مذاکره آمریکا و اروپا برای پایان دادن به جنگ بدون اوکراین – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، سی. ان انمنابع دولتی ایالات متحده گفتند که مقامات دولت ایالات متحده در هفته های اخیر به طور منظم با متحدان اروپایی خود در مورد امکان آتش بس گفتگو کرده اند.

به گفته این منابع، دولت اوکراین در مذاکرات شرکت نکرد و مذاکرات زمانی انجام شد که کیف در آن حضور نداشت.

در همین حال، منابع فیروزه‌ای از سازوکار خاصی برای مذاکرات آتش‌بس نام نبردند، اما تاکید کردند که واشنگتن قصد ندارد کی‌یف را مجبور به واگذاری بخشی از کشور کند.

آنها همچنین خاطرنشان کردند که با وجود این مذاکرات، واشنگتن در حال حاضر برای آتش بس در هر دو طرف درگیری آماده نمی شود. با این حال، گزینه دیگر برای این معامله، تمدید نامحدود درگیری است که باعث مشکلات فزاینده در اقتصاد جهانی می شود. از سوی دیگر، ایالات متحده امیدوار است که از اوکراین حمایت کافی برای پایان دادن به مناقشه با حل و فصل مسالمت آمیز به جای تعهد کامل به دست آورد.

پیش از این منابع ایتالیایی گزارش داده بودند که ایتالیا پیشنهادی را درباره راه حل صلح اوکراین به سازمان ملل متحد و گروه 7 ارائه کرده است که شامل آتش بس و توافق بر سر مناطق مورد مناقشه و همچنین توافقنامه های امنیتی بین المللی در اروپا می شود. این پیشنهاد توسط سایر کشورهای غربی پذیرفته نمی شود.

جنگ در اوکراین وارد صدمین روز خود شده است و با وجود تلفات سنگین، چشم انداز پایان جنگ غیرقابل تصور است.