مزارع اقدامی موثر برای تامین کشاورزی عشایری – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی امور عشایری ایران، عباس پاپی زاده در سفر سه روزه خود به سیستان و بلوچستان از روند اجرای طرح های کوچ نشینی بازدید کرد و با مهاجران زاهدان، زابل و زابل دیدار کرد. میرجاوه او با دقت بیشتری به مشکلات و نگرانی های خود نگاه کرد.

رئیس انجمن امور عشایر ایران با نماینده مردم زابل نیمروز زهک و هامون در مجلس و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در نشستی با معتمدین و مهاجرین منطقه. کوه خدا خواجه گفت: طبق ادامه بحران خشکسالی در سیستان و بلوچستان و کاهش توان مالی مهاجران، گام‌های موثری برای کمک به مهاجران در سطح کشور برداشته است که به رشد اقتصادی خانواده‌های عشایری کمک شایانی خواهد کرد.

وی «کارت‌کار» را نمونه‌ای از اقدامات دولت جدید وزیر جهاد کشاورزی برای ارائه خدمات بهتر به دام‌های عشایری عنوان کرد.

پاپی زاده افزود: به دلیل حذف سرمایه های شخصی و اهداف کمک بخش کشاورزی و کمک در تامین دام مورد نیاز مهاجران 20000 میلیارد تخمین زده می شود که در قالب «کارت دامداری» با درآمدهای بسیار کم برای مهاجران در نظر گرفته شده است.

رئیس انجمن امور عشایری ایران تصریح کرد: مهاجران عزیز می توانند با ثبت درخواست خود در جهاد کشاورزی در قلمرو خود شرکت کرده و خود را به بانک کشاورزی اطلاع دهند. و با اقداماتی برای تسهیل ضمانت‌نامه‌های بانکی انجام شده و اقداماتی برای تصاحب این زیرساخت‌ها انجام شده است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با پرداختن به موضوع تامین آب در مناطق مهاجرپذیر سیستان و بلوچستان گفت: مخازن کشنده 5 هزار لیتری را تهیه و توزیع کنید و مهاجرانی را که می توانند از تراکتورفروشی استفاده کنند و حفاری را نیز انجام دهند، وارد کنید. اهک های دام فعالیت هایی که می تواند بخشی از مشکل تامین آب آشامیدنی انسان باشد و سد در مناطق عشایری استان.

در این جلسه مقرر شد با تامین اعتبارات لازم، برای اندازه گیری چادرهای مهاجران بی خبر در شبکه برق از طریق تامین “پنل خورشیدی” و در آینده به اشتراک گذاری آن بیشتر شود. پانل من میفهمم خانواده ها و مناطق مهاجر بیشتر در نعمت نورپردازی عالی بود بودن.

پیگرد قانونی آرد و سوخت برای مهاجران که در مناطق معین و بر خلاف احکام قانون به صورت ناعادلانه توزیع می شود، ساخت و نگهداری جاده ها و آبرسانی و تخلیه آب خواسته مهاجران در این جلسه بود.