لزوم کنترل حساب های درآمدی مردم برای مالیات – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر، یکی از بارزترین اقدامات دولت سیزدهم در حوزه اصلاحات اقتصادی در سال گذشته مربوط به آسیب شناسی و ساماندهی نظام مالیاتی بود. به این ترتیب بر اساس اظهارات رئیس سازمان امور مالیاتی، در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۱ مالیات بر درآمد در کشور به بیش از ۲۳۱ میلیارد تومان رسید که معادل ۵۱ درصد کل بودجه مالیاتی است. قانون بر اساس این ارقام، 48.5 درصد از کل درآمدهای کشور در 5 ماهه نخست امسال از محل مالیات بوده است که رکوردی بی نظیر در تاریخ بودجه کشور است.

اما در چند روز اخیر برخی رسانه ها با عناوینی مانند «نقطه کور مالیاتی» از مشکل صحبت کرده اند، اما «دولت به دنبال تقویت و افزایش درآمد مالیاتی برای پوشش کسری بودجه است که درآمد هر کشور است و خرید. قدرت ایرانیان در سالهای اخیر کاهش چشمگیری داشته است.»

نزول کردن درآمد سرانه ایران، حقیقتی انکارناپذیر

بررسی گزارش های منتشر شده از سوی سازمان های بین المللی مانند بانک جهانی نشان می دهد که درآمد ایرانیان در سال های اخیر کاهش چشمگیری داشته است. به این ترتیب طبق آخرین گزارش بانک جهانی، درآمد سرانه ایرانیان به ۲۷۵۶ دلار رسید. تا زمانیکه این رقم در سال 2013 معادل 6443 دلار است.

اما از آنجایی که بانک جهانی نرخ دلار بازار آزاد را مبنای محاسبه تولید ناخالص داخلی ایران قرار داده است، صحت این گزارش جای تردید دارد، اما به نظر می‌رسد نرخ رشد اقتصادی در دهه 90 صفر بوده و روند رشد جمعیت ادامه یافت؛ بنابراین با همین استدلال ساده، ادعای کاهش درآمد سرانه ایرانیان چندان هم دور از ذهن به نظر نمی رسد.

از سوی دیگر داده های آماری نیز نشان می دهد که قدرت خرید ایرانی ها در دهه 90 با افت عجیبی همراه بوده است که در این زمینه محمدهادی سبانیان وزیر اقتصاد و دارایی گفت: یک سوم قدرت خرید مردم ایران همه ایرانیان در دهه 90 از دست رفتند.

بنابراین به نظر می رسد نمی توان ادعای رسانه های منتقد دولت مبنی بر کاهش درآمد ایرانیان در سال های اخیر را رد کرد. اما آیا انتقاد از تلاش دولت برای افزایش مالیات در چنین شرایطی منصفانه است؟

آیا اصلاح نظام مالیاتی به دلیل کاهش درآمد سرانه باید متوقف شود؟

به طور کلی مالیات بر درآمد یکی از منابع اطلاعاتی پیش بینی شده در بودجه کل کشور است که با تکیه بر درآمدهای نفتی و استقراض آتی (فروش اوراق قرضه) یکی دیگر از منابع ارزشی دولت در مخارج آن محسوب می شود. البته جدا از این رویه‌های معمول، «چاپ پول» که آثار منفی مانند افزایش تورم را به دنبال دارد، همواره مدنظر دولت قبل برای پرداخت هزینه‌ها بوده است. بنابراین در مقایسه با سایر منابع، درآمد بهترین و سالم ترین راه برای تامین مالی مخارج دولت محسوب می شود. البته تلاش برای کاهش هزینه های دولت نیز امر مهمی است که در طول زمان می توان به آن دست یافت و قطعا به یکباره اتفاق نخواهد افتاد.

اما با توجه به اینکه افزایش مالیات علیرغم کاهش درآمد افراد باعث ایجاد فشار اقتصادی در جامعه می شود، باید توجه داشت که قبل از قضاوت باید دید که اقدامات دولت فشار بیشتری را ایجاد می کند. مالیات دهنده آیا به یک فعال قدیمی و اقتصادی تبدیل شده است یا منجر به شناسایی مهارت های جدید و کاهش پرداخت مالیات شده است؟

به عنوان مثال دولت در اجرای برخی از مواد قانون مراکز و سازه های خرید مالیات دهندهبرای دریافت مالیات بر اشخاص حقیقی در سال جاری، نه تنها نرخ مالیات افزایش نیافته، بلکه به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. اما با توجه به تکمیل مرکز اطلاع رسانی دولت با پردازش مطالب کارت خوان و پیوند دادن آنها به پرونده مالیاتی مالیات دهندهافزایش درآمد مالیاتی ایالتی از این مکان.

