مخالفت با تعریض جاده نظامی در بیرجند/شهردار متوقف شد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر، رضا حسنی صفت عصر دوشنبه در جلسه شورای اسلامی شهر بیرجند گفت: نشستی با معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیرکل راه و شهرسازی و امیر شاطری. فرمانده کل آجا، شهردار و رئیس شورای شهر بیرجند در خصوص موضوع زمین این اردو برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه در این جلسه مشکلات مختلفی مطرح شد، افزود: بر اساس توافق صورت گرفته در تیرماه، تعریض خیابان آرتش، بازگشایی خیابان معلم و عادل و شش متری جاده شهید قرآنی تا کمپ انجام شد.

وی گفت: با نظر اعضای شورای بیرجند اعلام شد یک جاده از جاده ارتش از جاده غفاری تا میدان ابوذر در ‘سرزمین ارتش’ مستقر می شود و فرمانده ارشد آجا در استان این مشکل را پذیرفت.

وی ادامه داد: فرمانده کل ارتش در استان خواستار واگذاری زمین در مقابل ارتش از دولت شد. جبران خسارت آن را بدهید و آن را مجلسی از اشراف خراب کنید.

رئیس شورای شهر بیرجند از پذیرش این خواسته ارتش توسط شورا خبر داد و گفت: معاون برنامه ریزی امور کشوری استاندار و مدیرکل راه و راهداری با انجام این کار شهرسازی مخالف هستند.

حسنی صفت با تشکر از امیر شاطری فرمانده آجا در استان گفت: در این دیدار فرمانده نیروی زمینی ارتش چندین بار عنوان کرد که ارتش می خواهد زیرساخت های لازم را برای پیشرفت بیرجند ایجاد کند.

وی ادامه داد: مخالفت معاونت برنامه ریزی امور بین الملل دولت و مدیر کل راه و شهرسازی با این معضل عجیب است و صرف نظر از اینکه چه دلایلی برای عدم ایجاد زیرساخت های شهری در این منطقه بیان کردیم، آنها همچنان مقاومت کردند. انجام این کار

وی با بیان اینکه سال گذشته گفته بودیم که ارتش حق مردم بیرجند را در زمین اردوگاه تضییع کرده است، گفت: مشخص است که در سال های دور مسئولان راه و جاده. توسعه شهری پشت ارتش پنهان شد.»

رئیس شورای شهر بیرجند با عذرخواهی از ارتش در این خصوص ادامه داد: این جاده تنها محور شرق به غرب برای مسافران سیستان و بلوچستان است و در صورت توسعه یعنی اقدامات این مسافران از شهرستان. منافع زیادی برای مردم به همراه خواهد داشت.

حسنی صفت همچنین گفت: از سوی دیگر مردم ساکن در منطقه مسکونی زعفرانیه برای تردد از جاده آرتش استفاده می کنند و خیابان های شمالی و جنوبی به جاده آرتش متصل می شود.

وی عدم تردد در شرایط فعلی جاده ارتش را دلیل مخالفت آنها با اجرای طرح تعریض جاده ارتش دانست.

وی ادامه داد: بر اساس طرح کامل ترافیک بیرجند که در تاریخ 24 مهر 1398 در استان مصوب به تصویب رسیده و در وزارت کشور در حال انجام است، دو خط آر یکی از آنها از دانشگاه بیرجند تا مهرشهر و دیگری تا میدان شهدای عبادی ادامه دارد.

رئیس شورای شهر بیرجند با بیان اینکه این کار باید در مدت 15 سال به اتمام برسد، بیان کرد: در پنج سال اول باید معابر تعمیر و خیابان ها یک طرفه شود.

حسنی صفت گفت: برای رفع مشکل حمل و نقل عمومی باید هفت تقاطع بدون همسطح احداث شود چرا که در این خیابان ها ترافیک زیادی وجود دارد و به گفته رئیس پلیس راه استان چهار راه غفاری، فلکه سوم مدرس. ، شهید نواب صفوی، شهید مفتح و … تقاطع های زیادی هستند.

به گفته وی، در این تصادف 10 نفر در بیرجند، 48 درصد موتورسواران و 37 درصد عابران پیاده جان خود را از دست دادند.

وی با بیان اینکه تصادفات رانندگی در بیرجند 67 درصد افزایش داشته است، گفت: متاسفانه راه و شهرسازی هزاران هکتار از زمین های نظامی را گرفته و با فروش آن به تهران پول ارسال کرده است. استان سی و یکم از نظر زیرساختی.

رئیس شورای بیرجند با توجه به وجود درختان بسیار قطع شده در اردوگاه ادامه داد: برای اینکه بدانیم ارتش یا راهداران و شهرسازان درختان مذکور را قطع کرده اند، شکایت شده است. در دادگاه مطرح شد که در حال بررسی است.

در جلسه شورای شهر بیرجند برای دومین بار برکناری شهردار مطرح شد که با 9 نفر از اعضای شورا و پس از رای گیری مخفی به رای گذاشته شد و 5 نفر به عزل وی رای منفی و 4 نفر به آن رای مثبت دادند. بنابراین دومین استیضاح شهردار رای نیاورد و مهدی مشن به عنوان شهردار مرکز استان خراسان جنوبی ابقا شد.