ما را به خاطر این دستمزدها مقصر ندانید!/کارگردان مرا به هم ریخت – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانصفا آقاجانی این بازیگر سرشناس سینما و تلویزیون در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره فعالیت فعلی خود گفت: در حال حاضر مشغول رسیدگی به خانه ها و پروژه های دیگر هستم. دست من ندارم. در آن دوره کار خوشایندی به من ندادند و این بیکاری به انتخاب من نبود که مبادا هیچ بازیگری دوست نداشته باشد کار کند، اما در آن دوره کار جذابی در سینما به من داده نشد. و تلویزیون

وی در ادامه بیان کرد: دنیای کار ما گاهی با کار است و گاهی بدون کار. گاهی مردم دو یا سه سال بیکار می مانند. شخصاً نیز قسمتی از بازیکنان خیلی خیلی من شغل ندارم، اما خدا را شکر از کاری که قبول می کنم، کار خوب حاصل می شود.

این بازیگر همچنین درباره نبود فیلم و سریال با محوریت افراد مسن در سینما و تلویزیون بر خلاف عرف دنیا گفت: بسته به نظر مراجع به این موضوع نگاه می کنند. در حوزه هنر چیزی وجود ندارد محرک قشر مغز نباید دست کم گرفت در سینما و تلویزیون امروز متأسفانه هیچ مسئولی به این موضوع فکر نمی کند و به همین دلیل البته افراد دور از ارتباطات بیکار و کم کار می مانند.

آقاجانی درباره تاثیر محافل مختلف بر کم کاری و اضافه کاری بازیکنان افزود: تصور کنید پروژه های متعددی در زمینه کاری دارید که دوست دارید با همکاران خود به اشتراک بگذارید. نکن. مطمئناً افراد با تجربه و تازه معرفی شده بیشتر به ذهن شما خطور می کنند، بنابراین ما می خواهیم بیش از حد ایده آل گرا به نظر برسیم و بگوییم که این پروژه خاص در حد توانایی چنین افرادی است و بهتر است. آن را به آن شخص بسپار! این به ندرت اتفاق می افتد چیزها باید نگاه ویژه ای داشته باشد. کارها در سینما و تلویزیون بر اساس انتخاب مردم است و قوانین خاصی در آن وجود ندارد.

من هنوز نمی دانم چگونه وارد شبکه های اجتماعی شوم!

وی در ادامه گفت: هنوز در این فضاها نمی دانم مهمانی – جشن نحوه مشارکت در واقع، من حداقل یک کار در سال دارم که در آن با حداقل 20-25 نفر در ارتباط هستم. خوشبختانه کارم را به خوبی انجام می دهم و مورد توجه قرار گرفته است. از نظر اخلاقی مشکلی برای توهین به مردم نداشتم. از طرف دیگر، از نظر دستمزد، همانطور که یکی از دوستانمان اشاره کردند، دستمزد کم است و دستمزد در محل کار پایین است. در همه این موارد جای ما نیست که وارد این آبشارها شویم!

این فیلمساز باتجربه درباره کم بودن قرارداد با بازیگران قدیمی و با سابقه تولیدات سینمایی و تلویزیونی بیان کرد: این موضوع به تهیه کنندگان شاهکارها برمی گردد. در نهایت دستمزد هر نقش مشخص می شود. شاید در برخی موارد کارگردان اصرار دارد بازیکنی را به خدمت بگیرد که برای یک نقش کوتاه مدت دستمزد بالاتری می گیرد. شاید با دستمزد بالاتر آنها بتوانند بازیکنان را متقاعد کنند که یک سهم کوچک را بپذیرند. در این مرحله این طبیعی است خوب آنها شأن بازیگر را ندارند. آنچه بیش از همه برای آنها اهمیت دارد این است که چقدر بودجه به یک کار اختصاص داده شده است.

کارگردان از رقم پیشنهادی دستمزد من را عصبانی کرد!

