مد سایز بزرگ – آیا این روند برای ماندن است؟

یکی از جالب ترین روندها در دنیای مد، افزایش تمایل به اشتراک گذاری فضا با مدل های سایز بزرگ است. زمانی بود که تمام دنیای مد در مورد مدل های لاغر بود. در واقع برخی از این مدل ها واقعاً لاغر بودند. این مدل های لاغر با اشتیاق به عنوان الگو توسط جوانان در همه جا پذیرفته شد و همچنین به عنوان دستورالعملی برای استانداردهای رایج زیبایی عمل کرد. با این حال، زنان به طور فزاینده ای دیگر تسلیم این استانداردهای مصنوعی و غیر واقعی زیبایی نمی شوند و به دنبال الگوهایی هستند که بتوانند به راحتی با آنها همذات پنداری کنند.

یک روند آهسته اما غیرقابل توقف به سمت مد سایز بزرگ وجود دارد، زیرا صنعت متوجه می شود که افراد بلند قد را نمی توان نادیده گرفت. مردم با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی قد بلندتر می شوند و نادیده گرفتن این واقعیت یک اشتباه مالی بزرگ است. به همان اندازه که طراحان مد دوست دارند فقط برای زنان لاغر لباس بسازند، واقعیت این است که برای حفظ پول، باید به زنان قد بلندتر نیز لباس بفروشند. همین واقعیت که بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ مانکن‌هایی را می‌خرند که دیگر لاغر نیستند (اما واقعاً بلند نیستند) نشان می‌دهد که طرز فکر مردم به آرامی در حال تغییر است.

این روزها برخی از زنان در اخبار بوده اند که استانداردهای «قابل قبول» لاغری را ندارند. کریستینا هندریکس از فیلم Mad Men یک نمونه عالی است. آخرین فرد سایز بزرگی که سروصدا کرده، ادل برنده چندین جایزه گرمی است. بازیگر انگلیسی کیت وینسلت هرگز سعی نکرده است که منحنی های سخاوتمندانه خود را پنهان کند تا به شکلی شیک لاغر به نظر برسد.

بسیاری از خانه‌های مد، مدل‌هایی را ارائه می‌کنند که کمی بزرگ‌تر از حد معمول هستند. این مدل ها به ندرت واقعا بزرگ هستند، اما گامی در مسیر درست هستند. همچنین خواستار توقف استخدام مدل هایی شده است که به طرز دردناکی لاغر هستند زیرا این صنعت نمی خواهد به عنوان یک تبلیغ برای بی اشتهایی یا شیک کوکائینی دیده شود.

درست است که تعداد کمی از الگوهای بزرگ وجود دارد که جوانان بتوانند به آن نگاه کنند تا مبادا احساس بی ارزشی کنند یا سزاوار برچسب «چاق» یا «تنبل» شوند. حتی تلاش‌هایی که صنعت مد انجام می‌دهد تا افراد با هر اندازه‌ای را در بر بگیرد، به جای اینکه تلاشی صادقانه برای پذیرش تنوع باشد، بوی نمادگرایی می‌دهد. خانم‌های سایز بزرگ هنوز برای به دست آوردن لباس‌های زیبا و سکسی که متناسب با آن‌ها باشد تلاش می‌کنند، و معمولاً برای خرید انواع لباس‌هایی که می‌خواهند بخرند، به تعداد بسیار کمی از خرده‌فروشان متکی هستند.

شکی نیست که مد سایز بزرگ در اینجا باقی خواهد ماند، حتی اگر آنقدرها که برخی از مردم دوست دارند، واضح نباشد. با این حال، این نشان می دهد که زنان کمتر تمایل دارند به خود اجازه دهند در ابعاد خاصی محبوس شوند تا آنها را برای تصور اکثر مردم از زیبایی قابل قبول جلوه دهند.