مجازات یا مرگ؛ اروپا در مسیر «خودکشی اقتصادی» – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، اسپوتنیک نوشت: از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین در پایان ماه فوریه، بروکسل تحریم هایی را علیه مسکو اعمال می کند. محدودیت‌ها و تحریم‌هایی که منابع انرژی روسیه را هدف قرار می‌دهند، مشکلات زیادی را برای اروپایی‌ها ایجاد کرده است، زیرا مسکو بزرگترین تامین‌کننده انرژی این گروه محسوب می‌شود.

رهبران اروپایی در نشست روز پنجشنبه در بروکسل در مورد خرید مشترک گاز به توافق رسیدند، اما نتوانستند قیمت گاز روسیه را تعیین کنند. این گروه در ماه های اخیر در حال بررسی این اقدام بوده است، اما اقدام مسکو به آنها هشدار داده است که آن را اجرا نکنند، زیرا غول انرژی روسیه گازپروم به صراحت اعلام کرده است که عرضه و تحویل گاز به اروپا را کاهش خواهد داد.

گال لوفت که یکی از مدیران موسسه تحلیل امنیت جهانی و مشاور ارشد شورای امنیت انرژی ایالات متحده است، با معرفی و اعمال اخبار تحریمی مسکو، گزینه‌های روی میز اتحادیه اروپا را فهرست کرده و چگونگی فروپاشی این اتحادیه را توضیح داد. اقتصاد آن را در معرض ورشکستگی قرار می دهد.»

به نظر شما چرا دستور کار قیمت گذاری گاز روسیه به رهبری ایالات متحده دیگر تکرار نمی شود؟

– این ایده از ابتدا یک رویا بود. قیمت گاز به قرارداد بلندمدت بستگی دارد و یک بار نقض قرارداد منجر به توقف عرضه می شود که سپس به گسترش بحران انرژی در اروپا منجر می شود.

در صورت توافق برای تعیین سقف قیمت، این اقدام چه تاثیری بر قبض برق کشورهای اروپایی خواهد داشت؟

این مشکل به فصل و سطح ذخایر نفت ملی بستگی دارد. اما در هر صورت، اروپا همچنان با قیمت بالای انرژی و عواقب آنی برای اقتصاد مواجه خواهد بود.

با توجه به اینکه روسیه بارها اعلام کرده است که به بهای خسارات وارده به خود گاز نمی فروشد، تعیین سقف قیمت چه تاثیری بر وضعیت اقتصادی-اجتماعی اروپا دارد؟

قیمت بالای انرژی در درازمدت به طور موثر اروپا را “برون سپاری” خواهد کرد. اروپا در حال حاضر در حال خود تخریبی است. بخش تولید این بلوک رقابتی نخواهد بود و شرکت به منطقه مناسب تری خواهد رفت.

اروپا چه گزینه هایی برای جایگزینی گاز روسیه روی میز دارد؟

در کوتاه مدت، افزایش استفاده از زغال سنگ و انرژی هسته ای تنها گزینه است، اما وقتی صحبت از گاز می شود، گزینه های خوبی وجود ندارد.

آیا فکر می کنید در شرایط فعلی، سایر تامین کنندگان گاز از جمله نروژ متقاعد شوند که گاز را با قیمت کمتری بفروشند؟

پس از روسیه، نروژ بزرگترین تامین کننده گاز اروپا است و تولید خود را افزایش داده است، اما با قیمت متوسط، دیگر عضو اتحادیه اروپا نیست و از نظر قانونی ملزم به کاهش قیمت گاز نیست. او ممکن است با ارائه تخفیف به عنوان حسن نیت موافقت کند، اما این تخفیف باری از دوش قبوض گاز اروپایی ها نخواهد برد.

جنبه های مثبت ناتوانی رهبران اتحادیه اروپا در توافق بر سر تعیین سقف قیمت گاز چیست؟

دولت های اروپایی همیشه رویکرد «اقدام ویژه» را خواهند پذیرفت یا با ناآرامی های مدنی و ناآرامی های سیاسی مواجه خواهند شد.

مسیر و نقشه راه اتحادیه اروپا برای حل بحران گاز شامل مکانیسم اصلاح بازار برای “محدود کردن روند افزایش بیش از حد قیمت گاز” است. چگونه این توافق را ارزیابی کنیم؟ آیا راهی برای خروج است؟

مکانیسم تعدیل بازار مشابه «تامین مالی دولت از طریق افزایش بدهی» است. این خود توهم است و باعث افزایش بیشتر تورم و کسری بودجه خواهد شد.

به طور خلاصه، اروپایی‌ها در مسیر خودکشی اقتصادی هستند، مانند موش‌های قطبی که در اقیانوس ادغام می‌شوند و خود را می‌کشند. آنها هیچ راه حل کوتاه مدتی ندارند و تا زمانی که به راه حل های میان مدت نپردازند آسیب های اقتصادی شدید و غیرقابل جبرانی را متحمل شده اند.