لهستان یکی از مراکز دیپلماتیک روسیه را تصرف کرد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، روسیه به تصرف مرکز دیپلماتیک این کشور در لهستان واکنش نشان داد و خواستار حل این مشکل شد. “سرگئی آندریفسفارت روسیه در لهستان اعلام کرد که سفارت روسیه در لهستان موضوع اشغال مرکز تفریحی این آژانس در خارج از ورشو را زیر نظر دارد و افزود که مسکو این مکان را در لهستان اجاره کرده است.

این دیپلمات روس گفت: «مرکز تفریحی مصادره شد، از ابتدای سال جاری تاکنون مورد استفاده قرار نگرفته است و اکنون هیچ کارمند سفارتی در آنجا وجود ندارد.

اولین “ادوارد ستاره“، معاون وزیر آب و هوا و محیط زیست در لهستان در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که مقامات لهستانی در مرکز سرگرمی. اسکوبیانکا در نزدیکی ورشو که تا دهه 1980 توسط سفارت روسیه اجاره شده بود، آن را ضبط و مصادره کردند.

او گفت: «روز چهارشنبه، کارمندان خدمات جنگلداری دولتی خارج از ورشو اموال اجاره شده توسط سفارت روسیه را در مرکز جنگلداری در خارج از ورشو توقیف و کنترل کردند. مطابق با ستاره، موجودی و ارزیابی فنی ساختمان فعلی. وی افزود: امیدوارم پس از اتمام این فرآیند از گزینه های جدیدی در این حوزه استفاده شود.

اولین و حدود چند ماه پیش وزارت امور خارجه لهستان اعلام کرد که روند توقیف دارایی های روسیه در این کشور از جمله ساخت مدرسه متوسطه در سفارت روسیه را آغاز کرده است.

در این بیانیه آمده است: «وزارت امور خارجه لهستان درخواستی را به سازمان‌های دولتی مربوطه ارسال کرده است تا اقدامات اجرایی علیه دو ساختمانی که به طور غیرقانونی در مالکیت روسیه هستند و برای مقاصد دیپلماتیک و کنسولی استفاده نمی‌شوند، آغاز کنند».

به گفته این وزارتخانه، این دارایی ها بر اساس حکم قضایی به صاحبان واقعی آنها – خزانه – بازگردانده می شود.

علاوه بر این، وزارت امور خارجه لهستان استفاده از تمام ابزارهای موجود را برای تسریع در رسیدگی به سایر پرونده های مربوط به اموال روسیه توصیه کرد و دولت ورشو تمامی این اموال را مصادره کرد.

مارسین رئيس جمهورمعاون وزیر امور خارجه لهستان در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: خانه های زیادی در لهستان وجود دارد که به طور غیرقانونی توسط روسیه اشغال شده است. ما باید آنها را پس دهیم. این تصمیم در بالاترین سطح دولت لهستان اتخاذ شد. این ساختمان ها قرار است افراد جنگ را در خود جای دهند [در اوکراین] آنها رنج می برند تا آنها را دریافت کنند. “

لهستان همچنین گفت که چندین مجتمع دیپلماتیک در ورشو و گدانسک بدون توافق معتبر توسط روسیه استفاده می شود. در همین حال، مسکو مدعی است که نهاد دیپلماتیک روسیه در لهستان متعلق به دولت مسکو است.

پنجشنبه گذشته ارتش روسیه به «ولادیمیر پوتین» دستور داد. رئیس جمهور این کشور عملیات نظامی خود را در سراسر اوکراین آغاز کرده است. این اقدام نظامی با اقدامات اتحادیه اروپا، آمریکا و سایر کشورهای غربی همراه شد و غرب مجموعه‌ای از تحریم‌های اقتصادی بی‌سابقه را علیه روسیه و بخش‌های تجاری و سرمایه‌گذاری آن اعمال کرد.