژیم به پایان می رسد، دیگر نباید باب نقد داخلی را ببندد. من نگرانم دوستانی که در آن حوزه ها کار کرده اند این انتقاد از سخنرانی را دور بریزند. من شخصا سعی خواهم کرد این فضای حساس را پر کنم شغل من صبر کن.

در نهایت گفت: نه به خاطر رژیم بوع چی برسر مسئله چشم بستن بر فساد و انحراف و بی تفاوتی است. اکنون فضای جامعه نیز کمی متشنج است، بنابراین صدای واقعی جامعه باید از طریق رسانه ها به گوش مسئولان برسد تا مردم را احساس کنند، زیرا آنها هنوز وارد راه نشده اند تا صدای آنها ممکن است شنیده شدن. . ما باید نسبت به دوری مردم از نظام حساس باشیم و نگذاریم صدای مردم در گفتگو با رسانه های دیگر از طریق کالبد شکافی اجتماعی گم شود.