مسکو یک موشک فراصوت «زیرکان» را با موفقیت آزمایش کرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزارت دفاع روسیه ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌دهد یک موشک فراصوت کروز «زیرکان» از یک ناوشکن شلیک می شود و با موفقیت به هدف خود در دریای سفید اصابت می کند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه موشک‌های فراصوت زیرکان را به عنوان بخشی از نسل جدید سامانه‌های تسلیحاتی بدون رقیب ارتش این کشور تلقی می‌کند. سرعت این موشک ها ۹ برابر بیشتر از سرعت صوت است. مسکو طی سال های گذشته نیز پرتاب های آزمایشی زیرکان را از زیردریایی ها و کشتی های جنگی انجام داده است.

موشک های فراصوت با سرعتی حداقل پنج برابر سرعت صوت پرواز می کنند اما توانایی آنها برای سر خوردن روی جو در حالی که با چنین سرعت بالایی تغییر جهت می دهند، ردیابی و انهدام آنها را با رادارهای موجود عملاً غیر ممکن می کند.

از دیگر موشک های روسیه می توان به موشک های قاره پیمای «سرمت» اشاره کرد. چندی پیش، «دیمیتری روگوزین» رئیس سازمان هوافضای روسیه (روسکاسموس) اعلام کرد که ارتش این کشور تا پاییز سال جاری میلادی به نسل دوم موشک های «سرمت» با ارتفاعی معادل یک ساختمان ۱۴ طبقه و وزن ۲۰۸ تن مجهز خواهد شد.

برد این موشک بالستیک قاره پیمای مسکو به بیش از ۱۸ هزار کیلومتر می رسند و با سرعتی بالغ بر ۲۵ هزار کیلومتر بر ساعت اهداف خود را منهدم می کنند. به گفته رئیس جمهور روسیه، این موشک مشابهی در دنیا ندارد و امنیت روسیه را تامین و تهدیدکنندگان این کشور را مجبور به تجدید نظر می کند.