وی افزود: اخیراً یکی از کارگردانان صاحب نام که از سینماگران شناخته شده بود، مرا به دفتر خود دعوت کرد و با سلام و صلوات، قصد ساخت سریالی برای تلویزیون داشت. آنها اصرار داشتند که من یک نقش شخصی داشته باشم. فیلمنامه را هم برایم نفرستادند. وقتی مستقیم به دفتر رفتم، دیدم با اینکه نقش انتشار در داستان است، اما بسیار کوتاه است و ارقامی که فکر می کردند ممکن است مانند رفتن به اسنپ باشد! واقعاً صدای من را در برابر این وضعیت بلند کرد. لااقل به جای اینکه مردم را به دفاترشان بکشانند، اینطور تلفنی توهین کنند به مردم چنین توهین هایی می کند

آقاجانی ادامه داد: آنقدر ترسیده بودم که با گفتن این که چرا با من تلفنی صحبت نکردی، من 65 ساله را به دفتر خود کشاندی و اینگونه به من توهین کردی. من 50 سال است که در این وادی کار می کنم و بیل هم می تواند کار من را انجام دهد، اما چرا اینطور از ما انتقاد می کنید؟

«ارتباط» در سینما تعیین کننده تر از تلویزیون است

این بازیگر همچنین به کم کاری سینما نسبت به تلویزیون اشاره و خاطرنشان کرد: دلیل آن این است که در سینما بیشتر از تلویزیون کار می شود. بستگی دارد به توسعه روابط در تلویزیون برخی از کارمندان پیشنهاد می کنند، اما در سینما اوضاع اینطور نیست. سرمایه گذار وجود دارد و هست بستگی دارد به روابط او تصمیم می گیرد و انتخاب می کند. بازیکنان اغلب به گونه‌ای انتخاب می‌شوند که دستمزد پایینی داشته باشد یا باکس آفیس موفق باشد.

گفت: می خواهم با همه کارگردان های معروف کار کنم. بسیاری از کارگردانان با من خوب کار کرده اند و من دوست دارم این همکاری ها را تکرار کنم. این که بگویم دیگر نمی‌خواهم با یک کارگردان کار کنم، تجربه چندانی نیست. اگرچه این مورد و چرا وجود داشت کینگا این کارگردانان کارگردان یکی از نمایندگان یک پروژه است که وظیفه هدایت بازیکنان را بر عهده دارد. خوشبختانه، تا کنون، آن کارگردانان کد رفتار آنها اشتباه می کنند، من هرگز آنها را ندیده ام.

آقاجانی درباره نقش ماندگارش در چشم مردم کوچه و خیابان گفت: فکر می کنم «مشکلات عظیم» از پخش های مکرر آن محبوبیت بیشتری دارد. گیم پلی این شبکه تمام شده است، شبکه دیگری آن را به فضا می فرستد و بارها و بارها تکرار می شود. که سریال از سال 92 یا 93 تا به امروز هیچ فصلی منتشر نشده است! مردم آنقدر مهربان و دوست داشتنی هستند که اگر این مهربانی و محبت نبود، هیچ چیز دیگری برای من برای کار در زمینه عکاسی وجود نداشت. تمرکزی که مردم همیشه روی بازی‌ها و نقش‌هایی که بازی کرده‌ام نشان می‌دهند و عشقی که به من می‌دهند، من را به مدت 50 سال در این حرفه نگه داشته است.

این بازیگر افزود: به عنوان مثال این قدردانی عمومی تاثیر دارد در حین عزاداری یا در آثار هنرمندانی که می خواهند برای آرامش دوستانمان عزاداری کنند، کسانی هستند که می خواهند با چشمانی گریان عکس یادگاری داشته باشند! گاهی شاید این الطاف ممکن است باعث حواس پرتی شود، اما این کار ماست و من شخصاً به همه تعهد دارم و اجازه نمی‌دهم محبت کسی بدون پاداش بماند. من همیشه سعی می کنم به مردم سلام کنم. در هر صورت ممکن است این چیزها باعث خوشحالی خانواده ما به خصوص بچه ها نشود. البته هر جا می رویم همه ما را زیر نظر دارند، اما بچه ها را آزار می دهد.