لزوم نظارت بر عملکرد شرکت های آمریکایی-انگلیسی تولید سیگار – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانحجت الاسلام جواد نیک بین نماینده کاشمر در شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص تولید و فروش سیگار در کشور توسط 2 شرکت خارجی JTI و BAT با ماهیت انگلیسی-آمریکایی و ژاپنی گفت: دو شرکت خارجی. شرکت های چندملیتی 75 درصد بازار سیگارهای فروخته شده بدون پرداخت صحیح مالیات شگفت آور است.

وی با بیان اینکه متأسفانه سهم فروش سیگار شرکت دخانیات ایران حدود 10 درصد از بازار فعلی است که 80 درصد بازار مصرف داخلی را شامل می شود، افزود: بر اساس اخبار رسیده به نماینده در دولت قبل به ویژه رئیس جمهور، خط اولیه توتون شرکت‌های آمریکایی-ژاپنی را افتتاح کرد و بودجه دولتی را با سخت‌ترین شرایط ارزی کشور به این شرکت‌ها تخصیص داد و این تعهد به دولت قبل باید بلافاصله برای تولید داخلی و ملی تعدیل و تغییر کند.

یکی از اعضای کمیسیون فرهنگ شورای اسلامی با بیان اینکه واردات بی وقفه این شرکت های چندملیتی خارجی باعث شده سطح زیرکشت تنباکو کشور از 9 هزار هکتار به 1000 هکتار کاهش پیدا کند، گفت: سوال ما از مسئولان این است که چه کسی خسارت وارد کرده است. معیشت و اقتصاد کشاورزان؟

نیک بین با بیان اینکه سود واردات دخانیات به جیب چه کسانی رفت، افزود: چرا اگر می توان در کشور دخانیات تولید کرد و حتی صادر کرد باید وارد شود و به معنای حمله به کشاورز و اقتصاد داخلی است. .

وی با تاکید بر اینکه شرکت های خارجی بین المللی تولیدکننده سیگار باید بر اساس درآمد خود مالیات پرداخت کنند، گفت: مجلس و نهادهای نظارتی باید روش های تولید و توزیع سیگار را به دقت بررسی کنند تا ضرر زیادی به سلامت جامعه وارد نشود.

یکی از اعضای کمیسیون فرهنگ شورای اسلامی با بیان اینکه چرا شرکت های چندملیتی خارجی با وجود سود کلان مالیات پرداخت نمی کنند، گفت: متأسفانه صاحبان ثروت و قدرت مانع بزرگی برای تصویب قوانین لازم برای اجبار این شرکت ها هستند. شرکت ها برای پرداخت مالیات

نیک بین گفت: جای تعجب است که همه شرکت های خارجی تحت تحریم غرب علیه ایران قرار گرفته اند، اما 2 شرکت بین المللی خارجی که به ملت ایران آسیب می زنند، تحریم نشده اند.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه تبلیغات دخانیات منع قانونی دارد، متاسفانه. ایستاده در سوپرمارکت ها محصولات سیگاری از شرکت های خارجی وجود دارد که خلاف قوانین است و نیروی انتظامی و انتظامی باید با این روش برخورد قانونی کنند.