مخالفت چین با تحریم های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا علیه ایران – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صفحه رسمی وزارت امور خارجه چین، سخنگوی این وزارتخانه درباره تحریم های اخیر آمریکا علیه ایران اظهار نظر کرد.

در این اتصال، “ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: پکن همواره با تحریم های غیرقانونی و ناعادلانه اعمال شده توسط ایالات متحده مخالف بوده است. ما از طرف آمریکایی می خواهیم که از استفاده نادرست از تحریم ها در هر مرحله خودداری کند و به ادامه مذاکرات برای رعایت برجام کمک کند.

این مقام چینی افزود: جامعه بین المللی از جمله چین در چارچوب نظام حقوقی بین المللی با ایران همکاری حقوقی داشته است. این همکاری منطقی و قانونی و در شرایطی است که به اشخاص ثالث آسیبی نمی رساند و شایسته احترام و حمایت است.

سخنگوی وزارت خارجه چین این واکنش را پس از اعلام وزارت خزانه داری آمریکا مبنی بر اعمال تحریم های جدید علیه ایران در شامگاه چهارشنبه اعلام کرد. بر اساس این گزارش، وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که نام 2 نفر، 13 شرکت و 2 مخزن نفت را در فهرست تحریم های خود علیه ایران قرار داده است.

این تحریم ها شامل شرکت های ثبت شده در امارات متحده عربی، چین و ویتنام و دو تانک با پرچم این کشورها می شود. گابن و شامل پاناما می شود.

وزارت خزانه داری آمریکا پیش از پایان ژوئن ماه گذشته تحریم های جدیدی را علیه ایران اعمال کرد.

بر اساس اعلام دفتر کنترل اموال وزارت خزانه داری آمریکا، ۲ فرد دارای تابعیت و ۹ شخص حقوقی مرتبط با ایران توسط این کشور مجازات شده اند.

این افراد دارای ملیت های چینی و هندی با نام «محمد شاهین» هستند. راکنودین هورابه دنبال هند وجینگ فنگ ژائوآنها اتباع چین هستند.

همچنین شرکت هایی که هدف تحریم های آمریکا قرار گرفته اند، شرکت های نفتی هستند.

وزارت خزانه داری آمریکا مدعی است که شرکت های مذکور نقش موثری در فروش محصولات پتروشیمی ایران به خارج از کشور دارند.