مبارزه بی‌امان با فساد و قاچاق در ۲ سال اخیر در استان اردبیل – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، جلال آفاقی عصر پنجشنبه در همایش جهاد تبیین در مبارزه با مفاسد اقتصادی در دانشگاه محقق اردبیلی اظهار کرد: فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری در مبارزه با فساد فصل‌الخطاب و راهنمای ما در اقدامات و فعالیت‌های پیشگیرانه و عملیاتی است تا در کنار جنگ رسانه‌ای، در برابر تهدیدهای اقتصادی دشمن بتوانیم شایسته عمل کنیم.

وی تصریح کرد: دغدغه مقام معظم رهبری تأمین معاش حلال، رفع فقر، مبارزه با مفاسد اقتصادی و جلب رضایت مردم است که ضروری است در همین راستا فرمان هشت ماده‌ای معظم‌اله به عنوان وحی منزل برای مسئولان و دلسوزان نظام اسلامی نصب‌العین قرار گیرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری استان اردبیل گفت: در کنار مبارزه با فساد، امیدآفرینی نیز بسیار مهم است و به نظر می‌رسد هر کس به ناامیدی ملت دامن بزند، ظلم در حق شهدا، امام و آرمان انقلاب اسلامی کرده است.

آفاقی افزود: همه مسئولان و دلسوزان باید در کنار امیدآفرینی، حل مشکلات و کاستی‌ها را مورد توجه قرار داده و واقعیت‌ها را به صورت درست تبیین کند.

وی تلاش دستگاه قضائی استان را در برخورد جدی با فساد و زمینه‌های آن یادآور شد و خاطرنشان کرد: ما با هرگونه تعرض و طمع‌کنندگان به سفره مردم برخورد می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم تا خارج از شبکه و روال عادی عده‌ای بخواهند با احتکار به سیاست‌های اقتصادی کشور و نظام ضربه وارد کنند.

آفاقی با بیان اینکه در روزهای اخیر به صورت جدی با احتکارکنندگان آرد برخورد شده و حتی شاهد تعطیلی برخی نانوایی‌ها به خاطر تخلفات مکرر بودیم، اضافه کرد: آنهایی که به نان و سفره مردم رحم نمی‌کنند شرایط گذشت و رحم کردن به آنها وجود ندارد و اولویت دستگاه قضا در قالب قرارگاه پیشگیری و مقابله با جرایم اولویت‌دار برخورد با قانون‌شکنان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در استان اردبیل نیز در بحث سرقت، خشونت، اعتیاد و جرایم اقتصادی در قالب این قرارگاه تلاش و اقدامات جدی انجام شده تا زمینه و فرصت مقابله با فساد و در کنار آن اخلالگران اقتصادی به وجود آمده و دست غارتگر آنها در بیت‌المال گرفته شود.

آفاقی اضافه کرد: دستگاه قضا در این زمینه با هدف پیشگیری سامانه سجام را راه‌اندازی کرده تا شهروندان در صورت مشاهده تخلف و یا جرایم به صورت محرمانه آن را گزارش کرده و ما به شکل محرمانه از طریق این سامانه اقدامات و پیگیری‌ها را انجام می‌دهیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری استان اردبیل بیان کرد: به اندازه ۴۰ سال گذشته در ۲، سه سال اخیر با جرایم اقتصادی برخورد شده و جلوی بسیاری از اقدامات غیرقانونی در این بخش گرفته شده است.