مادورو اقدام آمریکا در قبال اجلاس سران را تبعیض آمیز خواند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش رویترز، نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا از آندرس مانوئل ال لو پز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک به دلیل شجاعت و موضع صریح او در غیاب وی در اجلاس قاره ای در لس آنجلس، ایالات متحده تمجید کرد. ، نیدرا.

مادورو افزود که تصمیم واشنگتن برای دعوت نکردن از او یا رهبران کوبا و نیکاراگوئه و دولت ایالات متحده تبعیض آمیز بوده و شکست نشست را تضمین می کند.

پس از اعلام عدم دعوت کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا به اجلاس آمریکا، رئیس جمهور مکزیک تصمیم خود را برای عدم شرکت در این اجلاس اعلام کرد.

اوبرادور گفت: «همه کشورهای آمریکایی به این نشست دعوت نشدند. هیچ جلسه ای برگزار نمی شود مگر اینکه همه کشورها دعوت شوند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، موضع مکزیک را درک می کند، اما یکی از عناصر کلیدی کنفرانس، حکومت دموکراتیک است، نه نمونه ای از این کشورها.

پیشتر دولت بایدن تصمیم نهایی خود را مبنی بر حذف کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه از مجمع عمومی آمریکا به دلیل مسائل حقوق بشری و نبود دموکراسی در این کشور اعلام کرده بود.

میگوئل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا، پیشتر اعلام کرده بود که با وجود دعوت، در این اجلاس شرکت نخواهد کرد. واضح است که ونزوئلا و نیکاراگوئه به این اجلاس دعوت نخواهند شد.

این اجلاس از روز گذشته آغاز شده و تا روز جمعه ادامه خواهد داشت. جو بایدن قرار است چهارشنبه برای شرکت در کنفرانس به لس آنجلس سفر کند.

رهبران آمریکای شمالی، جنوبی و مرکزی و همچنین دریای کارائیب در این کنفرانس شرکت خواهند کرد تا در مورد موضوعاتی مانند اپیدمی کرونا، تغییرات آب و هوایی و چگونگی ارتقای رشد اقتصادی بحث کنند.

از سال 1994 این دومین بار است که ایالات متحده میزبان این اجلاس است.