قول نمی دهیم استفاده از «قدرت» را کنار بگذاریم – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، سون یلی، سخنگوی بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین با اشاره به اینکه ادغام مسالمت آمیز تایوان به نفع پکن است، گفت: چین حق استفاده از آن را دارد. همه چيز. الزامات مداخله خارجی

وی در آستانه افتتاح این کنگره گفت: ما قول نمی دهیم که از توسل به زور خودداری کنیم و این حق را برای خود محفوظ می داریم که اقدامات مناسبی را علیه قدرت های مداخله گر خارجی و معدود نیروهای تجزیه طلب حامی انجام دهیم.استقلال تایوان و جدایی طلبان آنها عمل.

سان پلی تاکید کرد که “ادغام مسالمت آمیز به نفع چین و اولین گزینه این کشور در موضوع تایوان است.”

وی افزود: تلاش می کنیم سالم وارد شویم. حتی اگر احتمال چنین ادغامی اندک باشد، تا انتها به اجرای آن پایبند خواهد بود.

یلی راه حل نظامی چین را آخرین راه حل خواند و «جدایی‌طلبان تایوانی را به اقدامات تحریک‌آمیز» و «قدرت‌های خارجی استفاده از تایوان برای کنترل چین» متهم کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این اقدام (اقدام تحریک آمیز) بر خلاف منافع مردم دو سوی تنگه تایوان بوده و منجر به بی ثباتی در منطقه می شود. امیدواریم هموطنانمان بفهمند که با هم بودن خوب بود و جدایی راه به جایی نمی برد. ما هم امیدواریم که به این نتیجه برسند که نباید به غریبه ها اعتماد کنند.

وضعیت در تنگه تایوان پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره در ماه اوت، تشدید شد. پکن سفر پلوسی را به عنوان اقدامی برای حمایت از جدایی طلبان در تایوان محکوم کرد و در پاسخ، تمرینات بی سابقه ای را در حریم هوایی و آب های این جزیره انجام داد.

چین تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند و سیاست «چین واحد» را نقض می‌کند که به اندازه سفر پلوسی تحریک‌آمیز است.

علیرغم هشدارهای شدید پکن، واشنگتن روابط غیررسمی با تایوان را حفظ کرده و به فروش میلیاردها دلار تسلیحات به این جزیره ادامه داده است.