شناسایی بیش از 2 میلیون مودیان جدید

و همینطور بیانیه دیوید منظور رئیس انجمن امور مالیاتی برای ایجاد کمپ جدید مالیات دهنده مالیات در چند ماه منجر به شناسایی بیش از 2 میلیون و 200 هزار نفر شد مودی بازنگری شد که در همین راستا و برای کاهش بار مالیاتی بر دوش فعالان اقتصادی خرد، مالیات یک میلیون و 700 هزار تومانی صفر در نظر گرفته شد. علاوه بر این، در ماه های گذشته بیش از 7000 باند و شرکت فساد و فرار مالیاتی وجود داشته است. صورت قبلا شناخته شده است.

چند سوال کلیدی از منتقدان اصلاحات مالیاتی

در مورد ادعای رسانه های منتقد بد نیست به چند سوال اساسی در این باره پاسخ دهند. آیا اصلاحات اقتصادی و اصلاحات مالیاتی باید تا زمان افزایش درآمد سرانه متوقف شود؟ آیا اصلاح نظام مالیاتی و گسترش چتر اطلاعاتی دولت منجر به شناسایی اقتصاد غیرقانونی و افزایش تولید ناخالص داخلی نمی شود؟ در صورت نبود راه حلی برای کاهش هزینه های دولت، حداقل در کوتاه مدت، این هزینه ها باید از چه منابعی تامین شود؟ راهکار پیشنهادی غیر از اصلاح نظام مالیاتی و ایجاد زیرساخت کنترل مالیاتی برای توزیع عادلانه ثروت در اقتصاد کشور چیست؟

در همین رابطه مسعود دانشمند، کارشناس و عضو انجمن اقتصاددانان ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره رابطه مالیات و پول درآمد هر کشور گفت: از نظر اقتصادی، تولید ناخالص داخلی و مالیات ها رابطه خوبی با یکدیگر دارند.

وی گفت: استانداردهای بین المللی نشان می دهد که نرخ مالیات در کشور باید 25 درصد کل تولید ناخالص داخلی باشد اما در ایران با وجود معافیت های مختلف مالیاتی و سایر ملاحظات، نرخ مالیات 8 درصد تولید است. محصولات محلی نیز خوب هستند. اما متاسفانه به دلیل فرار مالیاتی در کشور در حال حاضر حدود 4 درصد است.

حسابرسی حساب های عمومی ضروری است

این دانشمند افزایش سلامت دارایی های مردم را راهی برای ارتقای درآمد افراد دانست و گفت: اگر کالایی را که مثلا خریدنی نیست بفروشد نباید از پولی که در آنجا به دست می آید در جای دیگر استفاده کند.

این تحلیلگر اقتصادی گفت: اگر نظام مالیاتی ما پولشویی را در کشور کنترل کند، فساد، رانت و قاچاق 90 درصد کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه سلامت ملک زمانی کامل می شود که هر فرد در پایان هر سال اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کند، گفت: مثل کارگری که حقوق دارد و ناگهان خانه ای میلیاردی بخرد مجبور است. تا پول خود را به سازمان های مالیاتی نشان دهند.

اظهارنامه مالیاتی برای همه ایرانیان

دانشمند با بیان اینکه اظهارنامه مالیاتی برای همه مردم ایران است و نباید بین وزرا و مردم عادی تفاوتی وجود داشته باشد، ادامه داد: در حین انتقال پول از فردی به فرد دیگر پول واریز می شود که به حساب شخص می رسد در نتیجه اموال فروشنده کاهش می یابد ثبت آن به سلامت خانه و افزایش درآمد کمک می کند.

یکی از اعضای انجمن اقتصاددانان ایران از این روش انتقاد کرد بیان خود وی بر اساس معافیت مالیاتی گفت: در حال حاضر فقط مغازه ها و مشاغل رسمی مالیات خود را پرداخت می کنند و فرار مالیاتی در کشور رواج دارد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: نظام مالیاتی باید از خرید و فروش بیت کوین یا خرید و فروش ارز در بازار آزاد مالیات دریافت کند، علاوه بر این در زمانی که فاکتورهای رسمی خرید و فروش طلا و سکه صادر نمی شود. متاسفانه مالیات در این زمینه هم هست کامل دریافت نشد