مصرف برق در کشور ربطی به قیمت بیت کوین ندارد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانسامان صفایی، کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی مهر در خصوص نقش ارزهای دیجیتال در مصرف برق کشور گفت: اخیرا نموداری در فضای مجازی منتشر شده که نشان می دهد قیمت بیت کوین به این ترتیب کاهش یافته است. . تا چه حد استخراج آن دیگر از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

وی افزود: این مشکل در کشورهای خارجی که به طور متوسط ​​هر کیلووات ساعت برق را 10 سنت یعنی 3000 تومان می خرند و در ایران که 0.03 قیمت برق جهانی است، نمی توان گفت. که استخراج ارز دیجیتال از اقتصاد کاهش یافته است.

صفایی ادامه داد: تولید هر بیت کوین در ایران به 300 هزار کیلووات ساعت برق نیاز دارد که اگر هزینه برق در ایران را در نظر بگیریم، قیمت بیت کوین را تا 1200 دلار می رساند که برای ایران به صرفه است.

استخراج غیر مجاز بیت کوین در ایران همچنان اقتصادی است

با تایید این کارشناس اقتصادی: در حال حاضر قیمت بیت کوین حدود 216 هزار دلار است، یعنی اگر قیمت این ارز معروف 0.05 رقم فعلی باشد، باز هم با استخراج پول از قیمت برق در ایران سود خواهد برد.

صفایی با اشاره به عدم ارتباط بین قیمت بیت کوین و میزان استخراج این ارز در ایران، گفت: با این تصور که با کاهش قیمت بیت کوین، میزان استخراج این پول در کشور به ویژه کاهش می یابد. در بخش غیرمجاز چیزی جز یک تصور غلط و همین مشکل نیست و این نباید ما را از شناسایی و جمع آوری مزارع غیرمجاز باز دارد.

مصرف برق کشور هیچ ربطی به قیمت بیت کوین ندارد

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر تاثیر قیمت بیت کوین بر پایداری برق گفت: همانطور که گفتم کاهش قیمت ارز دیجیتال در ایران از سوی دیگر به معنای کاهش ماینینگ نیست. به صورت دستی، سهم مصرف برق بیت کوین در ایران کمتر از 3 درصد است.

صفایی گفت: همه دست اندرکاران شناسایی و جلوگیری از مزارع غیرمجاز استخراج ارز در کشور باید به تلاش خود ادامه دهند و کاهش ارزش این ارز را بهانه ای برای شکست قرار ندهند.